Pawilon ogrodowy a altana

Budowa altany w ogrodzie to duże przedsięwzięcie i spory wydatek. Co więcej, wymaga podjęcia decyzji o jej wielkości, kształcie, stylu oraz posadowieniu. Trudno jest później zmienić jej charakter oraz umiejscowienie. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na inne rozwiązania.  

Najtańszym i najprostszym pomysłem na ochronę przed słońcem jest postawienie parasola ogrodowego. Jednak jest to sposób, który może okazać się niewystarczający, co więcej nie sprawdzi się w wietrzne dni. Alternatywą dla altany i parasola jest pawilon ogrodowy. Pozwala schronić się przed słońcem, wiatrem, deszczem, a także komarami i innymi insektami.

Różnica między pawilonem a altaną to przede wszystkim sezonowość. Ważną kwestią są materiały, z jakich są wykonane. Altana jest całoroczna. Pawilon ogrodowy nawet wykonany z materiału nieprzemakalnego zdecydowanie lepiej jest zdemontować na zimę. Miękki dach może ulec uszkodzeniu przez śnieg. Na szczęście pawilon jest składany, wykonany z lekkich materiałów i po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca.

Jaki pawilon ogrodowy wybrać? Rozmiar namiotu do ogrodu

Dzisiaj jest ogromny wybór rozwiązań do ogrodu. A na jaki pawilon postawić? Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, jaki ma być jego rozmiar. Trzeba pomyśleć o tym, ilu osobom ma służyć. Ważne jest to, czy wewnątrz ma powstać przede wszystkim miejsce na wypoczynek, czy na biesiadowanie. Jeśli ma się już meble, które chce się umieścić wewnątrz, to należy je zmierzyć. To samo w sytuacji, gdy dopiero planuje się ich zakup. W namiocie po ich wstawieniu musi być przytulnie, ale i komfortowo. Dobrze, by meble nie dotykały ścian bocznych.

Pawilon ogrodowy otwarty czy zamknięty?

Kolejną kwestią do przemyślenia jest konstrukcja. Kupić można pawilony ogrodowe otwarte, które składają się jedynie z zadaszenia. To dobre rozwiązanie, gdy najważniejsza jest osłona przed palącym słońcem. Może być jednak niewystarczające, gdy działka ma dużą ekspozycję południowo-zachodnią. Otwarty pawilon ogrodowy nie osłania przed wiatrem. Nie można się też w nim ukryć przed spojrzeniami sąsiadów.

Wybrać można półotwarty pawilon ogrodowy. To namiot imprezowy, który składa się z trzech ścianek. Tego typu pawilon najczęściej widuje się na festynach i odpustach. Wiele z modeli ma ścianki z imitacją okien, które pozwalają doświetlać ich wnętrze. Półotwarty pawilon ogrodowy to gwarancja dobrej cyrkulacji powietrza w upalne dni. Może się jednak nie sprawdzić w czasie niepogody. W pełni nie ochroni też mebli umieszczonych wewnątrz.

Kupić można zamykany pawilon ogrodowy. Tego typu modele pozwalają się całkowicie zamknąć wewnątrz. Nie oznacza to jednak, że w upalne dni jest się skazanym na ciepło. Taki pawilon ogrodowy składa się ze ścianek, które można dowolnie otwierać i zamykać. Dzięki temu w zależności od ekspozycji słonecznej można się schronić przed palącymi promieniami. Pawilon zamykany to doskonała osłona także przed wiatrem, a nawet lekkim deszczem.

Pawilon ogrodowy - z jakiego materiału?

Przy wyborze namiotu do ogrodu należy wziąć pod uwagę materiały, z jakich jest wykonany. Bardzo ważne jest to, z czego zrobiono szkielet pawilonu. To on wpływa na wytrzymałość, stabilność, a więc i bezpieczeństwo namiotu. Najpopularniejsze są lekkie konstrukcje ze stali lub aluminium. Muszą być jednak dobrze zabezpieczone przed korozją i nie odkształcać się pod ciężarem materiału. Można postawić również na pawilon o drewnianej konstrukcji - wygląda naturalnie, świetnie wpisuje się w ogród, jednak wymaga impregnacji. Oczywiście zarówno metalowy, jak i drewniany stelaż namiotu do ogrodu, należy dobrze przytwierdzić do podłoża, by nie przewrócił się pod wpływem wiatru.

W przypadku pawilonów ogrodowych kluczowe podczas wyboru jest też to, z jakiego materiału wykonano ich pokrycia - tak dach, jak ścianki boczne. Dzisiaj najczęściej wykorzystuje się poliester. Tkanina musi być odporna na wiatr, deszcz, ale także na działanie promieni UV. Ważna jest więc gramatura materiału. Dobrze, gdy wynosi od 180 g/m2. Warto szukać pawilonu impregnowanego, który będzie nieprzemakalny. Oczywiście nie bez znaczenia jest też sposób łączenia tkaniny, jakość szwów i sposób łączenia materiału ze szkieletem.

Jaki kolor pawilonu do ogrodu?

Namioty do ogrodu można dostać w różnej kolorystyce. Dominują oczywiście stonowane barwy, które dobrze komponują się z zielenią, ale też nie blakną od słońca. Czy postawić na biel? Na pewno odbije promienie słoneczne, ale może się łatwo brudzić. Lepiej postawić na złamaną biel lub beż. W nowoczesnych ogrodach świetnie prezentuje się szary pawilon ogrodowy.  

Pawilon ogrodowy z moskitierą

Aby komfortowo spędzać czas w ogrodzie nie tylko w ciągu dnia, ale też w ciepłe, letnie wieczory, konieczny jest zakup namiotu wyposażonego w moskitierę. Dzięki niej wypoczynku nie zakłócają komary. Moskitiery w pawilonach ogrodowych mogą być wbudowane lub trzeba je dodatkowo dokupić i zamontować do stelaża. Na pewno warto to zrobić, by uniknąć ataku komarów i innych insektów. Taka ścianka z siatki może zastąpić pełną, zapewni przewiew powietrza, ale subtelnie też rozproszy promienie słońca. 

Pawilon ogrodowy to świetna alternatywa dla altany. Jest tańszy, a równie dobrze chroni przed słońcem i wiatrem, wydzielając w ogrodzie przestrzeń do odpoczynku. Warto pomyśleć o tym, by był dodatkowo wyposażony w moskitierę, by czas spędzany na świeżym powietrzu nie był zakłócony przez komary i inne insekty.