Tynk japoński na polskim rynku znajduje się od około 20 lat, a mimo to nadal nie cieszy się dużą popularnością - jak się okazuje zupełnie niesłusznie. Produkt nazywany także tynkiem bawełnianym lub tapetą japońską jest sposobem na wykończenie wnętrz - nie tylko efektowne, lecz także proste do wykonania i utrzymania w czystości.

Czym jest tynk japoński?

Tynk japoński to ekologiczny tynk dekoracyjny przeznaczony do wnętrz. Wywodzi się z Japonii, gdzie stosowany jest już od kilku wieków. W jego składzie znajdują się naturalne włókna i minerały - bawełna, celuloza, czasami jedwab oraz piasek kwarcowy czy mika. Dostępny jest w wielu kolorach, a niektórzy producenci jego skład wzbogacają także elementami dekoracyjnymi, na przykład brokatem. Po zaaplikowaniu na ścianę tynk japoński bardzo przypomina tapetę, dlatego bywa nazywany tapetą japońską, a ze względu na skład także tynkiem bawełnianym. Strzępki bawełny czy włókna celulozy nadają mu wyjątkową fakturę i wzór.

Tynk bawełniany możemy położyć na niemal każdą powierzchnię. Sprawdzi się na betonie, płytach kartonowo-gipsowych, a nawet drewnie. Jego najbardziej wyróżniającą cechą jest możliwość wielokrotnego użytku. Po zeskrobaniu ze ściany i ponownym rozrobieniu z wodą możemy śmiało wykorzystać go ponownie. Ponadto tynk japoński wykazuje właściwości termoizolacyjne oraz tłumiące dźwięki. Dzięki swojej fakturze może maskować drobne nierówności na ścianie. Jego powierzchnia jest antystatyczna, czyli nie przyciąga kurzu. 

Do jakich wnętrz pasuje tynk japoński?

Tynk japoński ma bardzo uniwersalny charakter. Możemy go położyć na wszystkie ściany w pomieszczeniu lub w niebanalny, ale subtelny sposób podkreślić jedną z nich. Bardzo dobrze komponuje się z tradycyjnym wystrojem polskich mieszkań, ale równie dobrze dopełnia minimalistyczną, nowoczesną przestrzeń. Jego wyjątkowa faktura, kawałki bawełny czy jedwabiu dodają takim wnętrzom ciepła i przytulności.

Z kolei jeśli wybierzemy wersję z drobinkami odbijającymi światło czy brokatem, tynk może stanowić doskonałe tło dla aranżacji w stylu glamour. Tynk japoński możemy wybrać jako wykończenie ścian w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym czy gabinecie. Sprawdzi się także w przedpokoju, a nawet w kuchni i łazience. Jednak w dwóch ostatnich przypadkach koniecznie musimy pamiętać o położeniu na wierzch warstwy lakieru, który zabezpieczy go przed wilgocią.

Jak nakładać tynk japoński?

Przed nałożeniem tynku japońskiego powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie ściany. Trzeba usunąć z niej kurz, łuszczącą się farbę czy starą tapetę. Czystą już powierzchnię należy zagruntować specjalną bazą podkładową pod tynk japoński. Sypki produkt rozrabia się z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Po dokładnym wymieszaniu powinien mieć jednolitą konsystencję.

Powstałą masę dobrze jest odstawić na około godzinę, by jej wszystkie naturalne składniki dobrze nasiąkły wodą. Tynk możemy nałożyć na ścianę dwoma sposobami - za pomocą pistoletu natryskowego lub w bardziej tradycyjny sposób, korzystając z pacy i wałka do tynku japońskiego. Masę należy rozprowadzać równomiernie z góry na dół, a jej warstwa nie powinna przekraczać 2 cm grubości. Następnie produkt należy zostawić do wyschnięcia na około 48 godzin.

Jaką farbą pomalować tynk japoński?

Tynk japoński możemy pomalować farbą emulsyjną, jednak nie jest to konieczne. Taka możliwość może sprawdzić się po czasie, gdy będziemy chcieli w prosty sposób odświeżyć ściany i zmienić wygląd wnętrza. Natomiast w przypadku miejsc narażonych na wilgoć czy częste brudzenie tynk należy pokryć bezbarwnym lakierem akrylowym. To rozwiązanie przeznaczone jest głównie do łazienki i kuchni, ale sprawdzi się także w przedpokoju czy pokoju dziecięcym.

Ile kosztuje tynk japoński?

Tynk japoński sprzedawany jest w opakowaniach o pojemności 0,7-1 kg. Taka ilość produktu kosztuje obecnie 67-200 zł. Przy czym jedno opakowanie wystarczy nam na pokrycie 3-5 m2 ściany przy użyciu pacy i wałka, a jeśli skorzystamy z pistoletu natryskowego - 7-8 m2. Dodatkowo należy doliczyć także koszt bazy podkładowej (od 35 zł), lakieru w przypadku kuchni czy łazienek (również około 35 zł) oraz narzędzi.

Zdjęcie otwierające artykuł: Primacol Decorative