Projekty Helli Jongerius stanowią doskonałe połączenie tradycyjnego rękodzieła, sztuki i najnowszych osiągnięć w zakresie technologii.

Ikona światowego designu pochodzi z Holandii

Obiekty przez nią stworzone znajdują się w stałych kolekcjach takich muzeów jak nowojorskie MoMA, londyńskie Victoria and Albert Museum czy paryskie Musée des Arts Décoratifs. Projektowała North Delegates’ Lounge w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz wnętrza kabin samolotów linii lotniczych KLM.

Hella Jongerius jest prawdziwą ikoną światowego designu, której koncepcje zachwycają zarówno klientów komercyjnych, jak i pasjonatów dobrego designu, bo jej projekty powstają na styku wzornictwa, rzemiosła i sztuki. Jak nikt inny potrafi ona łączyć tradycje dawnego rzemiosła z najnowocześniejszymi osiągnięciami w zakresie technologii.

Widok wystawy „Breathing Colour”, w ramach której Hella Jongerius tropi kulturowe konteksty barw, bada, w jaki sposób kolor odnosi się do naszego życia oraz przygląda się różnicom w stosowaniu barw w rzemiośle i przemyśle. Ekspozycję będzie można zobaczyć w Design Museum w Londynie latem tego roku.

Efekty są wspaniałe, ale to nie one tak naprawdę są najważniejsze dla projektantki. Jongerius postrzega bowiem swoją pracę jako część niekończącego się procesu. Bardzo lubi etap poszukiwania odpowiednich kolorów, materiałów i tekstur.

Nienawidziła sof póki nie zaczęła...ich projektować!

Rzemiosło towarzyszy jej od wczesnych lat. Jako córka plantatora pomidorów pierwsze doświadczenia w wytwarzaniu przedmiotów zdobywała najpierw obserwując, a potem naśladując tradycyjne kobiece rękodzieło. Wspomina: - Dorastałam w latach 70. Z innymi dziewczynami robiłyśmy na drutach, tworzyłyśmy makramy i dekorowałyśmy swoje pokoje. Kreatywność wisiała po prostu w powietrzu.

Hella Jongerius (ur. 1963)
Holenderska projektantka, absolwentka Design Academy w Eindhoven. Od 1993 roku prowadzi własne studio Jongeriuslab, w którym powstają niezależne projekty, a także prace dla takich klientów jak Vitra, KLM oraz IKEA. Od 2008 roku mieszka i pracuje w Berlinie.

Jednak początkowo bardziej niż do tekstyliów przyszłą projektantkę ciągnęło do stolarstwa. Zaczęła nawet uczęszczać na wieczorowy kurs z tej dziedziny, który okazał się doskonałym wstępem do późniejszych studiów w Design Academy w Eindhoven. Po ich ukończeniu szybko rozpoczęła pracę dla dużych marek, m.in. Vitry.

Hella Jongerius stworzyła kilka serii kolorowych wazonów ceramicznych. W trakcie pracy nad nimi eksperymentowała z kolorami i prowadziła badania nad percepcją barw.

Jednym najbardziej znanych projektów Helli Jongerius dla tej marki jest sofa Polder z 2005 roku. Kiedy ówczesny prezes Vitry zaproponował projektantce pracę nad tym meblem, odpowiedziała: - Nie mam sofy. Nienawidzę sof! A potem stworzyła fantastyczny i wygodny mebel, który zachwyca. Podobnie jak cała jej twórczość.

Autor
Projektowała dla Vitry, Ikea i siedziby ONZ - poznajcie Hellę Jongerius
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...