Stół Illusion zaprzecza utartym przyzwyczajeniom i skojarzeniom. Nie skrywa żadnych tajemnic, nie tai swojej konstrukcji. Nie jest niczym innym, poza tym czym jest, i na tym polega siła jego oddziaływania.

Stół Illusion jest deklaracją ponadczasowego piękna, prostoty i funkcjonalności. Zaprojektował go John Brauer, który z wykształcenia jest architektem i działa głównie na tym polu. Wzornictwem zajmuje się raczej drugoplanowo, dlatego jego dorobek pod względem liczby zrealizowanych projektów w tym zakresie nie jest imponujący. Jednak nawet tych kilka projektów, które zostały zrealizowane, mocno zapada w pamięć, tak jak stolik Illusion.

John Brauer urodził się w 1960 r. w Kopenhadze, gdzie ukończył architekturę. W czasie swojej kariery pracował jako projektant dla niemieckich i skandynawskich firm. Jego oryginalny styl wyraża się w poszukiwaniu nowych wartości.

Jest wykonany jedynie z cienkiego arkusza akrylu. Nie wymaga użycia żadnych innych materiałów, spoiw i tym podobnych, a mimo to bogactwo skojarzeń, jakie wywołuje, jest niewyczerpane. A powstał poniekąd z przypadku.

- Pewnego dnia przechodziłem obok kawiarni w Kopenhadze, przed którą były wystawione okrągłe stoliki, nakryte białymi obrusami. Każdy obrus był kwadratowy, z rogami sięgającymi ziemi. Zatrzymałem się i zrobiłem kilka zdjęć. Zaraz potem skierowałem się do warsztatu - relacjonuje John Brauer.

Udał się do pracowni modelatorskiej, pokazał wykonane zdjęcia i zapytał, czy z plastiku można wykonać stolik, który wyglądałby jak przezroczysty obrus na niewidzialnym okrągłym stole.

- Odpowiedź brzmiała "nie" - wspomina projektant. Taka kategoryczna odmowa nie zraziła jednak Brauera. Postanowił nie rezygnować i znaleźć sposób, aby wcielić w życie pomysł, który od tamtej pory ani na moment go nie opuszczał.

Wysoka wersja stolika Illusion z matowego mlecznego akrylu, znalazła zastosowanie jako stolik barowy. Taki model można dodatkowo podświetlić, co czyni go idealnym do przestrzeni publicznych.

W efekcie po kilku miesiącach eksperymentów, pierwsze, próbne egzemplarze były gotowe. Tak narodził się stół Illusion, czyli iluzja, przykład symbolicznego funkcjonalizmu, jak sam mówi o swoim dziele John Brauer. Stolik, który przybrał formę miękko układającego się obrusa, ale bez faktycznego stołu pod nim.

Reakcja prasy i klientów była wręcz entuzjastyczna. Projekt zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Nowy Produkt podczas jednych z największych brytyjskich targów designu Top Drawer w Londynie w 2007 r. Kolejne wyróżnienia przyszły później, a Brauer bardziej zaangażował się w swoją działalność projektową, co w końcu przyniosło mu prestiżową nagrodę Red Dot.

Designer założył firmę Essey, która dziś zajmuje się produkcją rzeczy projektowanych przez Brauera oraz innych designerów.

- Mówienie, że jesteśmy w branży projektowania, byłoby zbyt wielkim uproszczeniem - jesteśmy na rynku doświadczeń - mówi o swojej firmie Brauer.

Essey jest wyłącznym producentem stolików Illusion. Wszystkie egzemplarze są ręcznie robione w Niemczech i wszystkie są wyjątkowe - nie ma dwóch dokładnie takich samych. Każdy powstaje z arkusza akrylu o grubości zaledwie 4 mm. Arkusz jest umieszczany w specjalnym piecu, w którym wraz ze wzrostem temperatury mięknie, a jego boki zaczynają opadać i układać się niczym tkanina.

Akryl zaczyna mięknąć w temp. 115 stopni Celsjusza. W procesie formowania mebla wyczucie czasu jest kluczowe dla osiągnięcia właściwego efektu - akryl nie możne zbyt długo przebywać w piecu. Fałdy, które tworzą boczne ścianki stolika i zarazem jego podstawę, są modelowane ręcznie przez najbardziej doświadczonych rzemieślników, którzy w ciągu roku są w stanie wykonać ponad 20 tys. egzemplarzy. Wynik końcowy przypomina dzieło sztuki, w którym wszystkie elementy są unikatowe.

stoliki Illusion niebieskie   Stolik Illusion czarny   Stolik Illusion czerwony
Stolik Illusion jest dostępny w trzech kolorach i oryginalnej wersji bezbarwnej. Powierzchnia może być matowa lub polerowana.

Obiekt wykorzystuje strukturalną siłę złożonego materiału, aby stworzyć magiczne i zaskakujące doświadczenie - iluzję. Dodatkowo zastosowany materiał nie wymaga systematycznego czyszczenia, co wynika z gładkiej powierzchni, do której nie przylega brud, pył i kurz. Jest odporny na promienie UV i nie zmienia barwy.

tekst: Anna Oparska
zdjęcia: Essey