Kominki bezsprzecznie nadają wnętrzom wyjątkową atmosferę, a szeroki ich wybór sprawia, że mogą podkreślić zarówno nowoczesny, jak i tradycyjny charakter wnętrza. W sklepach można znaleźć wkłady kominkowe do zabudowy, piece wolno stojące i tzw. kozy. Przed zakupem warto się zastanowić, czy chcemy, by głównie zdobił, czy ogrzewał cały dom.

Jeżeli dobrze przemyślimy usytuowanie kominka, jego styl i rodzaj - stanie się on efektownym elementem skupiającym na sobie uwagę. Jeszcze podczas budowy warto zastanowić się, gdzie go ustawimy i jaki typ wybierzemy.

Najpopularniejsze są kominki zamknięte, z wkładem, spalające drewno. W tym przypadku mamy ogromny wybór materiałów i wzorów, które możemy wykorzystać jako obudowę.

Kominek wolno stojący Lounge Piec kominkowy Drop Kominek z serii Vista
Kominek wolno stojący Lounge z efektem czystej szyby ma wysoką sprawność (92%), dużą szczelność i komorę spalania wyłożoną Keramottem - materiałem opatentowanym przez producenta. Lounge Xtra to wersja wzbogacona o płyty kumulujące ciepło. AUSTROFLAMM POLSKA, od 3504 euro netto Piec kominkowy Drop zawieszany na ścianie (z możliwością postawienia), sprawne palenisko (85%), komora spalania wyłożona czarnym wermikulitem, pokryty farbą odporną na bardzo wysoką temperaturę, szyby ceramiczne wytrzymują temperaturę do 750 stopni C. WORLDFLAME, od 2950 euro netto Kominek z serii Vista, dzięki specjalnie zaprojektowanej komorze spalania osiąga wydajność ponad 80%, dostępny w czterech rozmiarach: 600, 700, 800, 900 mm przy głębokości jedynie 395 mm, dostępne są maskująco-ozdobne ramy o szerokości 4 lub 25 mm, KOMINKI DOVRE, cena u producenta

Coraz częściej też decydujemy się na kominki wolno stojące lub tzw. kozy. Nie potrzebują one dodatkowej obudowy, więc zajmują znacznie mniej miejsca. Na etapie budowy warto wykonać podłączenie kanału dymowego i doprowadzenie powietrza do komory spalania. Zaoszczędzi nam to dodatkowej pracy i bałaganu podczas montażu. Warto też zawczasu zaplanować miejsce na opał oraz akcesoria kominkowe.

Rodzaje kominków

Kominek wcale nie musi tradycyjne stać przy ścianie. Obecnie producenci oferują wiele niestandardowych modeli pozwalających osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne. Takim rozwiązaniem jest np. kominek dwustronny. Można go zamontować tak, żeby ogień było widać równocześnie w dwóch pomieszczeniach albo wykorzystać do wizualnego oddzielenia stref w jednym wnętrzu, np. jadalni od salonu.

Kominek podwieszany Panorama Kamin Kominek obudowany kaflami piecowymi kominek MB - Kratki.pl
Kominek Panorama Kamin 57/40/60/40, dzięki trzem szybom daje wyjątkowy efekt. Zaletą tego modelu jest widok paleniska niemal z każdego miejsca w salonie. BRUNNER, od 4893 euro netto Kominek obudowany kaflami piecowymi, do wyboru różne formaty, kolory i zdobienia. Na zdjęciu pomarańczowe kafle, nad nimi ręcznie malowane trawy i kafel z aniołami. KAFEL-ART, cena u producenta Kominki z linii MB mają doskonałe parametry techniczne, wkłady są dostępne w 4 wersjach o różnej mocy nominalnej oraz gabarytach, dostępne z przeszkleniem prostym, prawo- i lewostronnym. Standardowo są wyposażone w pojedynczą zewnętrzną szybę dekoracyjną typu glass malowaną metodą sitodruku, która optycznie powiększa front wkładu. Mają dużą komorę spalania, wyłożoną ogniotrwałą ceramiką Acumotte, która dobrze akumuluje i oddaje ciepło do otoczenia. KRATKI.PL, cena u producenta

Możemy wybrać także kominek podwieszany, sprawiający wrażenie, jakby unosił się w powietrzu. Kominek z szybą panoramiczną świetnie pasuje do nowoczesnego wystroju. Mając do dyspozycji większą przestrzeń można pozwolić sobie na palenisko, widoczne z każdego miejsca w pokoju.

