Niewiele osób wie, że rolety nie są wcale nowym wynalazkiem - używa się ich od wieków. Jako pierwsi po osłony na okna sięgnęli starożytni Egipcjanie. Oczywiście nie miały one wtedy takich fasonów i kolorów jak dostępne obecnie modele. Dziś dzięki nowoczesnym materiałom można dopasować rolety do różnorodnych wnętrz i w stylowy sposób udekorować okna w każdym pomieszczeniu.

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, rolety rzymskie Capri, tkanina Rustica

Rolety są nie tylko wygodne i proste w montażu, ale także – w przeciwieństwie do tradycyjnych, ciężkich zasłon – nie obciążają optycznie pomieszczenia. Wystarczy zadbać o kilka czynników, aby cieszyć się niezawodną ozdobą i osłoną okna. Dekoria.pl przedstawia 5 elementów, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem rolet do domu.

Sposób montażu rolet

Rolety da się montować na kilka sposobów:

⦁ zamontować je na ścianie nad wnęką,

⦁ do sufitu,

⦁ bezinwazyjnie na ramę okna za pomocą dodatkowych haczyków,

⦁ na istniejącym karniszu. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie chcemy demontować karnisza, tylko wykorzystać go w bardziej nowoczesny sposób. Jeśli nasz karnisz jest dwururowy, możemy stworzyć modne połączenie rolety z lekkimi zasłonami. 

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, roleta rzymska Verona na karnisz i zasłony na szelkach – tkaniny z kolekcji Linen

Dopasowanie do pomieszczenia

Przytulna sypialnia, kolorowy pokój dziecka, funkcjonalna kuchnia, a może klasyczny salon? W każdym z tych pomieszczeń z powodzeniem można zamontować rolety i dobrać kolor oraz tkaninę, pasujące do aranżacji danego wnętrza. Osoby szukające uniwersalnych osłon, które w zależności od potrzeb będą całkowicie lub częściowo zasłaniać okna, mogą wybrać rolety dzień noc. Składają się one z dwóch warstw materiału:

⦁ transparentnej, przepuszczające promienie słoneczne,

⦁ zasłaniającej, ograniczającej ich przenikanie.

Takie osłony pozwalają na swobodną regulację światłem bez konieczności podnoszenia rolety. W sypialni sprawdzą się za to rolety, które nie będą przepuszczać światła oraz zapewnią maksymalną prywatność domownikom. Natomiast w pokoju dziecka i nastolatka warto postawić na wyraziste wzory i kolory.

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, roleta rzymska Padva, tkanina z kolekcji Apanona

Kolor rolety

Kremowe, brązowe, a może szare? Klasyczne odcienie to raptem kilka możliwości z oferty tkanin na osłony okienne. Rolety mogą mieć dowolny kolor, wzór oraz różnorodną fakturę. Warto wziąć to pod uwagę, dobierając je do już zaaranżowanego pomieszczenia, ponieważ mogą zaważyć na jego charakterze.

Przykładowo:

⦁ jasna roleta optycznie powiększy nieduży pokój;

⦁ osłona w pionowe paski wizualnie doda kilka centymetrów niskiemu wnętrzu;

⦁ kolorowe zygzaki na rolecie rzymskiej Verona wprowadzą energię i dynamiczny akcent;

⦁ zieleń – zarówno w jasnej, jak i ciemnej odsłonie – wpisze się w dominujący od pewnego czasu trend kolorystyczny.

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, roleta rzymska Verona, tkanina z kolekcji Comics

Lokalizacja okien względem stron świata

Sposób, w jaki oświetlone jest wnętrze, ma decydujący wpływ na dobór rolet do domu.

⦁ Do pokoju, w którym okna skierowane są w kierunku północnym, a więc w ciągu dnia do mieszkania nie dochodzi ostre światło, lepiej wybrać rolety z tkanin przepuszczających światło jak np. delikatne rolety woalowe. W ten sposób udekoruje się okna i przy okazji nie zaciemni pokoju grubymi materiałami.

⦁ Wnętrze usytuowane w stronę południową będzie potrzebować osłon, które je zaciemnią i w ten sposób poradzą sobie z ostrym, dziennym słońcem. Rolety zaciemniające są wykonane z tkaniny Blackout, blokującej światło w 95% oraz ograniczającej przepuszczanie promieni słonecznych.

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, roleta zaciemniająca, tkanina Blackout

Materiał

Oprócz koloru tkaniny przeznaczonej na osłony okienne istotny w tworzeniu określonego stylu wnętrza jest również rodzaj materiału.

⦁ Połyskliwa tkanina z delikatnym tłoczeniem będzie stanowiła klasycznie piękny akcent w stylowym wnętrzu.

⦁ Roleta z bawełny okaże się spójna z aranżacją zarówno industrialnego wnętrza, jak również skandynawskiego czy w stylu Hampton.

⦁ Półprzezroczysta roleta rzymska z woalu lub organzy efektownie zastąpi zasłony i firany w salonie oraz jadalni, nie zaciemniając przy tym okien.

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, roleta rzymska Padva, tkanina z kolekcji Comics

Wybierając materiał, z jakiego mają być uszyte rolety, dobrze wykorzystać wybraną tkaninę także na inne dodatki do wnętrza. Jak stworzyć stylową sypialnię lub salon? Oprócz eleganckiej rolety Florencja z wytłaczanym wzorem warto pomyśleć o narzucie lub poduszkach z tej samej tkaniny. To prosty przepis na harmonijną i modną aranżację.

Czym kierować się przy wyborze rolety do wnętrza?
Dekoria.pl, roleta rzymska Florencja, narzuta pikowana, poduszki – tkanina z kolekcji Damasco

Potrzebujesz inspiracji? Kilka przydatnych aranżacji, które pomogą Ci wybrać odpowiednie rolety do wnętrza, znajdziesz na stronie Dekoria.pl – na której dodatkowo w marcu czekają promocje na zasłony i rolety rzymskie.