Raz do roku w Mediolanie spotykają się najważniejsi projektanci i producenci mebli i dodatków. To oni nadają ton zmianom, jakie zachodzą w naszych domach. A będzie ich sporo! Z nową siłą wraca kolor, zmieniają się formy kanap i regałów. Zobaczcie nasz raport ze stolicy designu i już zacznijcie planować domową rewolucję.

Targi Salone del Mobile w Mediolanie to największa, najsłynniejsza, najbardziej prestiżowa impreza meblarska w Europie. W tym roku zaprezentowało się na niej 2000 wystawców, a targi zwiedziły 343 602 zainteresowane osoby! Wśród nich była także redakcja magazynu Czas na Wnętrze, która zaobserwowała najważniejsze trendy. Oto silne nowe tendencje: powrót koloru, stała dominacja drewna, ciekawe formy kanap i regałów oraz humorystyczne akcenty zwierzęce. Jest ciekawie!

Nowe kolory

Zaskakująca gama czerwieni, oranży i żółcieni przełamana od czasu do czasu kroplą chłodnego błękitu lub zieleni. Monochromatyczne wnętrza w odcieniach beżów lub szarości zdecydowanie wychodzą z mody.

Krzesło Draped zaprojektowała dla marki Porro szwedzka grupa Front. Mocny odcień oranżu skontrastowany został z głęboką czernią podstawy. Kolor nie do przeoczenia, mocna konstrukcja. Szezlong Lilo autorstwa Patricii Urquioli dla marki Moroso to mebel, który będzie grał pierwsze skrzypce w naszym salonie

Kanapy

Rozległe wyspy domowego relaksu zyskały dodatkowe elementy - półeczki, pomocniki, zintegrowane oświetlenie. Moduły sof można dowolnie ustawiać. Nikt nie narzuci nam formy wypoczynku!

Sofa, która się porusza? Tak, zamiast jednego stałego elementu mamy do czynienia z przesuwnymi modułami. Dzięki temu możemy na przykład między siedziska wstawić stolik - pomocnik. To bardzo praktyczne rozwiązanie! Sofa Avio, projekt Piero Lissoni dla marki Knoll. Sofa Illusion, Roche Bobois ma wbudowany stolik wykonany
ze szlachetnych gatunków drewna. Jej ciekawa, asymetryczna
forma zapewnia jednocześnie bardzo duży komfort.
Niezwykle efektowna w swojej prostocie kanapa Floe Insel. Przypomina trochę gładki otoczak
monstrualnych rozmiarów. Projekt Patricii Urquioli dla marki Cassina można właściwie wyeksponować tylko na dużej przestrzeni.

Geometryczne meble do przechowywania

potrafią zaskoczyć a to sprytnie ukrytym krzesłem, a to ciekawą linią, a to niespodziewanym rozwiązaniem projektowym. Jest praktycznie, za to nie nudno!

Połączenie dwóch bardzo modnych materiałów - drewna i miedzi, to z niej wykonana jest podstawa. Swoim wzornictwem stolik Emil projektu Franka Rettenbachera nawiązuje do stylistyki lat 60. XX wieku. Producent Zanotta. Szafka Matrioska, proj. Piero Lissoni, łączy prostą formę z ciekawie użytymi materiałami. Fot. Knoll