Styl chalet, czyli górski klimat w nowoczesnych mieszkaniach

Aranżacje w stylu górskim doczekały się już własnej nazwy, a mianowicie stylu chalet. Proponuje on nastrojowy klimat  z przewagą naturalnych materiałów, miękkich tkanin i dywanów oraz zamierzonego odchylenia od perfekcji w postaci nierównych belek czy innych elementów. Sam w sobie jest on już bardzo nastrojowy i przywołuje na myśl tatrzańskie lub alpejskie chaty.

W okresie świątecznym efekt ten można jednak wzmocnić wieloma dodatkami, które sprawią, że całość będzie prezentowała się jak pocztówka świąteczna z magicznej krainy. Kominek ozdobiony grubymi skarpetami na prezenty zgodnie z modą amerykańską, niskobarowe żarówki o ciepłej barwie, lampki świąteczne dopełniające klimatu i pledy z wzorami w renifery czy śnieżynki to tylko część środków, jakich można użyć, aby wnętrze nabrało świątecznego klimatu. 

Jak przygotować salon w górskim stylu na święta?

Salon jest jednym z tych pomieszczeń, w którym relaksujemy się po pracy i przyjmujemy gości. Dlatego to właśnie na nim skupiamy się najbardziej, jeśli chodzi o walory estetyczne. W salonie nawiązującym klimatem do tatrzańskich lub alpejskich chat powinny dominować drewno, kamień i naturalne odcienie, a więc biel, brąz czy szarości. Skórzane obicia foteli lub kanapy mogą pięknie kontrastować z pufami z obiciem z futra oraz stropami z naturalnego lub pobielonego drewna.

Ciepłe światło z niskobarowych żarówek w okresie świątecznym można uzupełnić dodatkowymi źródłami światła w postaci świątecznych lampek, lampionów z motywami świątecznymi  lub świeczek o zapachu korzennych przypraw. Na stołach i meblach z litego drewna mogą znaleźć się naturalne stroiki z gałązek drzew iglastych i z dodatkiem suszonych pomarańczy, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić również ściany. Ciekawym rozwiązaniem będzie powieszenie na ścianie sanek w stylu retro, które od dekad kojarzą się z górami, i ozdobienie ich świątecznymi lampkami o ciepłej barwie. 

Pomysły na świąteczną kuchnię w górskim stylu

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przeciętny człowiek spędza sporą część swojego życia. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. W przypadku kuchni urządzanych w stylu chalet, klimat tego pomieszczenia aż się domaga ozdób w okresie świątecznym, które jeszcze bardziej podkreślą jego unikalny charakter. Ostatecznie aranżacja będzie zależna od metrażu i miejsca użytkowego na wszelkich blatach, ale istnieje sporo drobiazgów dzięki którym zyska ona nowy urok.

Z drewnianymi elementami i belkami w kuchni pięknie będą kontrastowały słoiki z klamrą wypełnione biało-czerwonymi laseczkami cukrowymi czy suszonymi plastrami pomarańczy. Z kolei okno kuchenne, w którym przez cały rok wisi lambrekin, nabierze zupełnie nowego charakteru, kiedy zawisną w nim naturalne stroiki z iglastych gałązek.

Jeśli kuchnia połączona jest z częścią jadalną, pole do popisu w okresie świątecznym jest jeszcze większe. Lampy znajdujące się nad stołem można ozdobić dodatkowymi lampkami, a krzesła wyposażyć w pokrowce z motywami świątecznymi. Góralskie kuchnie kojarzą się przede wszystkim z przytulnością i smacznym jedzeniem, a w okresie świątecznym nawet naczynia mogą stanowić element wystroju, jeśli będą miały odpowiednie kolory, a więc połączenie zieleni, czerwieni i bieli, albo świąteczne motywy.