Czasem dorośli też chcą się poczuć jak dzieci. Z potrzeby celebrowania małych przyjemności powstała seria laleczek Kokeshi marki Lucie Kaas, które zachwycają formą i japońskim wzornictwem!
Jak powstały laleczki Kokeshi?
Z prawdziwej mieszanki narodowości i tradycji powstała seria laleczek Kokeshi. Utrzymane w tradycyjnej japońskiej stylistyce laleczki zaprojektowane zostały przez angielską projektantkę Becky Kemp dla duńskiej marki Lucie Kaas.
Kokeshi pochodzą z północno-wschodniej części wyspy Honsiu, gdzie znajdują się gorące źródła. W zależności od regionu, dostępności materiału i miejscowych tradycji laleczki wykonywane są ręcznie z lokalnych gatunków drewna, np. derenia pagodowego.
Lalki pojawiły się pierwotnie w połowie okresu Edo (1600–1868) i były sprzedawane osobom, które odwiedzały gorące źródła na Honsiu. Z czasem zwyczaj ich sprzedaży rozprzestrzenił się na całą Japonię, a w Europie stały się synonimem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.
Dlaczego laleczki Kokeshi są tak popularne?
Dzisiejsza popularność laleczek zbiegła się w czasie z modą na manghę i anime. Okazały się także wdzięcznym tematem dla współczesnych designerów. Becky Kemp, projektując kokeshi dla firmy Lucie Kaas, postanowiła zamknąć w tradycyjnej japońskiej formie idoli współczesnego zachodniego świata. Sportretowała projektantów mody, malarzy, artystów. Ich syntetyczna forma jest jednocześnie stylowa i zabawna. Taki miks lubimy!
Czytaj także: Ogród w japońskim stylu