Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu – dlaczego trzeba o tym myśleć?
Choć powietrze w naszych mieszkaniach może wydawać się zupełnie czyste, w rzeczywistości skrywa w sobie mnóstwo niewidocznych zagrożeń, które mogą wpływać na kondycję fizyczną oraz psychiczną.
Przeciwnikami czystego powietrza w mieszkaniu są między innymi:
- alergeny – niewielkie cząsteczki, które mogą zamienić życie alergików w prawdziwą walkę o oddech. Kurz, roztocza czy pyłki potrafią wywołać kichanie, katar, kaszel, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nawet astmę. Te niewidoczne dla oka drobinki mają szczególne upodobanie do dywanów, poduszek, zasłon i tapicerki, stanowiąc prawdziwe siedlisko dla problemów zdrowotnych.
- smog – mieszanka szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu. Pyły zawieszone (PM10 i PM2,5), tlenki azotu czy benzen to tylko niektóre z nich. Te cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać do układu krwionośnego, co w dłuższej perspektywie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i płuc.
- jony dodatnie – „pływają” w nich zarazki, bakterie i wirusy, przez co są nośnikami dla szkodliwych mikroorganizmów. Badania wskazują, że mogą wywoływać zmiany w samopoczuciu np. prowadzić do rozdrażnienia, problemów z koncentracją, a nawet nasilać objawy alergii czy astmy.
Znajomość tych zagrożeń to pierwszy krok do wybrania odpowiednich sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu. Im szybciej zrozumiesz, co Cię otacza, tym łatwiej będzie Ci działać – nie tylko z myślą o własnym zdrowiu, ale również najbliższych osób.
Naturalne sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu – do wdrożenia od razu!
Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na poprawę jakości powietrza jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Gdy poziom smogu jest niski, warto otworzyć okna na kilka minut, aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń. Jednak gdy alert RCB bije na alarm, lepiej polegać na innych sposobach oczyszczania powietrza w mieszkaniu.
Jak jeszcze w prosty sposób zadbać o czystą atmosferę w domu? Rośliny doniczkowe to nie tylko ozdoba wnętrz. Wiele kwiatów ma zdolność absorbowania dwutlenku węgla, który następnie przekształcają w tlen, zapewniając czyste powietrze w mieszkaniu.
- Draceny, sansewierie, czy zamiokulkasy są szczególnie efektywne w wychwytywaniu toksyn i przekształcaniu ich w nieszkodliwe substancje.
- Paprocie redukują stres oraz poprawiają samopoczucie dzięki wydzielaniu jonów ujemnych.
Żywa roślinność dodatkowo nawilża powietrze, co jest niezwykle ważne szczególnie w okresie grzewczym. Potrzeba więc naprawdę niewiele, aby znów oddychać pełną piersią bez obaw o swoje zdrowie.
Oddychaj czystym powietrzem w mieszkaniu z pomocą technologii
W dzisiejszych czasach technologia daje narzędzia, które umożliwiają skuteczne oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Współczesne klimatyzatory dzisiaj to już nie tylko urządzenia, które chłodzą powietrze latem. Nowoczesne modele, takie jak KAISAI ICE są wyposażone w filtry Bio HEPA. Urządzenie sprawnie pozbywa się drobnych zanieczyszczeń i alergenów – nawet cząsteczki o wielkości poniżej 0,3 mikrona nie mają szans! To duży oddech w walce ze smogiem.
Dlaczego jeszcze klimatyzacja jest jednym ze sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu? Na uwagę zasługuje funkcja jonizacji, dzięki której powietrze wypełnia się jonami ujemnymi neutralizującymi jony dodatnie. W ten sposób nie tylko nie wdycha się kurzu i pyłków, ale również automatycznie zapobiega rozprzestrzenianiu chorobotwórczych bakterii oraz wirusów. Proces jonizacji pozytywnie wpływa na samopoczucie, redukując uczucie zmęczenia, stresu oraz poprawiając koncentrację.
Wcale nie musisz mieć osobnego oczyszczacza powietrza ani jonizatora, aby czuć się komfortowo we własnym domu. Czyste powietrze w mieszkaniu jest jak najbardziej osiągalne z pomocą klimatyzatora, który okazuje się nie tylko urządzeniem 2w1 (chłodzenie i grzanie), ale 3w1, a nawet 4w1!