Festiwal Gdynia Design Days, który już od sześciu lat z powodzeniem konkuruje w lipcu z urokiem bałtyckich plaż, w swoje motto wpisuje innowację.

Wystawy, imprezy towarzyszące festiwalowi designu i przewodnie hasło imprezy idą w parze z nowoczesnym charakterem Gdyni jako miasta, które stawia na rozwój i wdrażanie nowych technologii.

Nic dziwnego więc, że szczególnym powodzeniem podczas ostatnich dwóch edycji cieszyła się wystawa "Design innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre" - jej tytuł zwięźle i celnie wyjaśnia istotę zagadnienia. Nie chodzi tu bowiem tylko o niestandardową, zaskakującą formę, ale o oryginalne podejście do rozwiązania problemu czy wykorzystania materiału. Kuratorka, Ksenia Piątkowska, precyzuje: "(…) prezentujemy projekty, które są piękne dzięki zawartej w nich mądrości. Przedstawiamy dwie grupy koncepcji: te, które wykorzystują znany już materiał w dotąd nieznany, niestosowany sposób oraz te, które z materiałów odpadowych, recyklingowych tworzą nową formę i jakość".

Jak to wygląda w praktyce? Okazuje się na przykład, że z bambusa może powstać rower, natomiast takie proste przedmioty jak patyczki do szaszłyków czy plastikowe wieszaki na ubrania nadają się doskonalę na podstawę konstrukcji designerskich lamp: nastrojowej, dekoracyjnej instalacji Spikestick, czy nawiązującego do klasycznych form wyrafinowanego żyrandola.

Zresztą oświetlenie wydaje się być jednym z bardziej wdzięcznych pól do eksperymentowania z niestandardowymi materiałami. Wyjątkowo dekoracyjne lampy mogą powstać z piłeczek pingpongowych  czy z pianki akustycznej. Z kolei pochodzące z recyklingu materiały takie jak dętki, dżins czy kolorowa włóczka, świetnie nadają się na różnego typu siedziska. Autorami tych pięknie i mądrze innowacyjnych projektów są studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

299o, lampa z 299 piłeczek pingpongowych
299o, lampa z 299 piłeczek pingpongowych

Innowacyjne mogą być nie tylko projekty ale też sama wystawa, co udowadnia inna gdyńska ekspozycja zatytułowana "Współczesne Improwizacje", pokazywana wcześniej na Targach DMY International Design Festival Berlin 2013 w ramach wystawy Polish Design Focus Instytutu Polskiego w Berlinie, gdzie otrzymała prestiżową nagrodę Pappel Design Preis 2013.

Wystawa niezwykła, ponieważ oprócz produktu pokazuje również warsztat twórcy. Jej autorami są członkowie grupy projektowej Tabanda, których możemy podejrzeć przy pracy nad krzesłem Diago.

Te dwie wystawy to tylko niewielki fragment bogatego programu Gdynia Design Days, jednak doskonale oddają ducha gdyńskiej imprezy, którą zdecydowanie warto wpisać do kalendarza letnich atrakcji.

tekst: Maria Świderek
zdjęcia: materiały prasowe organizatora