Sypialnia to Twoje osobiste sanktuarium odpoczynku, relaksu i intymności. Niezależnie od tego, czy jest to główna sypialnia, pokój gościnny, pokój nastolatka czy pokój dziecka, kolory powinny być spójne z naszymi odczuciami i tym co chcemy poczuć spędzają czas w tym wyjątkowym pomieszczeniu. Dlatego, warto zadbać o spójność i harmonię koloru tkaniny łóżka z resztą barw w sypialni. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek jak odpowiednio dobrać kolory.

Kolory a styl sypialni

Większość osób ceni w sypialni kolory spokojne i kojące. Istnieją także osoby, które preferują jednak kolory głębokie, jaskrawe lub nasycone, aby poczuć się bardziej rozbudzonym lub romantycznym. W zależności od stylu przyjętego w sypialni - klasycznego, nowoczesnego, rustykalnego, skandynawskiego, glamour itd., warto wybrać odpowiednie odcienie łóżka. Dane style cechują się zastosowaniem kolorów jaśniejszych, ciemniejszych lub żywszych. Warto zatem zapoznać się z materiałami na temat cech charakterystycznych poszczególnych stylów architektonicznych i wyposażenia wnętrz, aby odpowiednio dobrać kolory.

Kolory neutralne

Neutralne kolory to zawsze bezpieczny i klasyczny wybór do sypialni. Popularne neutralne kolory to: kość słoniowa, kolor ciemnoszary, czarny, szary oraz odcienie bieli. Neutralne barwy są czystym tłem dla sypialni oraz współgrają z innymi kolorami, w tym pościeli, zasłon, mebli, ścian oraz dekoracji. Neutralne kolory pozwalają na odprężenie się, akcentują żywe kolory i wzory oraz pozwalają regularnie zmieniać wystrój przestrzeni.

Kolory pastelowe

Pastelowe kolory są delikatne, relaksujące i tworzą pogodne otoczenie. Najlepsze pastelowe wybory do sypialni to: delikatne błękity, lawenda, odcienie żółci oraz różu. Sypialnia w pastelowych kolorach może wyglądać elegancko z odpowiednim dodatkiem ciemniejszych mebli oraz ciepłym oświetleniem.

Kolory wyraziste

Jeśli jesteś energiczną osobą, która uwielbia otaczać się nasyconymi kolorami, warto wybrać je także do sypialni. Na przykład, jeśli kochasz jasne, świeże wnętrza, wypróbuj obicie w kolorze głębokiej wiosennej zieleni. Eksperymentuj z żywymi kombinacjami, takimi jak koral i ciemna zieleń lub czerwień i ciemnoszary.

Kolory w małej i dużej przestrzeni

Gdy zapytasz projektantów wnętrz jak wizualnie powiększyć małą sypialnie, otrzymasz wiele różnych odpowiedzi - zwłaszcza jeśli chodzi o kolory. Niektórzy twierdzą, że stosowanie jasnych kolorów to jedyna droga, aby przestrzeń stała się bardziej otwarta i przestronna. Inni będą zachęcać do wypróbowania ciemniejszych lub odważniejszych kolorów, takich jak odcienie zieleni lub niebeskiego, ponieważ ciemniejsze kolory mogą pomóc stworzyć wrażenie głębi, co może również sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się większe niż jest w rzeczywistości.

Jak widać, istnieje wiele teorii na temat doboru odpowiedniego koloru łóżka do sypialni. Prawda jest taka, że jakikolwiek kolor wybierzemy, powinniśmy go lubić i czuć się w nim dobrze. Warto zwrócić także uwagę na tkaninę obicia łóżka, na przykład czy jest to dzianina, esko-skóra, skóra itd. Odpowiedni materiał również wpływa na odczucia wizualne oraz stopień relaksu.

Więcej informacji na: ww.senpo.pl