Kominki kojarzą się z ciepłem, domowym zaciszem i relaksem, ale też ze sporymi wydatkami oraz skomplikowanym montażem. Jeśli jednak przyjrzymy się ofercie producentów, będziemy musieli zweryfikować nasze wyobrażenia.

Ciepło - owszem, ale nie zawsze takie, które ogrzeje pokój, kłopotliwy montaż - też niekoniecznie, bo na przykład biokominki na bioetanol można bez trudu przenosić z miejsca na miejsce.

Stalowy kominek Mezzofocus z otwartym paleniskiem Koperfam Kominek ze stalowym wkładem Zibi
Stalowy kominek Mezzofocus z otwartym paleniskiem, śr. części dolnej 94,5 cm, górnej 107,5 cm, Focus, KOPERFAM, od 25 120 zł Kominek ze stalowym wkładem Zibi z panoramiczną szybą, idealny do ogrzania domu o pow. do 120 m kw., wys. 87,6 cm, szer. 76,5 cm, gł. 48 cm, KRATKI.PL, cena wkładu 2500 zł

Kominki otwarte i zamknięte

Najpopularniejsze są kominki spalające drewno, zamknięte, czyli z wkładem lub kasetą. Wprawdzie znacznie bardziej romantyczny jest tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem, które pozwala cieszyć się widokiem płomieni nieosłoniętych szkłem, jednak służyć on będzie właściwie wyłącznie ozdobie i rekreacji.

Jeśli zależy nam na ogrzaniu domu, musimy zastosować zamykany wkład. Takie kominki są bardziej wydajne, mogą ogrzać kilka pomieszczeń w domu. Są też bezpieczniejsze niż kominki otwarte, bo drzwiczki zapobiegają wypadaniu drewna i iskier. Nawet jeśli je otworzymy, iskry zostaną automatycznie zassane do góry.

Kominek z gotową obudową KOMINKI KOZŁOWSKI Kominek Hajduk w nowoczesnej obudowie
Kominek z gotową obudową, model 21/85, wym. szyby 67 x 53,5 cm, Stuv, KOMINKI KOZŁOWSKI, ok 15 200 zł Kominek Hajduk w nowoczesnej prostej obudowie, wyposażony w kasetę MK standard, HAJDUK, cena kasety 2242 zł

Zamiast wkładu, który montuje się w kominkach budowanych od podstaw, można wybrać kasetę. Ma ona mniejszą moc niż wkład, za to nadaje się do instalowania w już istniejących kominkach z otwartym paleniskiem.

Wkłady i kasety różnią się kształtem i parametrami, jednak oglądając gotowy kominek, trudno poznać, co zostało w nim zamontowane.