Smart home to pojęcie, które w ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Czym właściwie jest inteligentny dom? To złożony system automatyki domowej, który sprawia, że dom lub mieszkanie stają się bezpieczniejsze, wygodniejsze, a także tańsze w utrzymaniu.

Jednym z producentów, który postanowił uczynić nasze domy bardziej smart, jest wiodący producent urządzeń sieciowych - TP-Link. Obecnie w ofercie TP-Link znajdują się inteligentne kamery, gniazdka i żarówki. Postanowiliśmy sprawdzić, jak te urządzenie działają w praktyce.

Coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie systemu monitoringu we własnym domu. Zamontowanie kilku kamer gwarantuje poczucie spokoju i bezpieczeństwa pod naszą nieobecność. Dzięki temu wyjazd na wakacje, czy wyjście do pracy nie musi wiązać się ze stresem. W ofercie TP-Link znajdują się obecnie dwie kamery wewnętrzne i jedna kamera zewnętrzna. Co więcej - wszystkie urządzenia mogą komunikować się po WiFi przy pomocy posiadanej przez nas sieci bezprzewodowej. Dzięki temu, by uruchomić urządzenie, wystarczy jedynie wpiąć kamerę do gniazdka elektrycznego.

Już sam wybór kamery jest niezwykle prosty. Wszystkie trzy urządzenia posiadają bowiem ten sam zestaw funkcji - musimy jedynie zastanowić się nad miejscami, które chcemy monitorować i zakupić odpowiednią kamerę.

Tapo C200 to obrotowa kamera WiFi 360, która pozwala monitorować całe pomieszczenie. Umieszczona np. na suficie w salonie z aneksem kuchennym, pozwala z jednej strony sprawdzić czy wyłączyliśmy piekarnik, a z drugiej czy zamknęliśmy okno balkonowe.

Tapo C100 to mniejszy odpowiednik Tapo C200. Kamera nie jest obrotowa, pozwala na monitorowanie jednego, wyznaczonego miejsca - np. drzwi wejściowych. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi, sprawdzi się w małych i ciasnych pomieszczeniach.

Tapo C310 to kamera zewnętrzna przeznaczona do monitorowania posesji. Pyłoszczelna i wodoodporna obudowa gwarantuje sprawną pracę urządzenia w każdych warunkach. Dzięki niej możemy mieć stały podgląd na domowy podjazd, furtkę czy taras.

Kamery od TP-Link nagrywają obraz w jakości Full HD. Gdy wykryją ruch, natychmiast otrzymasz powiadomienie na telefon, które poinformuje cię o tym, kto znalazł się w pobliżu twojego domu. Może to kurier, na którego czekasz, a może to nieproszony gość? Tego drugiego skutecznie odstraszysz włączając alarm dźwiękowy i świetlny. Urządzenia posiadają zaawansowany tryb nocny, dzięki któremu zobaczysz każdy szczegół także w całkowitej ciemności. Dzięki dwukierunkowej transmisji audio, możesz komunikować się ze swoimi dziećmi albo domowymi zwierzętami, nawet gdy jesteś daleko. Dzięki wbudowanemu głośnikowi bez problemu przypomnisz dzieciom, że mają odrobić lekcje i odgrzać sobie obiad lub upomnisz swojego pupila, gdy ten będzie gryzł Twoje kapcie.

Wszystkie wymienione wyżej funkcje są dostępne z poziomu intuicyjnej aplikacji Tapo na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android, dzięki której konfiguracja systemu zajmuje kilka minut, a zarządzanie nim jest bajecznie proste.

Przy pomocy tej samej aplikacji możesz także sterować oświetleniem. Tapo L510E i L530E to inteligentne żarówki, dzięki którym stworzysz niezwykły klimat podczas urodzinowej imprezy lub romantycznej kolacji. Ta druga posiada pełną paletę barw RGB - możesz ustawić swój dowolny ulubiony kolor i delektować się chwilą.

Tapo P100 to smart gniazdko, które jednym kliknięciem włączysz lub wyłączysz z poziomu smartfona. W kilka chwil wyłączysz podłączone do niego żelazko, pozostawione w pośpiechu przed wyjściem do pracy lub włączysz bojler na kilka godzin przed przyjazdem do domku działkowego.