Aż 15 nagród Red Dot trafiło w tym roku w ręce Polaków. To wielkie osiągniecie bowiem o te "Oskary designu" ubiegają się projektanci z całego Świata.
Nagroda Red Dot to najbardziej cenione przez designerów wyróżnienie, przyznawane już od 60 lat. Gala wręczenia odbywa się z iście oskarowym rozmachem, nie brakuje czerwonego dywanu, tłumu obserwatorów, błysku fleszy. W tym roku nagrody wręczano 4 lipca w teatrze Aalto w niemieckim Essen. Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 5200 projektów nadesłanych z 57 krajów.
Płytki Star Maker, proj. Mac Stopa i Massive Design dla Laminam |
Nagrodę Red Dot Best of the Best (czyli najlepszy z najlepszych) otrzymało 79 produktów, Red Dot - 1304, natomiast wyróżnienie honorowe - 107. Polakom przypadło aż 15 wyróżnień, w tym jedno Best of the Best, które zdobył Mac Stopa i jego studio Massive Design za projekt płytek Laminam Star Maker. Te płytki dekoracyjne nadają się zarówno do wnętrz, jak i na elewacje, mają strukturę trójwymiarowej układanki pięciokątnych gwiazd, które wpisane są w większe, sześciokątne cieniowanie.
Pierwszym budynkiem, w którym zastosowano płytki Laminam Star Maker, jest kompleks biurowy Warsaw Spire w Warszawie. - Dzięki subtelnemu projektowi kolekcja Star Maker może tworzyć imponujące wizualne scenariusze w niemal każdej przestrzeni - oceniło jury.
Spośród polskich propozycji zostały nagrodzone także m.in. płytki podłogowe Trakt firmy Ceramika Paradyż, fotel Tulli projektu Tomka Rygalika dla Noti czy kolekcja mebli łazienkowych i ceramiki Twins marki Koło.
Kolekcja ceramicznych mis Agate, proj. Zhu Xiaojie dla Opal Furniture Co. | Fotel Tulli, proj. Tomek Rygalik dla Noti |
Meble łazienkowe Twins, proj. Michał Roszkowski dla Koło |
Wszystkie wspomniane projekty wyróżniają się bardzo nowoczesnymi formami oraz nowatorskimi rozwiązaniami. Tych właśnie elementów jury we wszystkich zgłoszeniach poszukiwało najbardziej.
Dlatego nagradzane były produkty odpowiadające na konkretne potrzeby i problemy nasze - odbiorców, jak kieliszki do wina idealne np. na piknik, ze specjalną aluminiową nóżką, która pozwala na wbicie ich w ziemię, czy też okap marki Elica, który można idealnie zintegrować ze ścianą tak, że wygląda, jakby z niej wypływał.
W swoich ocenach jury dostrzega nie tylko produkty, ale przede wszystkim ludzi, którzy za nimi stoją. Jednym z najmocniejszych punktów tegorocznej ceremonii Red Dot Award było uhonorowanie zdobywców nagrody dla Zespołu Roku.
Okap ścienny Nuage, proj. Fabrizio Crisà dla Elica | Szklana mozaika ścienna Ebru, Thai Ceramic |
Wyróżnienie to zostało przyznane zespołowi Blackmagic Industrial Design z Melbourne w Australii. Studio tworzy sprzęt i oprogramowanie niezbędne do realizacji efektów specjalnych w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Dzięki nim mogły powstać takie filmy, jak "Mad Max: Na drodze gniewu", "Avatar" czy "Avengers: Czas Ultrona". Choć nagrodzono 15 polskich projektów, to stojących za nimi osób jest znacznie więcej. I wszystkie mają pełne prawo czuć się zwycięzcami.
tekst: Anna Oporska;
zdjęcia: red-dot.de