Zamknijmy na chwilę oczy i pomyślmy, że znowu mamy kilka lat. Czy jest takie miejsce, które kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa, ale też ze świetną zabawą? Kryjówka w skrzyni, domek na drzewie, a może szałas zrobiony z desek i starego koca? Cokolwiek by to nie było, z pewnością ma prostą formę, a uroku dodaje mu nasza fantazja. Z takiej podróży do lat beztroskiego dzieciństwa zrodziła się marka Kutikai.

Ręcznie wyszywane maty w kształcie muszli mogą służyć jako kołdry, maty zabawowe lub dywaniki, Kutikai
Ręcznie wyszywane maty w kształcie muszli mogą służyć jako kołdry, maty zabawowe lub dywaniki.

Jej założycielki to przyjaciółki - Maria Borgosz-Smaga i Dorota Łuczak-Leniar. Projektantki poznały się na studiach architektonicznych w Krakowie. Od zawsze ceniły prosty, piękny design, ale firmę zajmującą się wzornictwem i produkcją postanowiły otworzyć dopiero wtedy, gdy w ich życiu pojawiła się całkowicie nowa energia, a w zasadzie pięć jej niewyczerpalnych źródeł.

Marię i Dorotę łączy bowiem nie tylko wykształcenie, ale też to, że są mamami - Maria trójki, a Dorota dwójki maluchów. To właśnie kreatywne otwarcie się na dzieci przyczyniło się do powstania ich wspólnego projektu.

- Podpatrywałyśmy nasze pociechy w trakcie budowania różnych kryjówek i baz, podglądania świata przez miniotwory, leżenia z latarką pod kołdrą. Ważny był jeszcze jeden czynnik... kreatywne wykorzystywanie mebli do zabaw w chowanego, w sklepik, w zamek czy w domek - mówią projektantki.

Marysia i Dorota inspirując się zachowaniem, a także zabawą własnych dzieci zaprojektowały sprzęty, które dzięki stonowanej kolorystyce nie narzucają pomysłów i rozwiązań, ale stwarzają miejsce dla wyobraźni. Mebelki oraz akcesoria Kutikai to prosty, bezpieczny design oraz naturalne, przyjazne dzieciom i środowisku materiały.

Jest jednak coś jeszcze - dodatkowy element lub forma, która ciekawi użytkownika i otwiera przed nim drzwi do świata fantazji. Łóżka, komody czy stoliki projektu Marii i Doroty oprócz swojej podstawowej funkcji zachęcają do zabawy, kreatywności oraz wspólnego spędzania czasu.

I tak na przykład łóżeczko dla starszaka, z szerszym niż standardowy materac pozwala rodzicowi na wygodne położenie się z maluchem w celu poczytania książki czy opowiedzenia bajki. Z kolei biurka i łóżeczka są nie tylko funkcjonalnymi meblami, ale też świetną przestrzenią, która w mgnieniu oka może się zmienić w zamek czy statek.

 
Linia mebelków z dziurką łączy prostą formę, komfort użytkowania oraz element zabawy. Dziurka to motyw przewodni, sprawia, że dzieci zaciekawione kształtem otworu chętnie sprawdzają, co jest z drugiej strony albo bawią się w "a kuku".   Linia mebelków z daszkiem to połączenie funkcjonalności z niespodzianką. W jej skład wchodzi między innymi biurko-domek, którego forma nawiązuje do typowego, przedstawionego na dziecięcych rysunkach miejsca zamieszkania. Dach domku spełnia funkcję dwustronnego pulpitu, ale też można się pod nim schować.

Kutikai to jednak nie tylko projektowanie, nawiązanie do rodzicielstwa i bliskości, ale też wiedza stolarska poparta doświadczeniem.

Założycielkami firmy Kutikai są architektki Maria Borgosz-Smaga i Dorota Łuczak-Leniar. Za obcobrzmiącą nazwą kryje się cała filozofia marki. Kutikai w języku tamilskim znaczy szałas - to budowla najprostsza, kojarząca się nie tylko z bezpieczeństwem, ale i z zabawą.

- Miejsce, gdzie tworzymy nasze meble nie jest przypadkowe. To rodzinny zakład stolarski z wielopokoleniową tradycją i doświadczeniem - mówią projektantki. Również pościel oraz akcesoria, które dopełniają projekty twórczego duetu są szyte ręcznie w zaprzyjaźnionej lokalnej szwalni.

Projektantki bardzo się starają, aby ich praca była jak najbliższa duchowi i filozofii slow life. Ich życie i sposób projektowania ściśle się łączą - dziewczyny żyją zdrowo, szanują środowisko, troszczą się o innych.

Stąd też biorą się marzenia, aby ich produkty wpisywały się w rodzinne życie, stymulowały dzieci do kreatywności, radosnej zabawy oraz tworzenia własnych fantazji.

W celu dosłownie zobrazowania tych założeń powstał wspólny projekt Kutikai i ilustratorki Marceliny Januszkiewicz. Na pięknych ilustracjach wykonanych przez artystkę dziecięce mebelki są częścią tajemniczej, baśniowej krainy.

Ten projekt to coś więcej niż zwykła promocja marki. To pokazanie, jak wielkie znaczenie w świecie designu ma wyobraźnia, która nie tylko pozwala wymyślić coś od początku, ale i współtworzyć, przerabiać i kreować to, co zostało nam dane przez innych. Tak naprawdę projektowanie nie musi kończyć się wraz z wyprodukowaniem danego przedmiotu czy mebla.

     
Rezultatem współpracy Kutikai z utalentowaną ilustratorką Marceliną Januszkiewicz jest inspirujący projekt składający się z czterech ilustracji, na których meble Kutikai łączą się ze światem fantazji i wyobraźni.

Kontekstowość może bowiem uruchomić cały proces tworzenia niemal od początku. Projektantki z Kutikai zrozumiały to znakomicie. Produkty sygnowane ich marką można kupić przez firmową stronę internetową, a także w salonie BoConcept w Krakowie.