ledowe podświetlenie schodów   Tropem światła. Dobra widoczność to w przypadku schodów sprawa wielkiej wagi. Zamiast tradycyjnych kinkietów, możemy zastosować energooszczędne oświetlenie typu LED. Tu wykorzystano miękkie paski ledowe w oprawach PDS 4 - ALU; ich małe wymiary pozwalają zamontować je w nawisach stopni, a nawet w pochwycie balustrady (fot. Kluś Design)

Standardowe wymiary schodów

Zachowanie tych parametrów pozwala uzyskać bieg schodowy o wygodnym nachyleniu (ok. 38 stopni). Jego szerokość mierzona pomiędzy balustradami to minimum 80 cm. Wygodniejsze w użytkowaniu będą jednak schody szersze (95-100 cm), na których można się bez problemu minąć z drugą osobą.

Wymiary te tworzą standard; schody można poszerzyć, a stopnie pogłębić i obniżyć. Wtedy wygodniej będzie po nich chodzić, ale powierzchnia komunikacyjna znacznie się rozrośnie. Na taką ekstrawagancję - jak również na schody rozwidlające się na dwa biegi lub rozszerzające ku dołowi - mogą sobie zwykle pozwolić właściciele rezydencji z obszernym holem wejściowym.

Schody kręcone, a może modułowe?

Posiadacze małych piętrowych domków mogą zdecydować się na schody kręcone, które nie będą najwygodniejsze, ale zajmą nie więcej niż 4 m². Innym sposobem jest zamówienie schodów modułowych, które łatwo dostosować do ograniczeń przestrzennych, zwiększając stopień nachylenia biegu. Niewiele większej powierzchni wymagają schody jednobiegowe i zabiegowe (wachlarzowe), a takie ze spocznikiem w połowie biegu zajmą 4,5-5 m².

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Rintal