Mały salon w bloku - jak urządzić niewielką przestrzeń?
Nie wszyscy żyją w przestronnych domach, apartamentach czy starych kamieniach, które cechują się dużą powierzchnią i wysokimi sufitami. Mały metraż mieszkania może stanowić spore wyzwanie podczas urządzania salonu, ale, jak to zwykle bywa, jeśli nie ma rozwiązania, to nie ma problemu. Istnieje mnóstwo wnętrzarskich trików, dzięki którym nawet z małego pomieszczenia można stworzyć atrakcyjny salon, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Do największych zalet małych salonów należy fakt, że wymagają o wiele mniej czasu, aby doprowadzić je do porządku. Ponadto małą przestrzeń wymaga mniejszego nakładu finansowego, aby zapełnić przestrzeń tak, jak sobie to wymarzyliśmy.
Zanim przystąpisz do urządzania salonu w bloku, postaraj się dokładnie określić, jakie funkcje ma on pełnić. Czy będzie to przestrzeń dzienna, czy może też jadalnia lub sypialnia? Cały plan będzie zależał właśnie od tego. Jeśli salon będzie też miejscem, w którym jada się posiłki, weź pod uwagę to, że sporo przestrzeni zabierze stół. Jeśli zaś ma być również sypialnią, warto pomyśleć o kanapie, która po rozłożeniu zamieni się w wygodne łóżko, lub też o dmuchanym materacu, który w ostatnich latach robi sporą furorę.
Kolorystyka małego salonu powinna ograniczyć się do maksymalnie czterech odcieni, ponieważ ich większa ilość na małej przestrzeni będzie zbyt przytłaczająca. Jasne kolory będą najlepszym rozwiązaniem, ale pomalowanie dwóch przeciwległych ścian na ciemniejszy odcień może optycznie wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie.
Jednym z najsłynniejszych trików w takich wypadkach jest powieszenie na dłuższej ścianie poziomego lustra, ponieważ odbijająca się w nim przestrzeń stworzy złudzenie jeszcze większego metrażu. Meble w małym salonie należy ograniczyć do absolutnego minimum i zdecydowanie najlepiej sprawdzą się szafki czy komody stojące na cienkich nóżkach, ponieważ sprawiają wrażenie lżejszych i mniej masywnych.
Miejsce do spania w salonie - czy kanapa rozkładana to dobry pomysł?
Łączenie sypialni z salonem to rozwiązanie znane wszystkim posiadaczom kawalerek oraz mniejszych mieszkań, w których nie starczyło miejsca na dwa oddzielne pomieszczenia. Połączenie ich w jedno może być trudnym zadaniem, ponieważ każde z nich pełni zupełnie inną funkcję. Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym i przystosowanym do przyjmowania gości, podczas gdy sypialnia kojarzy się z intymnością i, oczywiście, snem.
Jeśli salon jest na tyle mały, że nie zmieści się w nim zarówno kanapa, jak i łóżko, jedynym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kanapę rozkładaną, która wieczorem zamieni się w wygodne łóżko. I właśnie z przymiotnikiem "wygodny" jest największy problem. Nie każda piękna kanapa która akurat pasuje do aranżacji salonu, będzie wygodna i zdrowa dla Twojego kręgosłupa. Znalezienie odpowiedniego mebla może okazać się problematyczne, ale nie jest niemożliwe. Ten jeden element będzie nie tylko wygodnym meblem do posiadówek z przyjaciółmi, ale też elementem wystroju salonu, a koniec końców również łóżkiem, w którym powinieneś odpocząć i zregenerować siły po całym dniu.
Jeśli w małym salonie mimo kanapy jest jeszcze odrobina przestrzeni na dmuchany materac, być może jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim przypadku. Co prawda, codziennie będziesz zmuszony dmuchać, a później chować materac do szafy, ale przynajmniej w pewnym sensie oddzielisz miejsce do spania od miejsca przeznaczonego na relaks w towarzystwie. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli salon jest na tyle przestronny, żeby pomieścić w nim i kanapę, i łóżko.
Sypialnia wydzielona z salonu - jak podzielić salon na strefę wypoczynkową i prywatną?
Jeśli dysponujesz przestrzenią wystarczającą, aby podzielić ją na sypialnię i salon, otwierają się przed Tobą nowe możliwości aranżacyjne. Osoby ceniące dodatki orientalne i nietuzinkowe wnętrza mogą zdecydować się na oddzielenie tych dwóch stref za pomocą japońskich parawanów, ale dla wielu osób tak subtelna granica nie będzie wystarczająca. W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się ścianki działowe ze szkła ornamentowego w ciemnych ramach, które nie tylko pięknie się prezentują w nowoczesnych wnętrzach, ale też stanowią realne odgrodzenie pomiędzy dwiema strefami.