Wiele osób podczas budowy domu zastanawia się, czy warto umieścić kominek w salonie, czy lepiej z niego zrezygnować, pozostawiając większą ilość miejsca dla mebli i innych akcesoriów. Jeśli i ty wahasz się przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej kwestii, mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które mogą pomóc ci w ostatecznym wyborze. Bo według nas, kominek to świetne rozwiązanie.

Klasyczny element dekoracyjny

Warto zacząć od tego, że kominek to klasyczny element dekoracyjny do salonu. Kojarzy się często z przepychem i królewskimi pałacami, jakie znamy z odwiedzin w różnych miejscach. Wygląda elegancko i pięknie za sprawą swojego charakterystycznego kształtu i obudowy, która zawsze przyciąga wzrok.

Dla osób, które lubią finezyjne drobiazgi, obudowa kominka może stać się także świetnym miejscem na ich ustawienie. Będą tam doskonale widoczne i można będzie je codziennie podziwiać, przypominając sobie między innymi gdzie i w jakich okolicznościach zostały kupione. To bez wątpienia świetna okazja do tego, aby powspominać wojaże czy czas spędzony z najbliższymi.

Wśród tych drobiazgów mogą znaleźć się między innymi oryginalne zapalniczki Zippo, które nie tylko będą ciekawym elementem otoczenia kominka, ale staną się też użytecznym akcesorium. Pozwolą na zapalenie go zawsze wtedy, kiedy będziemy mieli ochotę obejrzeć hipnotyzujący taniec płomieni. 

Dodatkowe źródło ciepła

Kominek warto posiadać również dlatego, że stanowi dodatkowe źródło ciepła, które jest łatwe w utrzymaniu i niezbyt drogie. Dzięki odpowiednio poprowadzonym przewodom kominowym może pomóc w ogrzewaniu nie tylko salonu, ale również pokojów znajdujących się nad nim, dzięki czemu rachunki za klasyczne ogrzewanie będą znacznie mniejsze.

Co więcej, można je z łatwością wykorzystać również wtedy, gdy standardowe ogrzewanie nie jest już uruchamiane, na przykład wczesną jesienią, późną wiosną czy nawet w chłodne, letnie noce. W takich chwilach wystarczy rozpalić kominek, aby w domu zrobiło się znacznie cieplej i przyjemniej. Wystarczy tylko odrobina drewna, by w domu zapanował cudowny klimat, zarówno ze względu na przyjemne ciepło, jak i niezwykły urok ognia i jego blasku.

Łatwość utrzymania

Być może do instalacji kominka zniechęca cię obawa, że jest trudny w utrzymaniu, ale nie ma nic bardziej mylnego. Kominek nie wymaga bowiem ani dużych nakładów pracy i czasu, ani nawet sporych kosztów. Wystarczy do niego tylko nieco drewna i zapalniczka, a tych ostatnich nie brakuje. Co więcej, sklep z zapalniczkami oferuje piękne modele w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu staną się one dodatkową ozdobą twojego domu.

Również sprzątanie kominka nie zajmuje wiele czasu, ponieważ nowe konstrukcje są bardzo dobrze przygotowane, aby nie osadzała się na nich sadza w nadmiernych ilościach. Dzięki temu wystarczy ledwie chwila, aby usunąć resztki popiołu i przygotować na nowo palenisko. W efekcie jest to więc łatwe w utrzymaniu, tanie dodatkowe źródło ciepła, które dodaje uroczego klimatu każdemu pomieszczeniu. Czy nie warto mieć go w swoim salonie?