Sofa Polder autorstwa Helli Jongerius powstała z przekory. Gdy zlecono jej zaprojektowanie kanapy, powiedziała, że nienawidzi tego mebla. Po czym stworzyła bestseller i ikonę designu w jednym.

Jak powstała kultowa sofa Polder?

Kiedy szef marki Vitra, jednej z najważniejszych firm światowego designu, proponuje komuś wykonanie projektu sofy, mało kto mu odmawia. A jednak Hella Jongerius w pierwszym odruchu miała właśnie taki zamiar. Wszystko dlatego, że uważała ten mebel za zbędny, zabierający wnętrzom przestrzeń i oddech.

Geometryczna budowa sofy Polder nawiązuje do jej nazwy, bowiem poldery to osuszone tereny wydarte morzu oddzielone od siebie groblami. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Holandii.

Jednak nie byłaby sobą, gdyby poddała się bez walki! Dlatego projektując sofę Polder postanowiła skorzystać z tego, wokół czego wyrosła. Po pierwsze zainspirowała się holenderskim pejzażem - rozległym i płaskim o geometrycznych podziałach. Takie właśnie są poldery, tereny wydarte morzu pod uprawy.

Hella Jongerius
ur. 1963) Absolwentka, a później wykładowczyni jednej z najlepszych szkół wzornictwa na świecie – Design Academy w Eindhoven. Założyła własne studio Jongeriuslab. Tworzy w nim projekty dla takich firm jak: Vitra, IKEA, KLM, Camper, Nymphenburg. Prace Jongerius eksponowane były m.in. w Design Museum w Londynie, Galerie kreo (Paryż) i Moss Gallery (Nowy Jork).

Jongerius sięgnęła też do swojej rodzinnej historii. Jako młoda dziewczyna, dorastająca w latach 70. XX wieku była częścią społeczności kobiet uwielbiających rękodzieło. Posthippisowska stylistyka to były swetry dziergane na drutach i wykonane ze sznurka makramy. Jongerius sięgnęła do tych doświadczeń i zaproponowała, by sofa Polder wykończona była rożnymi materiałami. Opracowała też pięć wzorników kolorystycznych, które tworzą bardzo spójne kompozycje. Sofy są również dopracowane w najdrobniejszym szczególe, na przykład wiele uwagi projektantka poświęciła guzikom. I tak odczarowała dla siebie sofę, a nam sprezentowała ikonę designu.

Autor
Nienawidziła kanap i sof! A potem sama stworzyła ikonę designu! Historia powstania sofy Polder
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...