Jeżeli dobrze przemyślimy usytuowanie kominka, jego styl i rodzaj - stanie się on efektownym elementem skupiającym na sobie uwagę. Jeszcze podczas budowy warto zastanowić się, gdzie go ustawimy i jaki typ wybierzemy.
Najpopularniejsze są kominki zamknięte, z wkładem, spalające drewno. W tym przypadku mamy ogromny wybór materiałów i wzorów, które możemy wykorzystać jako obudowę.
Coraz częściej też decydujemy się na kominki wolno stojące lub tzw. kozy. Nie potrzebują one dodatkowej obudowy, więc zajmują znacznie mniej miejsca. Na etapie budowy warto wykonać podłączenie kanału dymowego i doprowadzenie powietrza do komory spalania. Zaoszczędzi nam to dodatkowej pracy i bałaganu podczas montażu. Warto też zawczasu zaplanować miejsce na opał oraz akcesoria kominkowe.
Rodzaje kominków
Kominek wcale nie musi tradycyjne stać przy ścianie. Obecnie producenci oferują wiele niestandardowych modeli pozwalających osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne. Takim rozwiązaniem jest np. kominek dwustronny. Można go zamontować tak, żeby ogień było widać równocześnie w dwóch pomieszczeniach albo wykorzystać do wizualnego oddzielenia stref w jednym wnętrzu, np. jadalni od salonu.
Możemy wybrać także kominek podwieszany, sprawiający wrażenie, jakby unosił się w powietrzu. Kominek z szybą panoramiczną świetnie pasuje do nowoczesnego wystroju. Mając do dyspozycji większą przestrzeń można pozwolić sobie na palenisko, widoczne z każdego miejsca w pokoju.
Bez względu na to, jaki rodzaj kominka wybierzemy, powinien stylem pasować do wnętrza. Jeżeli planujemy wnętrze nowoczesne, minimalistyczne, postawmy na proste kształty i eleganckie materiały, np. obudowę z granitu lub stali. We wnętrzach w stylu klasycznym czy rustykalnym świetnie sprawdzi się cegła lub ręcznie łupany kamień. Swój renesans jako element obudowy kominka przeżywają także kafle, dzięki którym kominek przypomina dawne piękne piece. Poza tym kafle doskonale akumulują ciepło, by potem przez długi czas oddawać je do otoczenia.
Jaki kominek ogrzeje cały dom?
Istotna przy wyborze kominka jest odpowiedź na pytanie, czy ma służyć do ogrzewania czy pełnić głównie funkcję dekoracyjną. Kominek otwarty jest niezwykle efektowny, ale nie ogrzeje domu – tylko ok. 20% wytworzonego w trakcie spalania ciepła pozostaje w pomieszczeniu, reszta ulatuje wraz ze spalinami kominem.
Znacznie wydajniejszy będzie kominek zamknięty z wkładem zasłoniętym szybą. Taka konstrukcja dodatkowo zabezpiecza przed wypadaniem iskier na zewnątrz. Wybór wkładu wymaga odpowiedzi na pytanie, jak często zamierzamy palić w kominku i czy będzie pełnił jedynie rolę wspomagająco-dekoracyjną, czy też będziemy z niego korzystać często i posłuży jako główne źródło ciepła w domu. W tym drugim przypadku, trzeba uważniej przyjrzeć się jego parametrom technicznym. Kluczowe są moc nominalna (powinna wynosić ok. 1 kW/30 m³ kubatury wnętrza) i sprawność grzewcza, która nie powinna być niższa niż 75-80%. Wartość ta określa, jaka część energii powstającej podczas spalania faktycznie ogrzewa pomieszczenie. Ważny jest także czas, przez jaki jest oddawane ciepło już po wygaszeniu ognia.
Nie bez znaczenia jest z czego wykonany jest korpus kominka. Na rynku są wkłady żeliwne, odporne na korozję i długo utrzymujące ciepło oraz wkłady stalowe, które mają szczelne korpusy, w środku wyłożone szamotem, specjalnymi kompozytami lub wermikulitem - naturalnym minerałem.
Piece kominowe wolno stojące są produkowane z żeliwa lub stali. Żeliwo jest plastycznym materiałem, z którego da się formować wzory na korpusach. Stal z kolei to idealny materiał na proste, nowoczesne bryły.
Aby ogrzać kilka pomieszczeń, należy zastosować kominek z dystrybucją gorącego powietrza lub z płaszczem wodnym. W pierwszym przypadku jest wykorzystywane nagrzane powietrze przepływające między wkładem kominowym a obudową. Za pomocą specjalnej instalacji jest ono rozprowadzane do innych pomieszczeń grawitacyjnie, a przy większych odległościach za pomocą wentylatora.
W instalacji DGP (dystrybucji gorącego powietrza) konieczne jest zastosowanie filtrów, które oczyszczają z kurzu przenoszone powietrze. Podnosi to niestety koszty eksploatacji.
W kominkach z płaszczem wodnym nośnikiem ciepła jest woda. Płaszcz otacza komorę spalania, woda się nagrzewa i jest kierowana do instalacji c.o. Rozwiązanie takie wymaga zabezpieczeń przed przegrzaniem wody i zbyt dużym wzrostem ciśnienia, które może rozsadzić instalację.
Zdaniem ekspertaWygląd kominka i wielkość przeszklenia są istotnymi elementami przy wyborze, ale ważne jest też źródło ciepła. Dlatego równie ważny jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej w stosunku do wielkości pomieszczeń. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której przy normalnym użytkowaniu kominka w domu jest za zimno lub za gorąco. Firma Dovre ma w swojej ofercie wkłady o mocy od 7 do 20 kW oraz zróżnicowanej stylistyce od rustykalnej po nowoczesną, co pozwoli wybrać urządzenie odpowiednie do potrzeb i idealnie wpisujące się w charakter wnętrza. Marta Kołak - Kominki Dovre |