W prostocie tej lampy tkwi jej siła. Wystarczy przekręcić jeden klosz, by całkowicie zmienić aranżację świetlną i klimat pomieszczenia.

Polskie projekty w Mediolanie - historia lampy Ogen

O tym, ile dobrego przynoszą spotkania, nikogo nie trzeba przekonywać, choć w pandemicznych czasach może warto przypominać. Współzałożycielka marki Borcas, Kinga Smardz-Gawłowska, spotkała się z projektami Agaty Nowak na Salone Satellite w Mediolanie. Później obie brały udział w rozdaniu wyróżnień Must Have w 2017 roku. Konsekwencja tych spotkań mogła być jedna - współpraca!

Lampa Ogen składa się z klosza zewnętrznego i klosza wewnętrznego z perforacją, dzięki której można dowolnie regulować światło. Przewód lampy ma aż 1,5 metra długości i można go skrócić według potrzeb.

Do pracy nad lampą Ogen Agata przystąpiła ponad rok temu. Powstało kilka koncepcji. Projektantka razem z producentami wspólnie dokonali wyboru tej, która była najbliższa wartościom Borcas i spójna z innymi produktami z oferty.

Agata w swoich projektach pracuje z różnymi materiałami. Ważne jest dla niej łączenie masowej produkcji z tworzeniem krótkich serii bazujących na tradycyjnych technikach i ręcznej produkcji. Takie podejście do projektowania oraz produkowania jest nam bardzo bliskie i w taki sposób powstają wszystkie nasze produkty. Poza tym Agata jest ciepłą i sympatyczną osobą. Jej praca nad projektem zdecydowanie wykracza poza sam proces projektowania czy prototypowania - mówi Kinga Smardz-Gawłowska o współpracy z Nowak.

Agata Nowak
Jest przedstawicielką najmłodszego pokolenia polskich designerów. W 2020 r. założyła własną pracownię projektową Agata Nowak Design. Wcześniej pracowała dla tak uznanych pracowni jak Studio Ganszyniec i Studio Rygalik.

Jednocześnie dodaje, że kluczowy jest dla niej aspekt lokalności. Niezwykła lampa Ogen powstaje w zakładzie rzemieślniczym zlokalizowanym w tym samym budynku, na terenie parku technologicznego, w którym mieści się siedziba marki Borcas.

Autor
Dzięki współpracy tych dwóch kobiet powstała lampa Ogen
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...