Egzotyczne kwiaty i ptaki, wyszukane wzory, uwodzicielskie postacie, nasycone kolory - to znaki rozpoznawcze bajkowego świata ilustratorki i projektantki, Cataliny Estrady.

Catalina Estrada swoją pierwszą pracę grafika wykonała w ramach wolontariatu. Jeszcze jako licealistka zaprojektowała - dla kolumbijskiej fundacji pomagającej dzieciom chorym na AIDS - kartki świąteczne przeznaczone na cele charytatywne. To pierwsze doświadczenie na zawsze określiło jej artystyczną drogę. Od tamtej pory, niezależnie czy mowa o zdobieniach jedwabnych tkanin, gigantycznych billboardach lub emaliowanej biżuterii, Estrada dąży do tego, by jej prace przynosiły radość.

Dziś jej niezwykłe ilustracje i grafiki zdobią ubrania topowych marek odzieżowych, pojawiają się na samochodach, okładkach książek czy tapetach. Projektuje m.in. dla Microsoftu, rządu Indii, Coca-Coli, Smart/Mercedes Benz, marki odzieżowej Levis, pisarza Paula Coelho, czy miasta Londyn.

Catalina Estrada urodziła się i wychowała na przedmieściach Medellin, drugiego pod względem wielkości miasta Kolumbii. Jej dom otaczała bujna natura, która stała się jednym z dominujących motywów w twórczości artystki. Jako dziecko zbierała wszelkiego rodzaju etykiety, opakowania, nalepki, wycinki z gazet i czasopism, które przechowywała w specjalnym pudełku niczym drogocenne skarby.

Kolekcjonerskie zacięcie odziedziczyła po matce, która gromadziła rozmaite rzeczy - od dziwnych, kiczowatych bibelotów, po niezwykle wyrafinowane antyki i dzieła sztuki. Catalina przejęła od niej zdolność dostrzegania piękna w najbardziej nieoczekiwanych miejscach i przedmiotach.

Wykształcenie odebrała w rodzinnym Medellin, gdzie ukończyła Universidad Pontificia Bolivariana. Po dalszą edukację wyjechała do Europy. Tam za swój dom obrała Barcelonę, w której od 1999 roku mieszka i pracuje jako freelancer. Mimo przeprowadzki, nigdy nie odcięła się od swoich korzeni, wręcz przeciwnie - jej twórczość stanowi niezwykle nowoczesną interpretację kultury Ameryki Południowej, a zwłaszcza jej bogatego folkloru.

Ilustracje Cataliny Estrady zdradzają wpływy kolumbijskiej sztuki ludowej, ikonografii religijnej, ale także pop-surrealizmu, sztuki Indii czy japońskiej mangi.

Ojciec Cataliny przez 25 lat pracował dla japońskich przedsiębiorstw. Z każdej podróży służbowej przywoził córce liczne prezenty. - Zawsze byłam zafascynowana japońską kulturą projektowania, ich zabawkami, opakowaniami, tkaninami, wszystkim! To są absolutni geniusze! - przyznaje po latach Estrada. Rozmaite źródła inspiracji znalazły odzwierciedlenie w jej twórczości, która uderza bogactwem form, barw i motywów. Stąd też prestiżowy magazyn "Communication Arts" porównał obcowanie z pracami artystki do patrzenia w kalejdoskop.

Ulubione tematy Cataliny to zwierzęta i kwiaty, które umieszcza niemal wszędzie: od ubrań, przez plakaty, po porcelanę. Jak sama przyznaje, wkłada w nie wiele emocji, mimo iż większość projektów wykonuje od razu na komputerze. Dzięki takiej technice może starannie komponować swoje prace, z reguły w układzie symetrycznym, co chroni jej przed kiczem. Intensywna kolorystyka i wyszukane kształty budują bardzo uwodzicielską i urokliwą atmosferę, od niedawna także w domowych wnętrzach.

Jednym z ostatnich zrealizowanych zleceń Estrady jest kolekcja tapet, którą stworzyła dla hiszpańskiej firmy Coordonne, od 35 lat znanej ze znakomitej jakości tapet i tekstyliów. Projekty artystki "zamienią każdą pustą ścianę w zapierające dech w piersiach dzieło sztuki" - zapewnia producent. Kolekcja jest wyrazem obsesji Cataliny Estrady na punkcie kolorów, detali, tekstur i pięknych kształtów. Na tapetach pojawiają się ludowe wzory, motywy floralne i odważne nadruki, które wnoszą do wnętrza dużo światła i wprowadzają marzycielski nastrój.

- Wierzę w moc kolorów oraz w piękno, to, w jaki sposób obrazy mogą nas inspirować i motywować, wprowadzać bardzo optymistyczną atmosferę - mówi Catalina. Od pierwszych kartek świątecznych, po najnowsze projekty, Estrada niezmiennie nasyca swoje prace ładunkiem radości.