Niebanalny pomysł na zdobienie serii Kastehelmi stanowił z jednej strony przełom techniczny w produkcji szkła, z drugiej zaś pozwolił projektantowi na odwzorowanie tak efemerycznego zjawiska, jakim jest poranna rosa.

Design ze Skandynawii uchodzi za prosty i raczej surowy. Na jego tle jedna postać wyróżnia się szczególnie. To Oiva Toikka, jeden z najważniejszych projektantów szkła w Finlandii. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że kraje skandynawskie mają ogromną tradycję w projektowaniu i produkowaniu wyrobów szklanych. Wielkie huty, uznane marki, bagaż doświadczeń i przeszłości, to na pewno nie ułatwia młodym designerom proponowania własnych koncepcji. Tymczasem, gdy Oivo Toikka postanowił zająć się projektowaniem szklanych naczyń i dekoracji zrobił to bez kompleksów. Może dlatego, że z wykształcenia był ceramikiem. A może po prostu wiedział, że ma coś do powiedzenia i nie zawahał się, aby to uczynić. 

Kolekcja była na rynku przez 20 lat, gdy zdecydowano się na jej wycofanie. Jednak w roku 2010 koncern Iittala postanowił, że reedycją kolekcji uczci jubileusz 50-lecia pracy artystycznej designera. O tym, że był to dobry pomysł, najlepiej świadczy fakt, że Kastehelmi z miejsca stała się bestsellerem. Być może zdecydowała nowa gama kolorystyczna (początkowo naczynia produkowane były z bezbarwnego szkła kryształowego). Odcienie szmaragdowej zieleni, pustynnego piasku, błękitu wody czy szaroniebieskiej barwy deszczu, a nawet nasyconej czerwieni borówek sprawiły, że szklane naczynia projektu Toikki można było dopasować do dowolnej w zasadzie kolekcji porcelany.

Jak spod kropli Jak spod kropli Jak spod kropli
Puchar jest jednym z hitów bestsellerowej kolekcji. Może dlatego, że przypomina prawdziwie królewskie naczynie. Jasny błękit jest jednym z szerokiej palety kolorów, które pojawiły się
w jubileuszowej reedycji z roku 2010.
Kolekcja Kastehelmi jest bardzo bogata. Ta miseczka ma niecałe ćwierć litra pojemności. Ale jest też miska o pojemności aż 1,4 litra!

Toikkę z wieloma fińskimi projektantami łączy zamiłowanie do przyrody. Obcowanie z nią, obserwacja zjawisk zachodzących w naturze są dla większości skandynawskich twórców punktem odniesienia. Jako zaledwie 33-latek Toikka postanowił zrealizować projekt, który odda pojawianie się porannej rosy. Połyskliwość kropel, ich perfekcyjny kształt, delikatna forma zainspirowały designera do tego stopnia, że rozpoczął próby odwzorowania ich w szklanej materii. Finalny efekt tych poszukiwań widzimy na zdjęciach niezwykle popularnej kolekcji szklanych naczyń, noszącej obecnie nazwę Kastehelmi. Jednak jej powstanie okupione było wieloma próbami i rozwiązywaniem dziesiątków problemów technicznych. Gdy w końcu udało się to zrobić, naczynia nazwane Tauperle trafiły do produkcji.

Sam producent, Iittala, zestawia je zarówno z baśniową porcelaną autorstwa Klausa Haapaniemiego, jak i geometryczną projektu Alfreda Häberlego. Projekt liczący sobie ponad 50 lat okazał się ponadczasowy! Toikka zaprojektował taki zestaw, który jest atrakcyjny sam w sobie, a jeszcze idealnie łączy się z innymi. To prawdziwa sztuka stołu.

Jak spod kropli

OIVA TOIKKA

Ur. 1931 fiński artysta i projektant szkła, tworzy przedmioty użytkowe i ozdobne, szklane rzeźby i instalacje. Studiował na wydziale ceramiki Institute of Industrial Art w Helsinkach, jednak z czasem zajął się wyłącznie szkłem. Ma na swoim koncie wiele bestsellerów, uważanych za ikony współczesnego designu fińskiego. Jest laureatem wielu nagród, uznanym nauczycielem akademickim.