Nieprzerwanie od 1969 roku gości w polskich domach, restauracjach i hotelach. Jej serwisy zachwycają barwami i kształtami. Jest w czołówce marek ceramicznych.

Innowacyjność i ekologia w polskiej fabryce porcelany

Lubiana, jedna z największych fabryk porcelany w Europie, znajdująca się w sercu Kaszub, jest doceniana nie tylko za oryginalny design, jakość produktów i innowacyjność, lecz także za wysoko rozwiniętą technologię i ekologiczny proces produkcji. Firma posiada własne studnie i oczyszczalnię ścieków, która recyklinguje wodę zużytą w procesie produkcyjnym. Ponadto ma panele fotowoltaiczne, które zapewniają wykorzystywanie własnego prądu.

Kolekcja „Stone Age” to powrót do dawnych tradycji rzemieślniczych.

Kultowe kolekcje marki Lubiana. Większość z nich nadal ozdabia się ręcznie!

Dbanie o środowisko idzie w parze z troską o pracowników - firma zatrudnia około 1400 osób. To wszystko sprawia, że jest…lubiana i doceniana na świecie. Ostatnie nowe produkty marki Lubiana to „Muza” i „Rosa”. Natomiast kolekcja porcelany „Stone Age” nawiązuje formą do natury i pradawnych tradycji rzemieślniczych, kiedy każdy przedmiot był wykonany ręcznie i tym samym stawał się wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju.

Większość kolekcji nadal wykonywana jest ręcznie.
O charakterze stołu zawsze decyduje zastawa. Lubiana tworzy serwisy na czasie, wpisując się w najnowsze trendy.

Te wartości rękodzieła podkreślone zostały przez asymetrię każdego elementu serwisu. Tym samym kolekcja wpisuje się w nowoczesne trendy i współczesne nurty oraz sama je wyznacza. Przywodzi na myśl wolność i odwagę.

Archiwalne zdjęcie pracowników przy maszynach. Od tamtego czasu technologia się zmieniła, ale etyka pracy pozostała ta sama.

Odwaga tkwi również w innych porcelanowych kolekcjach marki Lubiana: w głębokich reliefowych talerzach z linii „Art” idealnych do serwowania makaronu, w płytkich naczyniach „Daisy”, które przywodzą na myśl pięknie rozkwitające wiosną stokrotki czy w subtelnych, finezyjnych i misternych fasonach kubków, dzbanków i filiżanek kolekcji „Magnolia”.

Część porcelany jest dekorowana cyfrowo, bez udziału człowieka, ale większość naczyń ozdabia się ręcznie. Każdy kubek, miska, talerz jest pieczołowicie szlifowany i dokładnie sprawdzany. Praca jest czasochłonna, ale warta każdego poświęcenia.

Autor
Jest jedną z największych fabryk porcelany w Europie! Historia kaszubskiej marki Lubiana
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...