Czasem dorośli też chcą się poczuć jak dzieci. Z potrzeby celebrowania małych przyjemności powstała seria laleczek Kokeshi marki Lucie Kaas, które zachwycają formą i japońskim wzornictwem!

Jak powstały laleczki Kokeshi?

Z prawdziwej mieszanki narodowości i tradycji powstała seria laleczek Kokeshi. Utrzymane w tradycyjnej japońskiej stylistyce laleczki zaprojektowane zostały przez angielską projektantkę Becky Kemp dla duńskiej marki Lucie Kaas.

Amy jest jedną z figurek oddających hołd gwiazdom rocka. W kolekcji marki Lucie Kaas uwieczniono także słynnych malarzy, projektantów i aktorów. W Polsce markę Lucie Kaas reprezentuje agencja Portfolio. www.portfolio.pl

Kokeshi pochodzą z północno-wschodniej części wyspy Honsiu, gdzie znajdują się gorące źródła. W zależności od regionu, dostępności materiału i miejscowych tradycji laleczki wykonywane są ręcznie z lokalnych gatunków drewna, np. derenia pagodowego.

Swoją formą nawiązują do tradycyjnej japońskiej sztuki, wzornictwem zaś do najlepszych współczesnych wzorców.

Lalki pojawiły się pierwotnie w połowie okresu Edo (1600–1868) i były sprzedawane osobom, które odwiedzały gorące źródła na Honsiu. Z czasem zwyczaj ich sprzedaży rozprzestrzenił się na całą Japonię, a w Europie stały się synonimem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dlaczego laleczki Kokeshi są tak popularne?

Dzisiejsza popularność laleczek zbiegła się w czasie z modą na manghę i anime. Okazały się także wdzięcznym tematem dla współczesnych designerów. Becky Kemp, projektując kokeshi dla firmy Lucie Kaas, postanowiła zamknąć w tradycyjnej japońskiej formie idoli współczesnego zachodniego świata. Sportretowała projektantów mody, malarzy, artystów. Ich syntetyczna forma jest jednocześnie stylowa i zabawna. Taki miks lubimy!

Becky Kemp
Angielska projektantka i ilustratorka. Pochodząca z artystycznej rodziny od dzieciństwa prowadziła rysunkowy dziennik. W 2011 roku otworzyła własne studio projektowe Sketch.inc. Jej twórczość cechuje niezwykłe poczucie humoru, które zjednało jej fanów na całym świecie - jest reprezentowana w ponad 30 krajach!

 Czytaj także: Ogród w japońskim stylu

Autor
Kultowe laleczki Kokeshi - skąd pochodzą i dlaczego są tak pożądane w świecie designu?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...