Jakie materiały będą potrzebne do wykonania kotyliona?

Kotylion w kolorach bieli i czerwieni, funkcjonujący w Polsce również pod nazwą kokardy narodowej, jest niewielką, kilkucentymetrową rozetą. Kotylion przypina się do górnej części ubrania, czyli marynarki, kurtki bądź koszuli i jest oznaką szacunku dla święta narodowego. Niegdyś biało-czerwone kotyliony nosili uczestnicy Powstania Warszawskiego i wykonane były w ten sposób, że środek był biały, a otok czerwony.

Przedstawimy propozycje wykonania takiego właśnie kotyliona. Do wykonania kotyliona ze wstążki będziemy potrzebowali następujących materiałów:

• biała wstążka o szerokości od 1 do 2 cm - około 1,5 metra

• czerwona wstążka o szerokości od 1 do 2 cm - około 1 metra

• kartka A4 bloku technicznego bądź innego sztywnego papieru

• cyrkiel

• nożyczki

• agrafka

• taśma dwustronnie przylepna lub klej.

Ważne jest, aby wstążki nie były zbyt szerokie, ponieważ wtedy trudno będzie owinąć nimi papierowe formy.

Kotylion ze wstążki DIY - krok po kroku

Wykonanie kotyliona jest bardzo proste, wystarczy tylko poznać na to sposób, a zajmie nam to maksymalnie kilkanaście minut. Poniżej instruktaż krok po kroku.

1. Na kartce bloku technicznego rysujemy dwa okręgi. Jeden powinien mieć średnicę 7,5 cm i szerokość obrzeża 2 cm, natomiast drugi średnicę 5,5 cm i szerokość obrzeża 1,5 cm. Rysujemy również pełne koło o średnicy 3 cm.

2. Wycinamy narysowane kształty. Powinniśmy otrzymać dwie różniące się wymiarami formy na kształt pączka donuts i jedno pełne małe kółko.

3. Na większym okręgu przewlekamy na okrętkę czerwoną wstążkę tak, aby obrzeże zostało zakryte przewlekaną wstążka. Następnie analogicznie, na mniejszy okręg nawlekamy białą wstążkę. W efekcie papier na obu okręgach powinien zostać całkowicie zakryty wstążką. Początek wstążki i jej zakończenie dobrze jest przyczepić do okręgu kawałkiem taśmy dwustronnie przylepnej, aby wstążka trzymała się na miejscu i nie rozplątała. Taśma dwustronna powinna znaleźć się od spodu wstążki, wtedy nie będzie widoczna.

4. Najmniejsze pełne kółko owijamy białą wstążką. Sposób owijania jest dowolny, najważniejsze, aby prezentowało się estetycznie.

5. Naklejamy biały okrąg na czerwony za pomocą kawałków taśmy dwustronnie przylepnej. Pusty środek kotyliona zapełniamy od góry najmniejszym kółkiem, również przyklejając go taśmą dwustronną.

6. Z tyłu kotyliona przytwierdzamy 10-centymetrowe kawałki wstążki białej i czerwonej w taki sposób, aby biała była na lewo od czerwonej. Wstążki powinny swobodnie zwisać poza kotylion, a ich zakończenie możemy wyciąć po skosie.

7. Na koniec za pomocą taśmy, przytwierdzamy z tyłu kotyliona agrafkę w celu umożliwienia przypięcia ozdoby do ubrania. Jak już powstanie pierwszy kotylion i okaże się, że wykonanie jest łatwe i szybkie, możemy zrobić ich więcej i podarować rodzinie lub znajomym.

Jakie materiały będą potrzebne do wykonania flagi na patyku?

Zamiast kupować flagę na patyku, z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie. Flaga Polski na wyposażeniu domu przyda się nie tylko w Święto Flagi Polskiej, ale również przy okazji innych świąt narodowych. Warto wiedzieć zatem, jak wykonać ją szybko i łatwo. Najprościej wykonać flagę z papieru. Będzie wyglądała estetycznie i nie będzie opadała na dół, jak ma to miejsce w przypadku dekoracji wykonanych z materiału.

Do wykonania papierowej flagi na patyku, będziemy potrzebować:

• białą kartkę w formacie A4 - może być to kartka papieru do drukarki lub wyjęta z bloku rysunkowego

• czerwoną kartkę w formacie A4 - dobrze sprawdzi się jednostronny lub dwustronny papier kolorowy do wycinanek albo kolorowy papier do drukowania

• nożyczki

• klej do papieru, może być zwykły szkolny

• patyczek - warto sprawdzić, czy w szufladzie kuchennej nie został po ubiegłym sezonie jakiś patyczek do szaszłyków na grilla

Flaga na patyku DIY - instruktaż

Wykonanie takiej flagi zajmie dosłownie kilka minut. Na próżno doszukiwać się tu skomplikowanych technicznych działań. I bardzo dobrze, bo taką flagę może zrobić, nudząca się akurat, pociecha. Oczywiście pod naszym czujnym okiem. Do dzieła.

1. Na białej kartce odmierzamy 10 cm szerokości i wycinamy pasek. Powstaje nam wąski pasek białego papieru o długości niespełna 30 cm i szerokości 10 cm.

2. Z czerwonym papierem robimy dokładnie to samo, jednakże wycięty pasek czerwony powinien mieć szerokość 5 cm.

3. Klejem przyklejamy czerwony pasek w dolnej części białej kartki. Powstaje nam długa biało- czerwona forma, gdzie przestrzeń biała ma 5 cm i czerwona również tyle samo.

4. Powstałą biało-czerwoną kartkę składamy na pół w taki sposób, aby kolor był widoczny z zewnątrz.

5. Całą kartkę od wewnętrznej strony smarujemy klejem. Następnie łączymy obie połówki, wkładając w środek patyczek.

Mamy to! Flaga gotowa. Można zrobić kilka sztuk i włożyć do doniczek z kwiatami na balkonie lub parapecie w salonie.

Autor
Wiwat maj! Jak zrobić kotylion ze wstążki i flagę na patyku?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...