Plamy, które najczęściej pojawiają się na podłodze w kuchni czy salonie, mogą bardzo szybko zasychać. Jeżeli zapomnimy o przetarciu, może się zdarzyć, ze zlepią się i będą wymagały nieco więcej siły przy próbie pozbycia się. Po remoncie mieszkania, zainwestowałam w podłogę z paneli winylowych. Polecam ją każdemu, kto wcześniej decydował się na te tradycyjnie. Plamy i zacieki wywabia się bardzo szybko i nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości.

Decydując się na nie, wybrałam kolor w typie szarego melanżu. Bardzo szybko okazało się, ze to był trafiony wybór - na tego typu powierzchni nie jest widoczny każdy okruszek, ani plama. Można z łatwością utrzymać ją w czystości, bez zbędnych chemicznych środków. Jedyne, co mogę doradzić - nie bierzcie pod uwagę tych z rowkami, które dodają charakteru każdej podłodze. Wygląda to dość elegancko i nietuzinkowo, jednak podczas sprzątania istnieje ryzyko, że brud wbije się pomiędzy szpary i trudno będzie to doczyścić.

Jak zrobić doskonały środek do mycia podłóg z 4 składników?

Możecie przygotować swój własny środek, który będzie ekologiczny, bardzo skuteczny i o pięknym aromacie. Będzie składał się z kilu rzeczy, które znajdziecie w szafce kuchennej. Jak go dokładnie zrobić? Poniżej znajdziecie instrukcje:

 1. Przelejcie 2 liry wody do garnka i zagotujcie.
 2. W międzyczasie obierzcie ze skórki 3-4 pomarańczy lub cytryn.
 3. Jeżeli chcecie, aby środek czyszczący miał znacznie więcej zapachu, zetrzyjcie skórkę na tarce o mniejszych oczkach.
 4. Dodajcie je do wody i gotujcie przez około 10 minut.
 5. Wsypcie 3 liście laurowe, 3 ziela angielskie oraz goździki.
 6. Na koniec przestudźcie całą mieszankę i dolejcie 5 łyżek octu jabłkowego lub winnego.
 7. Ocet jabłkowy możecie zrobić także sami, jeżeli chcecie, aby środek był bardziej ekologiczny.
 8. Obierzcie około 5 dużych jabłek ze skórki.
 9. Przełóżcie je do dużego słoja i zalejcie wodą wymieszaną z łyżką miodu lub cukru.
 10. Zakryjcie gazą i mieszajcie drewnianą łyżka codziennie.
 11. Po około 3 tygodniach uzyskacie domowy, naturalny ocet jabłkowy.

Podłogi myjcie sporządzonym środkiem bez rozcieńczenia - wystarczy przelać go do spryskiwacza lub dolewać do wiadra z mopem i zmyć plamy z podłogi nw kuchni, salonie czy łazience.

W jakich przypadkach zachować ostrożność? Do tym materiałów się nie sprawdzi

Ten domowy środek do czyszczenia podłóg jest świetny, ale nie sprawdzi się przy niektórych materiałach. Warto to wiedzieć, aby nie popsuć powierzchni czyszczonych mebli. W szczególności zachowajcie ostrożność przy drewnianych podłogach, które nie były lakierowane czy cyklinowane. W drugiej kolejności są te z kamienia. Zawarty w płynie do podłóg ocet oraz skórki z cytryn mogą nie wpłynąć zbyt korzystnie.

Autor
Domowa mieszanka z 4 składników niweluje plamy na podłodze. Lśnią jak po woskowaniu
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....