Kominki kojarzą się z ciepłem, domowym zaciszem i relaksem, ale też ze sporymi wydatkami oraz skomplikowanym montażem. Jeśli jednak przyjrzymy się ofercie producentów, będziemy musieli zweryfikować nasze wyobrażenia.
Ciepło - owszem, ale nie zawsze takie, które ogrzeje pokój, kłopotliwy montaż - też niekoniecznie, bo na przykład biokominki na bioetanol można bez trudu przenosić z miejsca na miejsce.
Kominki otwarte i zamknięte
Najpopularniejsze są kominki spalające drewno, zamknięte, czyli z wkładem lub kasetą. Wprawdzie znacznie bardziej romantyczny jest tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem, które pozwala cieszyć się widokiem płomieni nieosłoniętych szkłem, jednak służyć on będzie właściwie wyłącznie ozdobie i rekreacji.
Jeśli zależy nam na ogrzaniu domu, musimy zastosować zamykany wkład. Takie kominki są bardziej wydajne, mogą ogrzać kilka pomieszczeń w domu. Są też bezpieczniejsze niż kominki otwarte, bo drzwiczki zapobiegają wypadaniu drewna i iskier. Nawet jeśli je otworzymy, iskry zostaną automatycznie zassane do góry.
Zamiast wkładu, który montuje się w kominkach budowanych od podstaw, można wybrać kasetę. Ma ona mniejszą moc niż wkład, za to nadaje się do instalowania w już istniejących kominkach z otwartym paleniskiem.
Wkłady i kasety różnią się kształtem i parametrami, jednak oglądając gotowy kominek, trudno poznać, co zostało w nim zamontowane.