W tym roku obchodzimy setną rocznicę pierwszej wystawy szkoły sztuki i projektowania Bauhaus w Weimarze, Niemczech. Ta przełomowa wystawa, która odbyła się 15 sierpnia 1923 roku, zrewolucjonizowała światową architekturę, wprowadzając połączenie rzemiosła z nowoczesnym projektowaniem. Sto lat później, czyste i minimalistyczne formy geometryczne tego stylu nadal inspirują architektów na całym świecie. W hołdzie tej niezwykłej okazji Airbnb przedstawia dziesięć wyjątkowych domów inspirowanych Bauhausem, które można zarezerwować na ich platformie. Oto one!

Domy inspirowane Bauhausem - można je wynająć na wyłączność!

1. Charakterystyczna willa w pobliżu Bostonu

Ta niezwykła willa, zaprojektowana przez legendarnego Waltera Gropiusa, stanowi esencję filozofii Bauhausu. Otoczona rozległym rezerwatem przyrody, oferuje gościom nie tylko wspaniałe widoki, ale także wgląd w historię architektury. Jej wnętrza, pełne naturalnego światła, są dopełnione przez kultowe elementy designu, które tworzą harmonijną całość z otaczającą ją przyrodą.

Gdzie: Bedford, Stany Zjednoczone

2. Willa o krok od chmur

To arcydzieło architektoniczne w Southern Highlands to efekt pracy Harry'ego Seidlera, pioniera Bauhausu w Australii. Jego genialne połączenie geometrii z naturalnym krajobrazem tworzy przestrzeń, która jest jednocześnie nowoczesna i przytulna. Widoki na wąwóz rzeki Wingecarribee zapierają dech w piersiach, a gra światła i cienia wewnątrz domu jest niczym żywe dzieło sztuki.

Gdzie: Joadja, Australia

3. Ukryty domek w kanadyjskich lasach

Ten klejnot architektoniczny, z widokiem na malownicze jezioro, jest prawdziwą oazą spokoju. Jego design, inspirowany Bauhausem, łączy w sobie prostotę i funkcjonalność. Wnętrza, pełne geometrycznych kształtów, są dopełnione przez kultowe elementy designu. A luksusowe udogodnienia, takie jak kryty basen czy sauna fińska, gwarantują relaks na najwyższym poziomie.

Gdzie: Saint Jean de Matha, Kanada

4. Architektoniczna perła w rezerwacie przyrody

Ta willa to prawdziwa oaza spokoju dla tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku, nie rezygnując z bliskości do centrum. Jej minimalistyczne wnętrza, pełne jasnych przestrzeni, są hołdem dla filozofii Bauhausu, a otaczający ją rezerwat przyrody dodaje jej wyjątkowego charakteru.

Gdzie: Poznań, Polska

5. Detoksykacja w lesie

Ten dom, zaprojektowany przez ucznia Bauhausu, Donalda Cromleya, to prawdziwy klejnot architektoniczny. Jego oryginalne detale i położenie wśród drzew, nad brzegiem rzeki, czynią go idealnym miejscem dla tych, którzy pragną wyciszenia i kontaktu z naturą.

Gdzie: Chichester, Stany Zjednoczone

6. Nowoczesny apartament w stylu Bauhaus

Ten apartament, położony w sercu Budapesztu, to prawdziwa perła dla miłośników designu. Jego wnętrza, pełne światła i przestrzeni, są hołdem dla tradycji Bauhausu, a jednocześnie odpowiadają współczesnym trendom w architekturze wnętrz.

Gdzie: Budapeszt, Węgry

7. Wilderness Retreat

Ten dom, zaprojektowany przez słynnego architekta Philipa Johnsona, to prawdziwe arcydzieło. Jego duże okna oferują niesamowite widoki na rzekę Hudson, a wnętrza, pełne światła i przestrzeni, są hołdem dla filozofii Bauhausu.

Gdzie: Newburgh, Stany Zjednoczone

8. Akcenty retro i Bauhaus w samym sercu Budapesztu

Ten apartament, mieszczący się w zabytkowym budynku w Budapeszcie, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Jego wnętrza, inspirowane Bauhausem, są dopełnione przez zabytkowe elementy z lat 40. i 80., tworząc unikalną atmosferę.

Gdzie: Budapeszt, Węgry

9. Dom z widokiem na rzekę Havel

Ten dom, położony nad brzegiem rzeki Havel, to prawdziwa perła architektoniczna. Jego duże okna i geometryczne linie są hołdem dla tradycji Bauhausu, a jednocześnie oferują niesamowite widoki na rzekę i otaczający ją krajobraz.

Gdzie: Berlin Charlottenburg, Niemcy 

10. Dom inspirowany stylem Bauhaus w głębi lądu

USA Ten dom, otoczony szlakami pieszymi i rowerowymi, to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jego minimalistyczna architektura i eklektyczne wnętrza, pełne kultowych elementów designu, czynią go wyjątkowym miejscem na mapie Airbnb.

Gdzie: Lexington, Stany Zjednoczone

Każdy z tych domów to unikalne połączenie tradycji Bauhausu z nowoczesnym designem, które gwarantuje niezapomniane wrażenia. Jeśli jesteś miłośnikiem architektury, te miejsca są dla Ciebie obowiązkowe!