Aż 15 nagród Red Dot trafiło w tym roku w ręce Polaków. To wielkie osiągniecie bowiem o te "Oskary designu" ubiegają się projektanci z całego Świata.

Nagroda Red Dot to najbardziej cenione przez designerów wyróżnienie, przyznawane już od 60 lat. Gala wręczenia odbywa się z iście oskarowym rozmachem, nie brakuje czerwonego dywanu, tłumu obserwatorów, błysku fleszy. W tym roku nagrody wręczano 4 lipca w teatrze Aalto w niemieckim Essen. Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 5200 projektów nadesłanych z 57 krajów.

Płytki Star Maker, proj. Mac Stopa i Massive Design dla Laminam
Płytki Star Maker, proj. Mac Stopa i Massive Design dla Laminam

Nagrodę Red Dot Best of the Best (czyli najlepszy z najlepszych) otrzymało 79 produktów, Red Dot - 1304, natomiast wyróżnienie honorowe - 107. Polakom przypadło aż 15 wyróżnień, w tym jedno Best of the Best, które zdobył Mac Stopa i jego studio Massive Design za projekt płytek Laminam Star Maker. Te płytki dekoracyjne nadają się zarówno do wnętrz, jak i na elewacje, mają strukturę trójwymiarowej układanki pięciokątnych gwiazd, które wpisane są w większe, sześciokątne cieniowanie.

Pierwszym budynkiem, w którym zastosowano płytki Laminam Star Maker, jest kompleks biurowy Warsaw Spire w Warszawie. - Dzięki subtelnemu projektowi kolekcja Star Maker może tworzyć imponujące wizualne scenariusze w niemal każdej przestrzeni - oceniło jury.

Spośród polskich propozycji zostały nagrodzone także m.in. płytki podłogowe Trakt firmy Ceramika Paradyż, fotel Tulli projektu Tomka Rygalika dla Noti czy kolekcja mebli łazienkowych i ceramiki Twins marki Koło.

Kolekcja ceramicznych mis Agate, proj. Zhu Xiaojie dla Opal Furniture Co.   Fotel Tulli, proj. Tomek Rygalik dla Noti
Kolekcja ceramicznych mis Agate, proj. Zhu Xiaojie dla Opal Furniture Co.   Fotel Tulli, proj. Tomek Rygalik dla Noti
Meble łazienkowe Twins, proj. Michał Roszkowski dla Koło
Meble łazienkowe Twins, proj. Michał Roszkowski dla Koło

Wszystkie wspomniane projekty wyróżniają się bardzo nowoczesnymi formami oraz nowatorskimi rozwiązaniami. Tych właśnie elementów jury we wszystkich zgłoszeniach poszukiwało najbardziej.

Dlatego nagradzane były produkty odpowiadające na konkretne potrzeby i problemy nasze - odbiorców, jak kieliszki do wina idealne np. na piknik, ze specjalną aluminiową nóżką, która pozwala na wbicie ich w ziemię, czy też okap marki Elica, który można idealnie zintegrować ze ścianą tak, że wygląda, jakby z niej wypływał.

W swoich ocenach jury dostrzega nie tylko produkty, ale przede wszystkim ludzi, którzy za nimi stoją. Jednym z najmocniejszych punktów tegorocznej ceremonii Red Dot Award było uhonorowanie zdobywców nagrody dla Zespołu Roku.

Okap ścienny Nuage, proj. Fabrizio Crisà dla Elica   Płytki ceramiczne Trakt, Ceramika Paradyż 
Okap ścienny Nuage, proj. Fabrizio Crisà dla Elica   Szklana mozaika ścienna Ebru, Thai Ceramic

Wyróżnienie to zostało przyznane zespołowi Blackmagic Industrial Design z Melbourne w Australii. Studio tworzy sprzęt i oprogramowanie niezbędne do realizacji efektów specjalnych w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Dzięki nim mogły powstać takie filmy, jak "Mad Max: Na drodze gniewu", "Avatar" czy "Avengers: Czas Ultrona". Choć nagrodzono 15 polskich projektów, to stojących za nimi osób jest znacznie więcej. I wszystkie mają pełne prawo czuć się zwycięzcami.

tekst: Anna Oporska;
zdjęcia: red-dot.de