Żywe kolory, syntetyczne formy i inspiracje dalekimi lądami. To wszystko znajdziemy w twórczości Alexandra Girarda - jednego z najwybitniejszych amerykańskich projektantów XX wieku. Jego najpopularniejszym projektem były drewniane, malowane lale. Skąd pomysł na stworzenie figurek?
Wielcy projektanci amerykańskiego designu
Jeśli myślimy o amerykańskim designie, to w pierwszej chwili przychodzi nam na myśl małżeństwo Ray i Charlesa Eamesów. Ale przecież równie znany był Alexander Girard, twórca przede wszystkim bajecznie kolorowych tkanin oraz uroczych drewnianych lalek inspirowanych sztuką ludową.
Girard zresztą przyjaźnił się z Charlesem Eamesem od lat 40. XX wieku. Obaj mieli bardzo podobne podejście do designu i, co zabawne, obaj mniej więcej w tym samym czasie zaprojektowali prawie identyczne obudowy radiowe, a także prowadzili eksperymenty ze sklejką. Eamesowie też bardzo pomogli Girardowi w karierze, kiedy przedstawili go Hermanowi Millerowi, właścicielowi dużej firmy meblowej, z którym współpracowali.
Miller miał nosa do talentów. Dość wspomnieć, że to właśnie on wyprodukował między innymi takie słynne meble Eamesów jak Lounge Chair czy Shell Chair oraz stolik kawowy Isamu Noguchiego. Miller był zachwycony świeżymi pomysłami Girarda i w 1952 roku zatrudnił go jako dyrektora do spraw projektowania w dziale tekstylnym.
Girard dokonał prawdziwej rewolucji w dziedzinie tkanin. Przede wszystkim wprowadził do nich kolor, wzór i… humor. Dzięki temu stały się one ważnym elementem aranżacji domów i biur, doskonale uzupełniając meble zaprojektowane przez jego przyjaciół, Charlesa i Raya Eamesa i George'a Nelsona.
Skąd czerpał inspiracje Alexander Girard?
Inspiracje czerpał z dorobku różnych kultur. Sam zresztą był kosmopolitą. Wychowany w rodzinie o europejskich i amerykańskich korzeniach, dorastał we Florencji, potem zaś studiował architekturę w Londynie i Rzymie, a następnie mieszkał w Nowym Jorku i Michigan, a ostatecznie osiadł w Santa Fe. Przez całe życie wiele podróżował, między innymi do Meksyku, Indii czy Egiptu. Z wojaży przywoził liczne dzieła sztuki ludowej i inspiracje, które stanowiły ważne źródło inspiracji dla jego projektów.
Jak powstały drewniane, malowane laleczki Girarda?
Z tych inspiracji powstała także kolekcja drewnianych lalek przedstawiająca postacie ludzkie i zwierzęce. Figurki otrzymały uproszczone formy, nawiązujące do sztuki ludowej, jaskrawe kolory i świetną, syntetyczną charakterystykę ujawniającą ogromne poczucie humoru autora.
Lalki stworzone zostały w 1953 roku jako dekoracja do domu Girarda w Santa Fe. Ich niebanalna uroda nie mogła jednak pozostać w ukryciu. Dlatego Vitra postanowiła wykorzystać oryginalne projekty Girarda i włączyć je do swojej oferty, dzięki czemu urocze figurki mogę być teraz ozdobą domu każdego wielbiciela dobrego i zabawnego designu.