Siedzisko tapicerowane, ławka czy może pufa do przedpokoju - co wybrać?

Wybór konkretnego siedziska może być dość trudny, zwłaszcza jeśli chodzi o jego dostosowanie do danego wnętrza. Zastanawiając się pomiędzy siedziskiem tapicerowanym, ławką do przedpokoju, czy także pufą, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze potrzeby. Niektóre z tych siedzisk mają możliwość przechowywania w sobie przedmiotów, co dla wielu może być zaletą, przeważającą na korzyść danego siedziska. Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie z tych siedzisk zmieszczą się w danym miejscu, stąd też należy je dobierać w taki sposób, by mieć pewność, iż z łatwością zmieszczą się one i nie zablokują swobodnego przejścia w przedpokoju.

Każde z nich ma oczywiście swoje plusy, jak i minusy, stąd też powinniśmy odpowiednio przemyśleć ten wybór. Zaletą pufy do przedpokoju jest na przykład mobilność - można ją dowolnie ustawiać i nawet przemieszczać w różne miejsca w przedpokoju. Co więcej, nie musi ona stać pod ścianą, gdyż może nawet znajdować się na środku pomieszczenia. W zależności od naszych potrzeb może być nawet wykorzystywana w innych celach.

Gdzie umieścić siedzisko w przedpokoju?

Zastanawiając się, gdzie najlepiej takie siedzisko umieścić, nietrudno się domyślić, iż najlepiej byłoby, gdyby znajdowało się ono możliwie jak najbliżej drzwi wejściowych do mieszkania, oczywiście, jeśli pozwalają na to warunki w danym wnętrzu. Takie siedzisko najczęściej umieszcza się pod którąś ze ścian w przedpokoju, niedaleko drzwi, jednakże nie zawsze dane wnętrze nam na to pozwala.

Kiedy korytarz jest zbyt wąski, by dane siedzisko zmieściło się w nim i jednocześnie było również w danym korytarzy swobodne przejście, najlepszym rozwiązaniem, jest umieszczenie siedziska we wnęce w danej ścianie. Nie zabieramy wtedy miejsca na swobodne przechodzenie korytarzem, a jednocześnie nie rezygnujemy z obecności siedziska w przedpokoju. By jak najbardziej zmaksymalizować wykorzystanie danej przestrzeni, świetną opcją jest umieszczenie pod siedziskiem szafki do przechowywania. Z kolei pod ławką czy siedziskiem tapicerowanym znajdować się może bardzo pojemny kufer, czy szafka, służące na przykład do przechowywania butów bądź innych przedmiotów.

Jakie wymiary powinno mieć wygodne siedzisko?

Wymiary siedziska do przedpokoju zależne są od kilku różnych czynników. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jak szerokie ma ono być, oczywiście w zależności od tego, jakie jest to konkretnie siedzisko. Inne wymiar będzie miała rzecz jasna pufa, a inne ławeczka. Jeśli chcemy, by na siedzisku pomieściła się więcej niż jedna osoba, warto wybrać możliwie jak najszersze siedzisko, pasujące jednak wymiarowo do naszego wnętrza. Standardowo takie siedziska zwykle mają około 80 cm. Kolejnym faktem, od którego zależne są wymiary siedziska, jest jego lokalizacja.

Jak wiadomo, nie wszystkie siedziska zmieszczą się we wszystkich miejscach, które wybierzemy, stąd też najpierw powinniśmy wymierzyć miejsce docelowe, w którym znaleźć się ma nasze siedzisko, by dowiedzieć się, jakie maksymalne wymiary może ono mieć. Co więcej, również obecność szafek pod siedziskiem oraz zabudowania siedziska może wpłynąć na jego wymiary. Jeśli chodzi z kolei o wysokość siedziska, by było ono możliwie jak najbardziej wygodne, powinno mieć ono około 45 cm wysokości.

Siedzisko połączone z przechowywaniem - postaw na funkcjonalność!

Czasem zdarza się, iż siedzisko w przedpokoju łączy w sobie wiele funkcji - nie tylko jest siedziskiem, ale również miejscem do przechowywania. Często spotkać można na przykład w przedpokojach szafkę na buty z siedziskiem, która jest na przykład kuferkiem do przechowywania butów, których na co dzień nie nosimy, a na takim kuferku znajduje się tapicerowana poduszka, na której wygodnie można usiąść.

Taka szafka na buty pod siedziskiem może też mieścić w sobie buty, które nosimy na co dzień. W takim przypadku takie szafki najczęściej są otwierane i również na ich górze znajduje się wygodna i miękka poduszka. Szafa z siedziskiem nie musi jednak służyć tylko i wyłącznie do przechowywania butów. Tak naprawdę, możemy w niej schować, co tylko zechcemy, na przykład zimowe kurtki, szale, czapki czy torebki, albo i inne przedmioty niepotrzebne na co dzień. Takie rozwiązanie idealnie wpasuje się w dane wnętrze, jeśli oczywiście jest odpowiednio dobrane wymiarowo i kolorystycznie, a także pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w naszym mieszkaniu.