Obraz z mchu - jak wygląda i do jakich wnętrz pasuje?  

Obrazy z mchu charakteryzuje się pięknym kolorem, którego barwa uzależniona jest od rodzaju użytego mchu. Niemniej mech we wnętrzu doskonale uspokaja i wycisza, umożliwiając stworzenie przestrzeni idealnej do relaksu. Na uwagę zasługuje również nietypowa struktura takiego obrazu, która sprawia, że wnętrze wygląda niebanalnie.

Co więcej, obraz może mieć różne kształty - mech może być wkomponowany w całą przestrzeń w ramie lub mieć różne, ciekawe kształty np. formę mapy świata. Dzięki swym niebanalnym walorom dekoracyjnym ściana z mchu, czy też obraz z mchu pasują praktycznie do każdego wnętrza - klasycznego, minimalistycznego, czy bardzo zdobnego, ale zdecydowanie najlepiej prezentują się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym. Ściana z mchu świetnie wygląda w salonie, sypialni, a nawet łazience, czy przedpokoju.

Czy obrazy z mchu wymagają specjalnej pielęgnacji?  

Obraz z mchu nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Szczególnie polecane są obrazu z mchu, w którym wykorzystany został chrobotek reniferowy, który nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze jest bardzo wytrzymały. Mech nie wymaga podlewania, spryskiwania wodą, ani dostępu do naturalnego światła.

Dzięki temu ściana z mchu doskonale sprawdzi się też w łazience, gdzie będzie stanowić ciekawy efekt. Trzeba jednak pamiętać, że mech wymaga odpowiedniej wilgotności powietrza na poziomie min. 40%, jeśli jest niższa, to zacznie on schnąć. Jednak dużą zaletą tej rośliny jest fakt, że po przywrócenie odpowiednich parametrów powietrza, do czego wystarczy nawilżacz powietrza, szybko wróci do swojej pierwotnej formy. Z tego też względu obraz z mchu nie powinien wisieć bezpośrednio przy mocnym źródle ciepła (kominek, grzejnik, kuchenka).

Gdzie kupić obrazy z mchu? Ile kosztują?  

Obrazy z mchu można kupić stacjonarnie w sklepach z dekoracjami do domu lub w sklepach internetowych. W tych drugich, a szczególnie w sklepach, specjalizujących się w sprzedaży obrazów z mchu jest o wiele większy wybór zarówno pod względem motywów, jak i wielkości. Ceny obrazów z mchu są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości, wyglądu i rodzaju ramy oraz oczywiście wzoru. Trzeba jednak się przygotować na spory koszt - najtańsze obrazy o wielkości około 40 x 40 cm, które w całości są wypełnione mchem (bez wzoru), kosztują około 300 zł.

Obraz z mchu DIY - jak wykonać dekorację ścienną krok po kroku?  

Obraz z mchu można wykonać samodzielnie, ale wymaga to trochę pracy i cierpliwości. Dużą zaletą jest ogromna satysfakcja ze zrobionej własnoręcznie dekoracji oraz możliwość uzyskania efektu dokładnie takiego, jak zaplanowano, dopasowując ozdobę do swoich upodobań i stylu wnętrza. Dodatkowym plusem jest o wiele niższa cena. Co jest potrzebne do wykonania obrazu z mchu?

  • ramka wybranej wielkości;
  • mech z certyfikowanego źródła (mech w Polsce jest pod ochroną i nie wolno go zbierać!) - najlepiej mech chrobotek, który jest puszysty, ma piękną zieloną barwę i jest bardzo trwały. Można też wykorzystać mech poduszkowy, mech płaski lub kilka rodzajów mchu, co pozwoli uzyskać ciekawy efekt;
  • klej florystyczny.

Jak wykonać obraz z mchu?  

Wykonanie obrazu nie jest trudne, ale wymaga dokładności. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić ozdabianą powierzchnię - należy dokładnie zetrzeć kurz i poczekać aż całość dobrze wyschnie. Następnie trzeba rozplanować kompozycję, jeśli chce się użyć różnych rodzajów mchu lub wykonać wzór, to warto to delikatnie rozrysować ołówkiem, co ułatwi uzyskanie odpowiedniej kompozycji.

Następnie należy smarować powierzchnię klejem i przykładać kępki mchu w odpowiednich miejscach. Ważne, aby kępki ściśle do siebie przylegały, a mech był układany dość gęsto. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych przerw i pozwoli uzyskać naprawdę dobry efekt. Po zakończeniu przyklejania obraz jest gotowy do powieszenia. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne wykonanie obrazu z mchu to dobry pomysł przy niewielkich powierzchniach. Jeśli chce się ozdobić tak całą ścianę lub znaczną jej część, to najlepiej sprawdzi się mech na panelach, które łatwo można zamontować.