Moskitiera na okno - jak działa?

Moskitiera okienna stanowi fizyczną barierę, która uniemożliwia komarom przedostawanie się do domu. Nawet najmniejsze owady nie są w stanie przecisnąć się przez drobne oczka siatki, która jest kluczowym elementem moskitiery, zatrzymującym niechcianych przybyszy.

Moskitiera montowana na oknie stanowi szczelną i skuteczną barierę przed owadami przy zachowaniu możliwości otworzenia okna i przewietrzenia pomieszczenia, a także jego doświetlenia. Moskitiera ma więcej zalet, o których warto wspomnieć.

Zalety moskitiery okiennej

Do największych zalet moskitiery okiennej zaliczamy oczywiście skuteczną ochronę przed komarami i innymi owadami, to jednak nie wszystko.

• Bezpieczeństwo - w przeciwieństwie do wielu powszechnie stosowanych środków przeciw komarom, moskitiery nie zawierają żadnych substancji chemicznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych.

Odporność na warunki atmosferyczne - nawet z dużej ulewy i porywistego wiatru moskitiera wyjdzie bez szwanku.

Komfort użytkowania - moskitiery są łatwe w montażu i demontażu. Można je stosować zarówno na oknach, jak i drzwiach, a co najważniejsze, nie ograniczają one dopływu świeżego powietrza i światła słonecznego.

Estetyka - moskitiery okienne produkowane są w wielu wzorach i kolorach, więc z powodzeniem można dopasować je do stylu mieszkania.

Trwałość - użytkowanie moskitiery przez wiele sezonów to oszczędność pieniędzy i brak konieczności częstej wymiany siatki ochronnej. Moskitiera na okno ramkowa, magnetyczna, przesuwna, czy rolowana? Jakie są rodzaje moskitier okiennych? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów moskitier, różniących się sposobem montażu, konstrukcją i funkcjonalnością.

Jaki rodzaj moskitiery wybrać, aby zapewnić sobie komfort i spokój?

Sprawdźmy, jakie moskitiery na okna dostępne są w sklepach.

Moskitiery okienne ramkowe - to jeden z najpopularniejszych i najtańszych typów. Składają się z aluminiowej lub plastikowej ramki, na którą naciągnięta jest siatka. Ramka mocowana jest do okna za pomocą kołnierzyków lub zaczepów. Moskitiery ramkowe są łatwe w montażu i demontażu, a także dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Wybór koloru ramki pozwala na dopasowanie moskitiery do aranżacji wnętrza, natomiast siatka w moskitierze ramkowej występuje standardowo w kolorze białym, czarnym i szarym. Do zalet moskitier ramkowych zaliczamy także łatwy samodzielny montaż, relatywnie niską cenę i szeroką dostępność.

Moskitiery okienne rolowane (kasetowe) - to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie. Siatka schowana jest w kasecie umieszczonej na górze okna, dlatego nie nie psuje wyglądu okna. Moskitiery rolowane sterowane są ręcznie lub za pomocą mechanizmu sprężynowego i osadzone są na prowadnicach, dzięki czemu moskitiera szczelnie przylega do płaszczyzny ją okalającej, skutecznie zapobiegając dostaniu się komarów do pomieszczenia. Wśród zalet moskitiery rolowanej najczęściej wymieniana jest możliwość regulacji wysokości siatki, ale także wysoka trwałość i wygodne użytkowanie. Wadą jest wyższa cena, niż w przypadku moskitier ramkowych oraz bardziej skomplikowany montaż, który warto zlecić profesjonalnej firmie.

Moskitiery magnetyczne - stosowane są najczęściej w oknach balkonowych. Pośrodku moskitiery od góry do dołu zamontowany jest ciąg magnesów, które powodują samoczynne zamknięcie moskitiery po jej rozchyleniu. To świetne rozwiązanie w przypadku posiadania kota lub psa. Po wyjściu pupila na balkon lub taras moskitiera automatycznie zamknie się tuż za merdającym ogonkiem. Moskitiera magnetyczna przydatna jest również w oknach ściennych w sytuacji, kiedy na parapecie zewnętrznym postawione są kwiaty doniczkowe, które należy cyklicznie podlewać.

Moskitiery plisowane - to innowacyjny produkt, jednak z sezonu na sezon coraz bardziej zyskujący na popularności, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń takich jak okno tarasowe. Moskitiera plisowana osadzona jest na aluminiowej ramie, wewnątrz której znajduje się plisowana siatka, która zwija się w harmonijkę. Siatka umieszczona jest w prowadnicy, dzięki czemu można ją dowolnie przesuwać. Ruch zależny jest od zamontowanego modelu i możliwy jest w opcjach góra- dół oraz od lewej do prawej. Siatka rozkładana harmonijkowo zajmuje niewielką przestrzeń i może zostać w zależności od typu zamontowana we wnęce lub ramie okiennej, a także na przesuwnych drzwiach balkonowych.

Moskitiery przesuwne - to świetny wybór do dużych kamienicznych okien, przeszkleń wielkoformatowych i okien tarasowych. Moskitiera przesuwna najczęściej montowana jest w opcji jedno lub dwuskrzydłowej i można nią zasłonić okno o szerokości nawet 4 metrów. Zasada działania jest analogiczna do zwykłych drzwi przesuwnych, czyli rama moskitiery przesuwana jest za pomocą prowadnic. O tym typie moskitiery warto pomyśleć na etapie wyboru okien do mieszkania lub domu, ponieważ jej dopasowaniem do stolarki okiennej i montażem zajmują się firmy, montujące okna. To estetyczne, trwałe i profesjonalne rozwiązanie jest znacznie droższe, niż montaż standardowych moskitier ramkowych.

Moskitiery na rzep - to znane i powszechnie stosowane budżetowe rozwiązanie na jeden sezon. Taką moskitierę na komary można kupić dosłownie wszędzie i jest zdecydowanie najtańsza z omawianych wcześniej propozycji. Montaż jest banalnie prosty. Ramę okna należy umyć i odtłuścić, a następnie przykleić do niej od góry, dołu i po bokach samoprzylepną taśmę z rzepem. Na koniec na rzepy nanosimy siatkę, dociskając ją dokładnie do rzepa. Nadmiar siatki należy odciąć. Moskitiera na komary, montowana na rzep jest skutecznym rozwiązaniem, jednak jest to wybór na jeden sezon. Po sezonie taśmę samoprzylepną najlepiej usunąć z ramy okiennej.

Czy zdejmować moskitiery na zimę?

Śnieg, marznący deszcz i grad mogą stanowić zagrożenie dla delikatnej siatki w moskitierze, dlatego zwykle zalecany jest ich demontaż na zimę.

Producenci moskitier w warunkach gwarancji ujmują demontaż moskitier przed zimą. Wyjątek stanowią moskitiery wewnętrzne rolowane, chowane w kasecie.

Dodatkowe korzyści zastosowania moskitiery:

bezpieczeństwo zwierząt domowych - moskitiera stanowi barierę, zapobiegającą wypadnięciu zwierzęcia przez okno

ochrona mieszkania przed innymi owadami, np. osami, szerszeniami i pająkami

moskitiera okienna z siatką antyalergiczną blokuje dostęp pyłów, pyłków i alergenów, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku alergików

moskitierę można zamontować na oknie dachowym, ściennym, drzwiach balkonowych oraz drzwiach wejściowych

wybierając moskitierę przeciwsłoneczną, zmniejszymy nasłonecznienie, a co za tym idzie, nagrzewanie się pomieszczenia.

Autor
Moskitiera na okno - czy to dobra ochrona przed komarami?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...