Centralne odkurzanie to system pozwalający na podpięcie odkurzacza w dowolnym pomieszczeniu. Czy inwestycja w takie rozwiązanie ma sens? Najlepiej zaplanować to już na etapie budowy domu.

Zalety centralnego odkurzania

Główną zaletą centralnego odkurzania jest jego cicha, niemal bezgłośna praca. Hałas powodowany przez jednostkę centralną zostaje bowiem stłumiony przez ściany kotłowni i pomieszczeń gospodarczych, w których jest zamontowana. Oczyszczanie zbiorników na wessany kurz, drobiny pyłu i inne wessane cząstki odbywa się zaledwie raz na kwartał.

Czy odkurzacz centralny można zamontować w zamieszkanym już budynku?

Doprowadzenie pomieszczeń do blasku z centralnym odkurzaniem wymaga od nas tylko minimum wysiłku i dobrego planowania, które pozwoli ująć schemat tego systemu już w planach budowy nowego domu dla naszej rodziny. Centralne odkurzanie z powodzeniem można już instalować w zastanym budownictwie. Wymaga to jednak poświęcenia kilku tygodni na zorganizowanie prac remontowo-budowlanych, które będą miały na celu doprowadzenie systemu odkurzania do wszystkich pomieszczeń w obrębie domostwa.

Niestety taka instalacja wymaga kłucia tynków, ścian, poprowadzenia zniszczeń na dość dużą skalę. Sprawna firma zapewni nam remont całościowy, który obejmie doprowadzenie pomieszczeń do stanu sprzed remontu. Ujmując system centralnego odkurzania w planach budowy nowego domu mamy remont z głowy.

Taki system przydaje się wtedy, gdy pragniemy pozbyć się z domu hałasów głośnych i często ciężkich odkurzaczy, które o własnych siłach ciągamy po podłodze wszystkich pokoi, by dokonać sprzątania. Nie dość, że nadwyrężamy mięśnie, to z kolei rysujemy podłogę czy niszczymy meble, obijając co rusz odkurzacz o ich krawędzie.

Centralne odkurzanie - czyszczenie pomieszczeń

Wykorzystując centralne odkurzanie jako najlepszy ze sposobów utrzymania domu w czystości, jesteśmy zmuszeni jedynie do przeniesienia lekkiej aluminiowej rury z jednego pokoju do następnego. Czyszczenie wykonujemy w spokoju i ciszy i nie narażamy się na hałas, który zwykle niszczył nam nerwy. Ponadto wsysane są wszelkie drobiny, które wcześniej były wyrzucane przez jednostkę czyszcząca z racji zbyt małej wielkości średnic kurzy, które wciągane przez odkurzacz bez przeszkód opuszczały zbiornik na śmieci.

Z odkurzaniem centralnym czyszczenie pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych jest czystą przyjemnością. Doprowadzenie ich do wyjątkowej czystości błahostką. Wśród dodatkowych atutów wymienić można i brak nadwyrężania kręgosłupa, mięśni, nieobijanie nowych i drogich mebli odkurzaczem, brak zarysowań na podłodze i przyjemność przebywania w ciszy nawet podczas odkurzania domu.