Jakie korzyści przyniesie inwestorowi współpraca z doświadczonym architektem wnętrz?

Joanna Węgłowska: To przede wszystkim kompleksowość działań, kontrola nad budżetem i prawidłowo przygotowany projekt. Całość działań warto powierzyć doświadczonemu architektowi wnętrz, który odpowie na potrzeby inwestorów i dopasuje projekt do ich oczekiwań. Oprócz rzetelnej analizy funkcjonalnej, architekt doradzi także najlepsze rozwiązania.

Samodzielne prace w zakresie wykończenia mieszkań zazwyczaj wiążą się z większymi nakładami finansowymi. Do tego dochodzą częste pomyłki np. przy wymierzaniu elementów stałej zabudowy. Przykładem mogą być źle zaprojektowane przestrzenie na szafki czy pralkę, umieszczenie umywalek na niewłaściwej wysokości, zbyt wąskie ościeżnice, nieuwzględniające np. płytek w łazience lub nieprawidłowo zawieszone karnisze. W tych kwestiach zdecydowanie warto zasięgnąć porady doświadczonego architekta.  

Joanna Węgłowska i Jakub Szeląg, Decoroom

Jak się przygotować do pierwszego spotkania z architektem?

Jakub Szeląg: Rozmowę ułatwi przygotowanie odpowiedzi na pytania dotyczące preferencji oraz stylu życia czy budżetu. Jako architekci bardzo często zadajemy pytania o szczegóły, takie jak: Czy jeden z domowników będzie na stałe pracować w domu? Czy są Państwo minimalistami a może potrzebują dużo miejsca do przechowywania? Czy posiadają lub planują Państwo posiadać dzieci? Tego typu kwestie muszą zostać omówione, aby zrealizowane mieszkanie jak najlepiej odpowiadało potrzebom właścicieli.

Czy wizyta w Showroomie i zobaczenie na żywo dostępnych materiałów i produktów pomaga w podejmowaniu decyzji?

Joanna Węgłowska: Oczywiście, to przede wszystkim oszczędność czasu i ogromny komfort. Nie trzeba spędzać wielu godzin, przemieszczając się między oddalonymi od siebie sklepami z wyposażeniem. Stworzyliśmy warunki, które pozwalają na zestawianie ze sobą materiałów i przemyślany wybór podłóg, płytek, ceramiki sanitarnej czy koloru farb.

Jak przebiega współpraca pomiędzy architektem a inwestorem? Jakie są etapy prac projektowych?

Joanna Węgłowska: Proces prac rozpoczynamy od ustalenia wytycznych projektowych i przekazania inspiracji - przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu to klucz do udanego projektu, skrojonego na miarę. Kolejnym etapem jest inwentaryzacja. Na tym etapie architekt przygotowuje się do wykonania rysunków technicznych, które opracowuje na podstawie rzeczywistych wymiarów mieszkania, elektryki, przyłączy wod-kan oraz otworów wentylacyjnych.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie układu funkcjonalnego: rozplanowanie dostępnej przestrzeni mieszkania lub domu tak, aby wygospodarować wygodne miejsce na wszystkie czynności, wykonywane w tej przestrzeni. Następnie przechodzimy do wyboru materiałów wykończeniowych oraz przygotowania wizualizacji 3D. Zwieńczeniem procesu jest przygotowanie dokumentacji i kosztorysu.

Kompleksowe wykończenie mieszkania pod klucz - jakie są zalety takiego rozwiązania?

Jakub Szeląg: Przede wszystkim nie musimy martwić się o logistykę, która przysparza zwykle najwięcej stresu i zajmuje wiele czasu. Mając możliwość spotkania w showroomie i doboru materiałów w jednym miejscu oraz korzystając z doświadczenia ekspertów i sprawdzonych ekip, tak naprawdę nie trzeba się martwić o to, czy efekt końcowy będzie zgodny z naszą wymarzoną wizją.

Joanna Węgłowska: Warto pamiętać też, że przygotowujemy szczegółową wycenę przed podpisaniem umowy oraz zapewniamy niższy VAT: 8% zamiast 23%. Na wykonane usługi dajemy 24-miesięczny okres gwarancji.

Inwestor z teczką pełną inspiracji czy otwarty na wszelkie propozycje wnętrzarskie? Z jakim Klientem współpracuje się lepiej i łatwiej?

Jakub Szeląg: Pojęcie „lepszego klienta” nie istnieje. Każdy klient jest inny. Wszystko zależy od wzajemnego zaufania i otwartości na różne rozwiązania. Nawet ogromna liczba inspiracji może nie być trafiona dla danego metrażu. W tym tkwi właśnie rola architekta, aby doradził, ale również odradził, jeśli zajedzie taka potrzeba. Najważniejsza jest tu elastyczność i zrozumienie potrzeb inwestora.

Czy na każdym etapie prac projektowych architekt może wprowadzić zmiany?

Joanna Węgłowska: Tak, czasem pojawia się taka potrzeba. Pamiętajmy o tym, że projektowanie to proces, który wciąż ewaluuje. Nawet już po akceptacji wizualizacji, zdarza się, że inwestor nie jest do końca przekonany. Wówczas warto, a wręcz należy wrócić do wcześniejszych etapów. To inwestor ma być zadowolony z finalnego projektu i ma mieć poczucie, że wykonaliśmy najlepszą możliwą pracę i jest dokładnie tak, jak chciał.

Wyjątkiem jest najbardziej problematyczny moment realizacji, dlatego unikamy zmian na tak zaawansowanym etapie prac. Przy podpisywaniu umowy doradzamy klientom, żeby dokładnie przeanalizowali swoje decyzje. Kiedy prace zaczyna ekipa wykończeniowa, trudniej o zmiany.

Czy dostrzegają Państwo w pracowni wiodący trend wnętrzarski w tym roku?

Joanna Węgłowska: Rok 2021 we wnętrzach należy do przyrody. Sięgamy po kolory ziemi, wody i kwiatów. Poszukujemy inspiracji w kolorach piasku i spalonej gleby. Modny jest karmelowy brąz, otulający beż i łagodne szarości, stłumiony żółty i rdzawe odcienie pomarańczu. Dzięki tym solidnym, bezpiecznym kolorom klasyczne aranżacje stają się bardziej szykowne, a w minimalistycznych wnętrzach panuje przytulna atmosfera.