Bez względu na to, jaki rodzaj kominka wybierzemy, powinien stylem pasować do wnętrza. Jeżeli planujemy wnętrze nowoczesne, minimalistyczne, postawmy na proste kształty i eleganckie materiały, np. obudowę z granitu lub stali. We wnętrzach w stylu klasycznym czy rustykalnym świetnie sprawdzi się cegła lub ręcznie łupany kamień. Swój renesans jako element obudowy kominka przeżywają także kafle, dzięki którym kominek przypomina dawne piękne piece. Poza tym kafle doskonale akumulują ciepło, by potem przez długi czas oddawać je do otoczenia.

Piec Jøtul F 305 Jøtul F 373 Kominek Brunner - Stilkamin 53/88 Tunnel
Piec Jøtul F 305 ma duże palenisko ułatwiające załadunek polan do 40 cm długości. Stoi na solidnej podstawie z miejscem na przechowywanie drewna. W wersji F 305 LL umieszczony jest na czterech nogach. JØTUL, cena u producenta Jøtul F 373 to jeden z pieców F 370 series, linii składającej się z 10 modeli, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. JØTUL, cena u producenta Kominek Brunner - Stilkamin 53/88 Tunnel jest w wersji dwustronnej - po dwóch stronach można oglądać grę płomieni, można w nim palić z uniesioną szybą, co daje efekt paleniska otwartego. BRUNNER, od 5558 euro netto

Jaki kominek ogrzeje cały dom?

Istotna przy wyborze kominka jest odpowiedź na pytanie, czy ma służyć do ogrzewania czy pełnić głównie funkcję dekoracyjną. Kominek otwarty jest niezwykle efektowny, ale nie ogrzeje domu – tylko ok. 20% wytworzonego w trakcie spalania ciepła pozostaje w pomieszczeniu, reszta ulatuje wraz ze spalinami kominem.

Kafle ceramiczne potrafią zrobić z kominka prawdziwe dzieło sztuki. øtul F 500 to klasyczny żeliwny piec kolonialny Kominek Dovre 2700 GL z żeliwnym wkładem kominkowym
Kafle ceramiczne potrafią zrobić z kominka prawdziwe dzieło sztuki. Na zdjęciu na białych kaflach pastisz obrazu J.Miró "Śpiewająca ryba", ręcznie malowany przez artystę plastyka. KAFEL-ART, cena u producenta Jøtul F 500 to klasyczny żeliwny piec kolonialny na drewno, ma jedne z największych przeszklonych drzwi, podczas załadunku można korzystać z bocznych lub frontowych drzwi, co daje większą swobodę w ustawieniu pieca. Emaliowana powierzchnia ułatwia konserwację, chroni przed korozją i przez lata zachowuje niezmieniony wygląd. JØTUL, cena u producenta Dovre 2700 GL z żeliwnym wkładem kominkowym o dużym palenisku na polana dł. 50 cm, ma drzwi harmonijkowe, po otwarciu których mamy efekt kominka otwartego. Stylistyka rustykalna z norweskimi motywami ozdobnymi wewnątrz paleniska. KOMINKI DOVRE, 4900 zł 

