Design odpowiedzialny, czyli uwzględnianie już na etapie projektowania wpływu, jaki dany przedmiot, jego produkcja i użytkowanie będą miały na środowisko, powoli staje się powszechną praktyką.

Produkty z metką "eko" pojawiają się we wszystkich branżach, a wśród konsumentów stopniowo wzrasta świadomość istnienia wielu rodzajów zależności między przedmiotem a otoczeniem. Uproszczona ale za to czytelna dla laika opozycja: plastik versus naturalne drewno, dawno już odeszła do lamusa.

Różne aspekty odpowiedzialnego projektowania doskonale można prześledzić na przykładzie ekspozycji "The Green Room" pokazywanej m.in. w Mediolanie, prezentującej ekologiczne meble i elementy wyposażenia wnętrz wyprodukowane przez brytyjskie firmy i zaprojektowane przez pochodzących z Wysp designerów.

Stół Supernova design odpowiedzialny
Stół Supernova na podstawie wykonanej z ponownie przetworzonego aluminium, blat szklany, proj. Made It Ratio

Zobaczymy tu więc obiekty w całości wykonane z odzyskanych i ponownie przetworzonych materiałów takich jak aluminium, z którego powstał stół Supernova czy specjalne tworzywo pozyskiwane ze zużytych kabli elektrycznych, wyglądem przypominające kamień, ale dające o wiele większe niż on możliwości obróbki, czego doskonałym przykładem jest stolik Pixel 30.

Obok recyklingu, wystawa zwraca również uwagę na inny sposób powtórnego wykorzystania otaczających nas przedmiotów, czyli tak zwany upcykling - sztukę przekształcania starych czy niepotrzebnych rzeczy w coś nowego i wartościowego. Dzięki takiemu podejściu podniszczone walizki, osadzone w konstrukcji z postarzanego metalu stają się oryginalną dekoracją, która jednocześnie może służyć za nietypową komodę.

design odpowiedzialny Pled Dark Squares
Pled Dark Squares wykonany w hiszpańskiej firmie Teixidors, która za cel stawia sobie aktywizację zawodową ludzi niepełnosprawnych umysłowo, ucząc ich tradycyjnych technik tkackich, proj. Cristian Zuzunaga

Wspomnianego wyżej naturalnego drewna oczywiście na wystawie też nie brakuje. Nie jest to jednak pierwsze lepsze drewno, ale surowiec pozyskiwany odpowiedzialnie i racjonalnie wykorzystywany. Poręczny wieszak Uma, który ma stanowić alternatywę dla obecnego w tak wielu sypialniach, zarzuconego ubraniami krzesła, wykonano z kilku gatunków szybko rosnących drzew występujących w Wielkiej Brytanii.

Drewno jest podstawowym materiałem, z którego powstają meble marki Ercol produkowane w istniejącej od 1920 roku fabryce w Princes Risborough, nagradzanej wielokrotnie za wysokie standardy zarządzania energią, hałasem i światłem. Pojawia się również w konstrukcji lampy No. 1 Tripod, której rzeźbiarska forma powstała m.in. dzięki twórczemu wykorzystaniu odpadów produkcyjnych. Natomiast zwykłe, prawie nieobrobione bukowe klocki, brytyjsko-izraelska projektantka Rona Meyichas przekształca w minimalistyczny przybornik na biurko, udowadniając, że w codziennym życiu świetnie sprawdzają się najprostsze rozwiązania.

Stolik kawowy Pixel 30
Stolik kawowy Pixel 30 z tworzywa zrobionego ze zużytych kabli elektrycznych, które wygląda jak beton, jednak ma dużo większe możliwości obróbki, proj. Niche London

Odpowiedzialny design to - obok sięgania po lokalnie występujące i naturalne materiały - również zlecanie pracy rzemieślnikom, których unikalne techniki często giną bezpowrotnie w starciu z masową produkcją. Wytwarzane przez mały rodzinny zakład wełniane tkaniny projektowane w Seven Gauge Studios dzięki jakości i staranności wykonania stają się przedmiotem luksusowym.

Z kolei pracujący w Londynie i Barcelonie designer Cristian Zuzunaga powierza wykonanie swoich projektów hiszpańskiej firmie Teixidors, która za cel stawia sobie aktywizację zawodową ludzi niepełnosprawnych umysłowo, ucząc ich tradycyjnych technik tkackich.

Innego rodzaju wyzwania jeśli chodzi o ekologię stoją przed producentami urządzeń gospodarstwa domowego. Któż z nas bowiem nie zwraca dzisiaj uwagi na takie parametry jak choćby energooszczędność? Specjalnie na wystawę "Green Room" znana angielska marka Dyson przygotowała premierę nowego modelu wentylatora, oszczędnego, bezpiecznego i łatwego w czyszczeniu, a ponadto przyciągającego wzrok futurystycznym wyglądem.

Kuratorem wystawy "The Green Room" jest UKTI (UK Trade & Investment), brytyjski departament do spraw handlu i inwestycji, co jasno wskazuje, że poszanowanie środowiska jest dzisiaj ważnym elementem wizerunku w biznesie, a co za tym idzie coraz powszechniej stosowanym podejściem w wielu branżach.

tekst: Maria Świderek;
zdjęcia: materiały prasowe organizatora