Kiedy użyć baterii jednouchwytowej?

Ustawienie strumienia i temperatury wody w bateriach z dwoma pokrętłami trwa dosyć długo i zanim osiągniemy pożądane parametry, niepotrzebnie wypływa sporo wody. Szybciej zrobimy to w baterii jednouchwytowej, w której strumień i temperaturę wody ustawia się jednym ruchem ręki (zużycie wody jest nawet do 25 procent mniejsze, niż gdy używamy baterii dwuuchwytowej).

Bateria termostatyczna - autoregulacja temperatury wody

Najoszczędniejsze są baterie termostatyczne, które po odkręceniu pokrętła same dostosowują temperaturę wody do ustawionego poziomu.

Miro, Graff, bateria umywalkowa, podtynkowa, trzyotworowa, chromowana Kendo, Roca, bateria umywalkowa, jednouchwytowa, chromowana Sade, Graff, bateria trzyotworowa do zamontowania w blacie lub umywalce, chromowana
Miro, Graff, bateria umywalkowa, podtynkowa, trzyotworowa, chromowana. Cena 1556 zł Kendo, Roca, bateria umywalkowa, jednouchwytowa, chromowana. Cena 1531 zł Sade, Graff, bateria trzyotworowa do zamontowania w blacie lub umywalce, chromowana.
Cena 1549 zł

Dobór baterii a zasięg wylewki

Baterie umywalkowe i wannowe mogą być zamontowane na ścianie, obrzeżu urządzeń albo obok nich. Aby można było zamontować baterię na obrzeżu umywalki, bidetu czy wanny musi być wykonany w tym miejscu otwór.

Niektóre urządzenia kupuje się z gotowymi otworami fabrycznymi, ale często trzeba tę usługę zamówić. Baterię można też zamontować w blacie-półce umieszczonym obok urządzenia albo pod nim (np. przy umywalce nablatowej). Podłączenia do rur z ciepłą i zimną wodą są wówczas niewidoczne. 

Ważny jest zasięg wylewki, czyli odległość od środka baterii do środka perlatora. Do małych umywalek przeznaczone są baterie niskie, do dużych albo ustawianych na blacie - wysokie.

Gold, Aquasan, bateria umywalkowa, jednouchwytowa, chromowana z ozdobnym pasem w kolorze złotym Sprint, Coram Poland, bateria umywalkowa, jednouchwytowa, czerń
Gold, Aquasan, bateria umywalkowa, jednouchwytowa, chromowana z ozdobnym pasem w kolorze złotym. Cena 109 zł Sprint, Coram Poland, bateria umywalkowa, jednouchwytowa, czerń. Cena około 3500 zł

Producenci często oferują baterie umywalkowe w dwóch wysokościach. Baterie bidetowe podłącza się tak samo jak baterie umywalkowe sztorcowe, są też do nich bardzo podobne. Różnią się tylko ruchomym perlatorem, który pozwala regulować kierunek strumienia wody. Baterie łazienkowe produkowane są w seriach stylistycznych (do umywalki, bidetu i wanny) i tak najlepiej je kupować.