Desigjnjunction to wydarzenie, które w ciągu ostatnich czterech lat urosło do rangi jednej z najbardziej liczących się prezentacji współczesnego wzornictwa. Znany z bezkompromisowego wyboru tylko wiodących światowych marek i niebanalnych rozwiązań kuratorskich event odbywa się dwa razy do roku: wiosną podczas targów w Mediolanie i jesienią w ramach London Design Festiwal.

Tegoroczny londyński program kusił obecnością takich marek-ikon jak: Modus, String, Innermost, Channels, Anglepoise, Blå Station i Zero oraz prezentujących się tu po raz pierwszy Marset, Johanson Design czy Selletti. Oprócz nich do udziału zaproszono również szereg mniej znanych młodych firm, których cechą charakterystyczną są świeże spojrzenie i nowoczesne rozwiązania.

April, Modus - zestaw mebli , w skład którego w chodzą dwu- i trzyosobowa kanapa oraz narożnik i sofa
fot. 1. April, Modus, proj. Sir Kenneth Grange and Jack Smith - zestaw mebli, w skład którego w chodzą dwu- i trzyosobowa kanapa oraz narożnik i sofa o wygiętej linii.

Najmocniejszym elementem tego typu wydarzeń, przyciągającym największe zainteresowanie szerokiej publiczności są zawsze nowości. Jednocześnie premierowe prezentacje znanych brandów dodają prestiżu całej imprezie. Dlatego również w tym roku na designjuncjtion nie zabrakło premier. Specjalna edycja klasycznego modelu lampy biurowej Anglepoise Type75 (fot. 9) powstała przy współpracy z jednym z najsłynniejszych współczesnych brytyjskich projektantów Paulem Smithem. Wibrujący miks kolorów od fuksji po błękit i intensywną żółć to jego znak rozpoznawczy.

Czeska manufaktura Brokis, kontynuująca najlepsze tradycje rzemieślnicze regionu, zaprezentowała lampę MONA (fot. 7) wyposażoną w klosz z ręcznie dmuchanego szkła. Nowością Modus, jednej z najczęściej wyróżnianych brytyjskich marek, była sofa April (fot. 1) o klasycznej linii. Mebel został zaprojektowany tak, by ułatwiać zachowanie poprawnej pozycji podczas siedzenia.

Ginko, Blå Station - panel akustyczny
fot. 2. Ginko, Blå Station - panel akustyczny, indywidualnie komponowany z elementów dostępnych w kilku kolorach.

Łącząca w swojej filozofii technologiczną innowację, dziedzictwo tradycji rzemieślniczej i staranny dobór materiałów, firma Made in Ratio pokazała prosty stołek (fot. 8) wykonany z prasowanego filcu uzyskanego z przetworzonych butelek PET.

Szwedzka firma Mitab, która od ponad 30 lat słynie z doskonałej jakości oraz podejmowania współpracy z najbardziej gorącymi nazwiskami, tym razem powierzyła projekt serii miękkich siedzisk (fot. 4) Jonasowi Wagellowi ze studia Form Us With Love.

Również pochodząca ze Szwecji rodzinna marka Blå Station zaprezentowała projekty oparte na modułowych rozwiązaniach: system mebli wypoczynkowych Code27 (fot. 6) oraz wyjątkowo dekoracyjny panel akustyczny Ginko (fot. 2).

Holton Dining Chair, James UK - współczesne drewniane krzesło o konstrukcji wzmocnionej mosiężnym prętem
fot. 3. Holton Dining Chair, James UK - współczesne drewniane krzesło o konstrukcji wzmocnionej mosiężnym prętem, który jednocześnie pełni funkcję estetycznego detalu.

Związana z jedną z ostatnich hut szkła w Wielkiej Brytanii marka Rothshild & Bickers specjalnie na designjunction wzbogaciła swoją zeszłoroczną kolekcję lamp Pick n Mix (fot. 5) o nowe kolory i rozmiary, a podkreślający już w nazwie swoją brytyjskość brand James UK postawił na klasyczne i wyjątkowo proste krzesło (fot. 3), którego siła tkwi w precyzyjnym projekcie i wykonaniu.

Designjunction to w wolnym tłumaczeniu węzeł bądź skrzyżowanie wzorów. Przebogata prezentacja, obecność bardzo charakterystycznych marek i tłumy odwiedzających, mogą sprawiać wrażenie barwnego chaosu, ale jest to chaos złożony z najświeższych trendów i najciekawszych projektów. Warto wziąć w tym udział.

tekst: Maria Świderek
zdjęcia: serwisy prasowe firm