Biuro Architektoniczne WIZJA ma już prawie dwudziestoletnią tradycję - powstało w 1993 roku, a jego założycielem był Stanisław Deńko. Dziś prowadzi je razem z córką, Małgorzatą Deńko.

Firma może się poszczycić wieloma osiągnięciami. Stąd wyszły projekty wielu prestiżowych budynków Krakowa, jak choćby Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tu też powstają koncepcje dzielnic mieszkaniowych i biurowców, które decydują o współczesnym obliczu stolicy Małopolski. Architekci WIZJI słyną ze swoich śmiałych koncepcji - ich projekty bywają bezkompromisowe, lecz zawsze u ich podstaw leży komfort użytkowników i szacunek dla środowiska, w którym mają zaistnieć.

Zdobyli Państwo pierwszą nagrodę w kategorii projektów zrealizowanych. Dlaczego w swojej pracy wykorzystali Państwo grzejniki VASCO?

Jednym z istotnych elementów, szczególnie w projektowaniu wnętrz, są urządzenia grzewcze bądź chłodnicze, a ich funkcja użytkowa, materiał, z jakiego są wykonane, i forma, stanowią główne kryteria wyboru. W projekcie domu przy ul. Wodociągowej w Krakowie wykorzystaliśmy grzejniki firmy VASCO, dlatego że najlepiej spełniały nasze wymagania.

Jakie były podstawowe założenia tego projektu?

W zakresie formy preferujemy i staramy się stosować zasadę minimalizmu. Prostota formy architektonicznej, przy zastosowaniu odpowiedniej skali i dobrych proporcji, stanowi dla nas wartość ponadczasową, która zachowa swoje właściwości niezależnie od zmieniających się trendów czy mody.

Państwa Biuro Architektoniczne WIZJA działa niemal od dwudziestu lat. Co w tej pracy sprawia Wam największą satysfakcję?

Cieszymy się, że zarówno duże, jak i małe obiekty, jak Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego czy dom w Burowie, a także budynki mieszkaniowe przy ulicach Kazimierza Wielkiego czy Fabrycznej w Krakowie, znalazły uznanie w oczach użytkowników i profesjonalistów.

Wnętrze nagrodzone w konkursie VASCO Integracja. Ciągi komunikacyjne w tym domu niemal unoszą się w przestrzeni, w niczym jej nie ograniczając.

Architektura domu i jego forma, zarówno zewnętrzna, jak i każdego wnętrza, jest wynikiem analizy właściwości miejsca i całej posesji wraz z jej otoczeniem. Rozmieszczenie poszczególnych przestrzeni funkcjonalnych, otworów okiennych, traktów komunikacyjnych jest tym, co zapewnia komfort psychiczny użytkowników. Ważne jest także piękno otoczenia, atrakcyjne widoki - te bliskie i te odległe. Dzięki takiemu podejściu do architektury udało się nam wygrać lub uzyskać wyróżnienia dla około czterdziestu naszych projektów będących przedmiotem konkursów. Dla nas jednak ważne jest uznanie nie tyle jurorów, co przede wszystkim użytkowników.

Czy jest dziedzina, w której się Państwo specjalizują?

Projektujemy i realizujemy bardzo różne obiekty, począwszy od domów jednorodzinnych, poprzez zabudowę mieszkaniowo-usługową, biura, obiekty użyteczności publicznej, handlowe, a skończywszy na projektowaniu urbanistycznym i planowaniu przestrzennym. Integralną częścią wielu obiektów są także projekty i realizacje obejmujące wnętrza. Mówiąc ogólnie, specjalizujemy się w tworzeniu przestrzeni, w której człowiek czuje się dobrze, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym. Wykorzystujemy w tym celu wszystkie podstawowe atrybuty architektury, takie jak funkcja, trwałość i piękno. Aby zrealizować te zamierzenia na możliwie najwyższym poziomie, dbamy o każdy detal, najdrobniejszy szczegół.

Projekty architektoniczne Biura Architektonicznego WIZJA są śmiałe i odbiegają od utartych trendów. Czy łatwo do takich koncepcji namówić inwestorów?

Wszystkie nasze obiekty powstają w ścisłej współpracy ze zleceniodawcami. W tej współpracy najważniejszą sprawą i zadaniem dla architekta jest przedstawienie mocnych argumentów uzasadniających wybór danego rozwiązania. Architektura i pomysł na nią to pewne logiczne konsekwencje rozumienia celu, jakiemu ma służyć, sposobu rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Forma jest poniekąd rezultatem intuicyjnie podejmowanych decyzji, weryfikowanych potem drogą analizy, rozumowania i dialogu.

W 2010 roku zdobyli Państwo nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii "Architektura mieszkalna" za dom jednorodzinny w Burowie. Co było inspiracją tego projektu?

Burów to wioska leżąca w strefie otuliny Parku Jurajskiego, niedaleko Krakowa. Wymogiem decyzji administracyjnych było utrzymanie charakteru domów występujących na tym obszarze. Dom stoi na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok w kierunku Balic i lotniska. Widać stąd, jak lądują i startują samoloty.

Wybór formy był zatem podyktowany tymi wszystkimi uwarunkowaniami, walorami widokowymi, a także zastosowaniem drewna jako materiału tradycyjnie tu używanego. Proporcje i czytelne krawędzie bryły definiujące formę prostopadłościanów, to czysta geometria. Panoramiczne okno o wymiarach ok. 4,5 m × 2,6 m jest niczym kadr, w którym zakomponowany został widok lotniska i przelatujących samolotów. Z kolei tarasy wokół domu tworzą kameralne miejsca widokowe, z których można podziwiać okoliczne wzgórza i sady. Zapewne te walory projektu zadecydowały o przyznaniu mu nagrody im. Stanisława Witkiewicza.