Wbrew temu, co niektórym może się wydawać, aranżacja przedpokoju to wcale nie takie łatwe przedsięwzięcie. Bo to nie tylko pierwsze, co po wejściu zobaczą goście, czyli poniekąd wizytówka domu, ale i najczęściej przestrzeń o niedużym metrażu. Urządzenie tej niewielkiej powierzchni to spore wyzwanie - jak sprawić, aby była równie piękna, co i praktyczna w codziennym użytkowaniu? Z pomocą już nadciąga siedzisko do przedpokoju…

Siedzisko do przedpokoju - czy warto je mieć?

Zdecydowanie tak! Siedzisko do przedpokoju to nie tylko łatwy i sprawdzony sposób na urozmaicenie i ożywienie aranżacji tego wnętrza, ale i rozwiązanie, które wniesie do tego pomieszczenia sporą dawkę funkcjonalności. Docenisz je zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy na tapecie znów wyląduje wysokie i sznurowane obuwie - znacznie lepiej jest je zakładać i ściągać na siedząco, prawda? Ale po co zajmować miejsce w małym przedpokoju siedziskiem, skoro można w tym celu skorzystać z krzesła lub fotela znajdującego się w pokoju obok? Owszem, można, jeśli jednak zimą wrócisz do domu w mokrych i ubłoconych butach, trochę szkoda byłoby brudzić podłogę nie tylko w przedpokoju, ale i w jeszcze jednym pomieszczeniu? Siedzisko do przedpokoju umieszczone blisko wejścia pozwoli skutecznie rozprawić się z tym problemem.

Pufy ze schowkiem - idealne do małego przedpokoju

Z siedziska do przedpokoju najczęściej rezygnujemy z powodu zbyt małego metrażu wnętrza. Zamiast jednak z niego rezygnować, lepiej byłoby znaleźć rozwiązanie, które nie zajmie zbyt dużo cennej powierzchni. Do tego grona bez wątpienia zaliczają się nieduże pufy, w szczególności pufy ze schowkiem ukrytym pod unoszonym siedziskiem. To świetne rozwiązanie nie tylko do niedużych wnętrz, ale i dla wszystkich tych, którym zależy na możliwie najlepszym wykorzystaniu niewielkiego metrażu - tutaj do dyspozycji otrzymujesz nie tylko miejsce do siedzenia w trakcie zakładania obuwia, ale i dodatkowy schowek, który możesz wykorzystać do przechowywania torebek, szali czy czapek.

Ławki do przedpokoju ze schowkiem pod siedziskiem - pomysł na praktyczne przechowywanie

Jeśli uda ci się wygospodarować nieco więcej miejsca, zamiast niedużych pufów warto wybrać nieco większą ławkę z pojemnikiem. W dostępnej na rynku ofercie najczęściej przewijają się dwie konstrukcje - modele, w których podnoszone siedzisko po jednej stronie umocowane jest na stałe do znajdującej się poniżej skrzyni przy pomocy zawiasów i drugi wariant, z siedziskiem bez jakichkolwiek stałych umocowań, swobodnie unoszonym do góry z dowolnej strony. Dobra rada: jeśli w schowku znajdującym się pod siedziskiem zamierzasz przechowywać przedmioty często używane, a co za tym idzie - wieko będzie dość często unoszone, znacznie wygodniejsze w użytkowaniu okaże się siedzisko zamontowane na zawiasach.

Ławka z szafką na buty - nieduże i praktyczne 2w1

Są takie meble, z których trudno byłoby zrezygnować w trakcie planowania aranżacji przedpokoju. Do tego grona niewątpliwie zalicza się szafka na buty. A skoro ten mebel i tak znajdzie się w przedpokoju, warto byłoby go maksymalnie wykorzystać… Co powiesz na szafkę na buty i siedzisko do przedpokoju w jednym? To rozwiązanie nie bez powodu cieszy się stale rosnącą popularnością zarówno pośród czołowych producentów wnętrzarskich, jak i samych klientów - poza miejscem do przechowywania obuwia, równocześnie możesz wykorzystywać tapicerowany blat szafki jako wygodne siedzisko do przedpokoju, bez konieczności tracenia przy tym powierzchni na wstawienie dodatkowego mebla.

Wieszak z siedziskiem do przedpokoju - pomysłowy design i funkcjonalność w jednym

Idąc powyższym tropem, kolejnym praktycznym rozwiązaniem do przedpokoju z gatunku tak mile widzianych 2w1 okazuje się również połączenie wieszaka na okrycia wierzchnie z ławką. Tak, takie propozycje również da się obecnie znaleźć na rynku. Mało tego, zdarzają się nawet rozwiązania 3w1 - te sprytne i ergonomiczne meble do przedpokoju z powodzeniem łączą w sobie funkcje wieszaka na kurtki i płaszcze (który znajduje się w górnej części mebla) oraz szafki na buty, której górny blat, najczęściej tapicerowany, zaanektowany jest na siedzisko. Taka kombinacja to ogromna wręcz oszczędność powierzchni - nie trzeba posiadać dużego przedpokoju, aby móc pozwolić sobie na wykorzystanie takiego rozwiązania u siebie.

Szafa do przedpokoju z siedziskiem

Ostatnia z naszych dzisiejszych propozycji to rozwiązanie coraz częściej spotykane w wielu polskich przedpokojach. Popularność tego rozwiązania zupełnie nas nie dziwi - jest nie tylko praktyczne i pozwala dobrze wykorzystać przestrzeń, ale i skrywa w sobie całkiem spory potencjał dekoracyjny. Owszem, w mikroskopijnym przedpokoju na pewno nie da się go zastosować, jeśli jednak przynajmniej od czasu zdarza ci się przeglądać blogi lub portale wnętrzarskie, zapewne już nieraz spotkałeś się z szafą do przedpokoju z siedziskiem i zauważyłeś, że to rozwiązanie świetnie prezentuje się nie tylko w tych dużych wnętrzach.

W przedpokojach, zwłaszcza tych w nieco starszym budownictwie, często znajdują się wnęki przeznaczone na 2-3 szafy w zabudowie. Warto zrezygnować z jednej z  nich lub chociaż połówki, w jej miejscu tworząc siedzisko a nad nim wieszak na okrycia wierzchnie. Przedpokój najczęściej nie jest aż tak mały, jak na pierwszy rzut ci się wydaje - trzeba tylko ruszyć głową i poszukać pomysłowych rozwiązań…

Artykuł partnera