Przedmioty emitują dźwięki. Cała sztuka polega na wsłuchaniu się w nie i ich wydobyciu. Na tym, w największym skrócie, opiera się filozofia japońskiego projektanta Kouichi Okamoto, który łączy design i muzykę.

Kouichi Okamoto Muzyczna instalacja - stół
Muzyczna instalacja
Na stole znajdują się dokładnie 504 kontrolery głośności połączone z 504 pozytywkami. To jaką stworzą melodię zależy od osoby stojącej za stołem.

Kouichi Okamoto urodził się w 1970 roku w nadmorskim mieście Shizuoka. Choć nigdy nie posiadł formalnego wykształcenia w kierunku projektowania, to zdobył międzynarodowe uznanie jako designer. Jego prace są na tyle oryginalne, że ich sława wykroczyła daleko poza granice rodzimej Japonii. Ich największym wyróżnikiem jest próba łączenia dwóch, pozornie nieprzystających do siebie dziedzin: muzyki i designu.

- Różne rzeczy mają dźwięki. Za każdym razem, gdy używamy jakiegoś przedmiotu, emitujemy je. W designie chciałbym wyrazić tę część rzeczy, która jest niewidoczna - mówi Kouichi Okamoto. Projektant ma zresztą ku temu odpowiednie podstawy, gdyż jest również dźwiękowcem.

Muzyką zaczął się zajmować w latach 90. Początkowo tworzył pod pseudonimem "Bekkou", później pod własnym nazwiskiem. Swoje kompozycje, które określał jako "dźwiękowe prace", wydawał na płytach z logo holenderskich i brytyjskich wytwórni muzycznych. Jednak zainteresowania Okamoto wykraczały daleko poza muzykę.

Japończyk w 2004 r. zwrócił się ku projektowaniu produktu. Chciał tworzyć rzeczy oryginalne, w których pobrzmiewałyby jego muzyczne doświadczenia. Już w 2005 roku zaprojektował lampę Balloon, która stała się największym dotychczasowym bestsellerem Okamoto. Designer połączył gumowy balon z lampą ledową, która nie wytwarza ciepła, dzięki czemu guma się nie topi. Pojedyncze egzemplarze można dowolnie zestawiać, co pozwala na swobodną kreację we wnętrzu.

Lampa Ballon design Kouichi Okamoto
Balonowa lampa
Prosty koncept jaki leżał u podstaw tego projektu okazał się strzałem w dziesiątkę. Lampa Balloon jest najlepiej sprzedającym się przedmiotem zaprojektowanym przez Okomato.

Okamoto zachęcony sukcesem balonowej lampy w 2006 roku razem z Ayako Nakanishi oraz fotografem Yuichi Yamaguchi, założył własne studio projektowe Kyouei Design. Obecnie pod tą marką Okamoto działa na różnych polach: animacji, oświetlenia, designu, architektury, muzyki, projektowania tkaniny i rzemiosła. Z łatwością przechodzi od funkcjonalnego designu do rzeźby i z powrotem do muzyki. Wszystkie jego prace wyróżnia eksperymentalne podejście do materiału oraz zabawa formą.

W swych projektach podważa niepodważalne, kwestionuje nasz zdrowy rozsądek i miesza materiały, których większość projektantów nigdy by nie połączyła. Tak jak dziecko, jego ciekawość łączy niepowiązane ze sobą przedmioty codziennego użytku i magicznie zamienia w nowe rzeczy. Wszystko to czyni z lekkością i wyjątkowym poczuciem humoru, które wyraża się poprzez projekty takie jak wspomniana lampa Balloon czy Liquid Lamp. Jest to lampa, której abażur zdaje się ściekać niczym farba z pojemnika. Efekt płynności udało się uzyskać z materiału, który jest przeciwieństwem tego przymiotnika - sztywnej blachy.

lampa z papieru, design Kouichi Okamoto           Liquid lamp design Kouichi Okamoto
Ażurowe oświetlenie
Lampa, której nazwa w po polsku znaczy plaster miodu, została wykonana z japońskiego papieru Denguri. Jest to materiał produkowany lokalnie w regionie Shikoku.
          Wszystko płynie
Liquid Lamp, czyli ciekła lampa, to jeden z najlepiej rozpoznawalnych na świcie projektów Kouichi Okamoto. Zaskakujący efekt, jaki się udało uzyskać ze sztywnej blachy ma ogromną siłę oddziaływania.
porcelanowa misa w kształcie gór Kouichi Okamoto
Zapisane w porcelanie
W twórczości Kouichi Okamoto nie brakuje także bardziej konwencjonalnych przedmiotów i materiałów. Designer zaprojektował m.in. porcelanową misę. Jej forma przypomina górski krajobraz.

W tym właśnie tkwi siła projektów Okamoto, w fantazji, zabawie, łamaniu przyzwyczajeń. Jak sam projektant przyznaje - inspiracje znajduje we wspomnieniach z dzieciństwa, a także w zabawie ze swoją dwuletnią córką Kurumi, której poświęca cały wolny czas.

Obecnie Kyouei Design wyrasta na globalną markę, a Okamoto bezsprzecznie jest uznawany za jeden z największych talentów japońskiego designu. Jego produkty są dostępne w ponad 30 krajach i w kolekcjach takich instytucji jak London Design Museum czy San Francisco Museum of Modern Art. Za swój największy dotychczasowy sukces projektant uznaje muzyczny stół i świecące krzesło, które pokazał najpierw w Muzeum Sztuki w Tokio, a następnie w Victoria & Alberts Museum w Londynie w 2012 roku.

W ostatnich latach w twórczości Okamoto dominują instalacje i "maszyny dźwiękowe", które plasują go na pograniczu sztuki i designu. Teraz projektant pracuje nad dużą instalacją świetlną, największą jaką do tej pory zrobił.