Wielu łamało sobie język na jego nazwisku. Jednak dziś większym wstydem niż zła wymowa jest jego nieznajomość. Konstantin Grcic jest bowiem jednym z najbardziej innowacyjnych i wpływowych współczesnych projektantów.

Pieskie życie. Meble dla czworonogów, design Konstantin Grcic
Pieskie życie
Meble dla czworonogów też mogą być stylowe i szykowne. Otwarte pozostaje jedynie pytanie, czy cieszą bardziej psy czy ich właścicieli.

Dla Konstantina Grcica (1965) design to poważny biznes, co nie znaczy, że odmówiłby zaprojektowania kosza na śmieci, o ile byłoby w tym jakieś wyzwanie. Możliwość mierzenia się z nowymi problemami jest właśnie tym, co w projektowaniu pociąga go najbardziej.

- Wysyłamy ludzi na księżyc, a zbudowanie drewnianego krzesła wciąż nastręcza trudności - powiedział w jednym z wywiadów. - Zawsze staram się zrozumieć jak dany projekt jest związany z życiem. Fakt, że życie nie jest doskonałe, czyni każdy projekt jeszcze bardziej interesującym.

Konstantin Grcic jest Niemcem serbskiego pochodzenia - urodził się i wychował w Monachium. Studia podjął jednak w Wielkiej Brytanii. Tam uczył się na stolarza w popularnej szkole rzemieślniczej w Dorset.

Wówczas, na początku lat 80., nie był jeszcze pewien obranej drogi. W tamtym czasie jego siostra mieszkała w Wiedniu, gdzie zorganizowano wielką retrospektywną wystawę twórczości włoskiego designera Achilla Castiglioniego.

- Nie znałem wtedy jego prac, ale siostra wysłała mi katalog z wystawy. Pokazane w nim prace i sama postać Castiglioniego wywarły na mnie ogromne wrażenie. Był to czas, kiedy zastanawiałem się, co chcę dalej robić w życiu. Castiglioni stał się dla mnie wzorcem i zdałem sobie sprawę, że tak jak on mógłbym być designerem - wspomina Grcic.

krzesło Chair One, designer Konstantin Grcic   Chair One, design Konstantin Grcic
Jedyne takie krzesło
Chair One to prawdopodobnie najważniejszy projekt w dotychczasowej karierze Konstantina Grcica. Jest zaliczany do ścisłego grona najbardziej znaczących projektów ostatnich 25 lat.
krzesło biurowe Allstar, Konstantin Grcic dla Vitry Grcic
Idealne do biura
Dla Vitry Grcic zaprojektował krzesło biurowe Allstar, którego podłokietniki i oparcie zostały zintegrowane. Daje mu to do pewnego stopnia wygląd mebla domowego.

Niepozorny katalog otrzymany w prezencie zapoczątkował wielkie zmiany w życiu przyszłego projektanta. Grcic opuścił Dorset i podjął studia w prestiżowej Royal College of Art w Londynie, gdzie poznał Jaspera Morrisona, jednego z najważniejszych brytyjskich designerów.

Terminował w jego pracowni po zakończeniu studiów, aż w końcu dojrzał do decyzji o założeniu własnej działalności.

Powrócił do rodzinnego Monachium i w 1991 roku otworzył studio pod nazwą Konstantin Grcic Industrial Design (KGID). To był początek jego światowej kariery.

We wczesnej fazie działalności zawodowej utożsamiano go z minimalizmem - niesłusznie. Choć było w jego projektach dużo oszczędnej elegancji, to jednak opierały się one na bardzo skomplikowanych koncepcjach.

- Dobre pomysły powstają w wyniku połączenia badań, eksperymentów i refleksji, ale potem musi być też moment olśnienia. Materiały i pomysły spotykają się i wytwarza się coś na kształt reakcji chemicznej - nakreśla swój proces twórczy Grcic.

  Kanapa z narzutą, design Konstantin Grcic
Kanapa z narzutą
Oryginalna kanapa oparta o prosty, ale efektowny koncept. "Narzuta" jest integralną częścią mebla i daje mu zarazem swobodny jak i luksusowy wyraz.
Przypomina nieco krzesło z komiksu bądź kreskówki, design Konstantin Grcic
Z charakterem
Przypomina nieco krzesło z komiksu bądź kreskówki. Mebel został wykonany z dwóch rodzajów tworzywa sztucznego, które pozwoliło na uzyskanie niestandardowego kształtu.

Choć w tym opisie jest pewna romantyczna nuta, to, jak sam mówi, jako Niemiec ma skłonności do bardzo racjonalnych projektów. A najważniejszym w jego dotychczasowej karierze okazał się projekt krzesła dla włoskiej marki Magis z 2003 roku.

Siedzisko Chair One jest wtryskowym odlewem z aluminium. Projekt stanowi radykalnie nową, szkieletowo-rzeźbiarską formę, która odbiła się szerokim echem w świecie wzornictwa przemysłowego. W 2007 roku siedzisko zostało wybrane na wystawę "25/25 Świętując 25 lat designu" zorganizowaną przez Muzeum Designu w Londynie. Tym samym zostało zaliczone do prestiżowego grona najważniejszych projektów ostatniego ćwierćwiecza.

- To krzesło to prawdopodobnie najbardziej znacząca rzecz, jaką zaprojektowałem. To był także mój pierwszy mebel produkowany na masową skalę - mówi Grcic.

Dziś w kolejce pod drzwiami do jego pracowni ustawiają się największe światowe marki, w tym Flos, BD Ediciones, ClassiCon, Hermes, Laufen, Rosenthal czy Vitra. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a jego prace znajdują się w stałych kolekcjach wielu muzeów, takich jak MoMA w Nowym Jorku czy Centrum Pompidou w Paryżu.

Kolekcja szklanych mebli - szklana półka, designer Konstantin Grcic   Kolekcja szklanych mebli - szklany fotel, designer Konstantin Grcic   Kolekcja szklanych mebli - stół, design Konstantin Grcic   Kolekcja szklanych mebli, design Konstantin Grcic
Szklana kolekcja
Kolekcja szklanych mebli powstała dla paryskiej galerii. Zadanie polegało na stworzeniu zestawu sprzętów w oparciu tylko o jeden materiał. Szkło, choć było wyzwaniem, udało się wykorzystać w nieoczekiwany sposób.

W 2010 roku został wybrany designerem roku. Jeśli można mówić o designerskim panteonie, to Konstantin Grcic z pewnością zajmuje w nim zasłużone miejsce.