Znacznie wydajniejszy będzie kominek zamknięty z wkładem zasłoniętym szybą. Taka konstrukcja dodatkowo zabezpiecza przed wypadaniem iskier na zewnątrz. Wybór wkładu wymaga odpowiedzi na pytanie, jak często zamierzamy palić w kominku i czy będzie pełnił jedynie rolę wspomagająco-dekoracyjną, czy też będziemy z niego korzystać często i posłuży jako główne źródło ciepła w domu. W tym drugim przypadku, trzeba uważniej przyjrzeć się jego parametrom technicznym. Kluczowe są moc nominalna (powinna wynosić ok. 1 kW/30 m³ kubatury wnętrza) i sprawność grzewcza, która nie powinna być niższa niż 75-80%. Wartość ta określa, jaka część energii powstającej podczas spalania faktycznie ogrzewa pomieszczenie. Ważny jest także czas, przez jaki jest oddawane ciepło już po wygaszeniu ognia.

Nie bez znaczenia jest z czego wykonany jest korpus kominka. Na rynku są wkłady żeliwne, odporne na korozję i długo utrzymujące ciepło oraz wkłady stalowe, które mają szczelne korpusy, w środku wyłożone szamotem, specjalnymi kompozytami lub wermikulitem - naturalnym minerałem.

Piec akumulacyjny KSO 25r. - Brunner Koza AB - Kratki.pl
Piec akumulacyjny KSO 25r. na drewno, który zajmuje niewiele miejsca, ale przez wiele godzin przyjemnie promieniuje ciepłem. Piecyki są dostępne bez obudowy lub z obudową z termobetonu, z krążkami z gliny oraz ceramiką. Na zdjęciu wykończenie z ceramiki Reimanns Krona. BRUNNER, od 2725 euro netto Kozy AB to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną prawdziwego ciepła domowego ogniska, ale nie dysponują dużą przestrzenią. Linia pieców AB obejmuje modele żeliwno-stalowe oraz stalowe, które są wyposażone w komorę pod paleniskiem oraz w wariancie na stalowej nodze. KRATKI.PL, cena u producenta

Piece kominowe wolno stojące są produkowane z żeliwa lub stali. Żeliwo jest plastycznym materiałem, z którego da się formować wzory na korpusach. Stal z kolei to idealny materiał na proste, nowoczesne bryły.

Aby ogrzać kilka pomieszczeń, należy zastosować kominek z dystrybucją gorącego powietrza lub z płaszczem wodnym. W pierwszym przypadku jest wykorzystywane nagrzane powietrze przepływające między wkładem kominowym a obudową. Za pomocą specjalnej instalacji jest ono rozprowadzane do innych pomieszczeń grawitacyjnie, a przy większych odległościach za pomocą wentylatora.

W instalacji DGP (dystrybucji gorącego powietrza) konieczne jest zastosowanie filtrów, które oczyszczają z kurzu przenoszone powietrze. Podnosi to niestety koszty eksploatacji.

W kominkach z płaszczem wodnym nośnikiem ciepła jest woda. Płaszcz otacza komorę spalania, woda się nagrzewa i jest kierowana do instalacji c.o. Rozwiązanie takie wymaga zabezpieczeń przed przegrzaniem wody i zbyt dużym wzrostem ciśnienia, które może rozsadzić instalację.

Nowoczesny stojak na drewno z przyborami do kominka, model SA003Nowoczesny stojak na drewno z przyborami do kominka, model SA003. W komplecie są miotełka, łopatka, pogrzebacz oraz szczypce. Zestaw malowany proszkowo, dostępny w trzech kolorach: białym, czarnym oraz czerwonym. MIRO-LES FOYERS, 999 zł

Zdaniem eksperta

Wygląd kominka i wielkość przeszklenia są istotnymi elementami przy wyborze, ale ważne jest też źródło ciepła. Dlatego równie ważny jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej w stosunku do wielkości pomieszczeń. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której przy normalnym użytkowaniu kominka w domu jest za zimno lub za gorąco. Firma Dovre ma w swojej ofercie wkłady o mocy od 7 do 20 kW oraz zróżnicowanej stylistyce od rustykalnej po nowoczesną, co pozwoli wybrać urządzenie odpowiednie do potrzeb i idealnie wpisujące się w charakter wnętrza.

Marta Kołak - Kominki Dovre