Najczęściej są finansowymi centrami lub miejscem rozrywki i gastronomi. Wieżowce, drapacze chmur - różnie się je nazywa. Na naszej liście znajduje się 6 budynków od najwyższego do najniższego, choć te "najniższe" mają powyżej 500 metrów. Poznajcie je i zdecydujcie, czy chcielibyście w nich pracować i na którym piętrze.

Trochę faktów - za drapacza chmur przyjęło się uważać budynki, które przekraczają 150 m. Wysokość jest liczona na trzy sposoby: do szczytu architektonicznego (obejmuje iglicę, lecz nie są uwzględniane anteny), do najwyższego zajmowanego piętra (obejmuje tylko użytkową część budynku) i do wierzchołka (wysokość obejmuje maszty flagowe i anteny). Monitorowaniem wysokości budynków zajmuje się The Council on Tall Buildings and Urban Habitat. 

Burdż Chalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj

Stawkę otwiera najwyższy budynek na świecie zbudowany w 2010 roku - Burdż Chalifa. Ten mierzący 828 metrów drapacz chmur znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Dubaju. Jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, byłego prezydenta kraju. 

Projektując budynek, za wzór posłużył kwiat pustyni oraz nawiązanie do islamskiej architektury. Centralnym punktem budowli jest rdzeń oraz otaczające go trzy ramiona. Budynek jest tak skonstruowany, że w razie gdyby komuś udało się zbudować wyższy, możliwe będzie podnieść go w ten sposób, żeby znowu mógł być najwyższym budynkiem świata.

Wieżowiec obsługują 57 wind, w tym dwie dwupoziomowe. Na obu poziomach windy mogą pomieścić 21 osób. Windy poruszają się z prędkością 10 metrów na sekundę.

W budynku znajdują się 24 348 okna. Ich umycie zajmuje 3-4 miesiące. W tym czasie okna już umyte ponownie się brudzą, przez co praca na wysokościach nigdy się nie kończy. Kto jest takim śmiałkiem, żeby pracować zawieszony tylko na uprzęży?

Na 148. piętrze znajduje się otwarty taras widokowy, który jest na wysokości 555 metrów. Z kolei na 144. piętrze usytuowane są kluby nocne.

Shanghai Tower, Chiny, Shanghai

To drapacz chmur, który mierzy 623 metry wysokości. Został ukończony w 2015 roku i pełni rolę hotelu oraz biurowca. Położony jest w dzielnicy finansowej miasta. Ma trójkątny kształt i zwęża się wraz wysokością. Zewnętrzna część wieży wykonana jest z dwuwarstwowego szkła. Przestrzeń pomiędzy dwoma warstwami szkła jest wypełniona powietrzem, co pomaga w izolacji budynku i zmniejsza hałas z zewnątrz.

Budynek ma 128 pięter i 97 schodów ruchomych. Piwnice są położone na głębokości 100 metrów, tworząc dużą przestrzeń do parkowania, robienia zakupów i rekreacji. Przestrzeń podziemi ma wysokie sufity, co w innych tego typu wieżowcach jest niemożliwe ze względu na obciążenie wagowe w wyższych partiach budynku.

Wieżowiec ma taras widokowy na wysokości 561 metrów. Znajduje się on na 118. piętrze i rozciąga się z niego widok na Szanghaj i okolice.

Abraj Al Bait, Arabia Saudyjska, Mekka

Abraj Al Bait mierzy 601 metrów wysokości. Ten olbrzymi postmodernistyczny budynek liczy 120 kondygnacji i ma 1 500 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. 

Jest nie tylko trzecim najwyższym budynkiem świata, ale sam pobił kilka rekordów. To najwyższy hotel świata, który ma największy zegar wieżowy świata - Królewską Wieżę Zegarową (Makkah Royal Clock Tower), a także sam jest największym budynkiem pod względem powierzchni. Spośród wszystkich wymienianych wieżowców wydaje mi się też najciekawszym.

Abraj Al Bait (w wolnym tłumaczeniu Wieże Domu) powstał, aby usprawnić obsługę pielgrzymów przybywających do Mekki. Aby mógł powstać, konieczne było wyburzenie XVIII-wiecznej otomańskiej twierdzy na szczycie wzgórza z widokiem na Wielki Meczet.  

Ma 76 pięter, na których znajduje się 858 luksusowych apartamentów z widokiem na święte miejsce. Hotel ma także obserwatorium i muzeum islamu.

Wybudowany kompleks (z luksusowymi hotelami, apartamentami i centrum handlowym) to drugi najdroższy obiekt na świecie - całkowity koszt budowy wyniósł 15 miliardów dolarów. 

Wieżowiec po raz kolejny udowadnia, że wyobraźnia arabskich szejków nie zna granic, a prześciganie się w najwyższym, największym, najdroższym i w innych naj- staje się sensem życie.

Ping An Finance Center, Chiny, Shenzen

Olbrzym, mierzący 599 metrów wysokości, położony jest w mieście Shenzen. Nazwa budynku nawiązuje do firmy Ping An Insurance, która ma tu swoją siedzibę. Przeznaczony jest na biura.

Fasada wykonana ze stali nierdzewnej waży aż 1700 ton, a jego powierzchnia użytkowa liczy 495 520 metrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Warszawy.  

Ping An Centre skonstruowano w taki sposób, by nie zagrażały mu tajfuny - kształt elewacji budynku redukuje siłę wiatru o 35%. Nie straszne są mu też gwałtowne, typowe dla południa Chin, burze - drapacz chmur jest jednym wielkim piorunochronem.

Ping An Centre ma pełnić w przyszłości funkcję symbolu w powstającym projekcie Greater Area Bay. To plan wspierany przez Pekin, który zakłada połączenie w jedną gigantyczna metropolię miast leżących nad ujściem Rzeki Perłowej: Makao, Zhuhai, Guangzhou, Shenzhen i Hong Kongu. Shenzhen i Guangzhou wchłaniają kolejne miasta, które stają się ich dzielnicami. Docelowo to megapolis zamieszkiwać będzie niemal 90 milionów ludzi.

Lotte World Tower, Korea Południowa, Seul

Mierzy 554,5 metrami wysokości. Wewnątrz znajdują się najbardziej luksusowe hotele, centra rozrywki i sklepy, w tym najbardziej luksusowy hotel w Korei Południowej – Signiel Seul. 

Otis, we współpracy z LG Electronics, zaprojektował dwie dwupokładowe windy, w których znajdują się ekrany organiczne LED pokrywające ściany i sufit każdej kabiny. Po zamknięciu drzwi pasażerowie zanurzają się w wirtualną podróż przez historię miasta i jego zabytki.

W sytuacji awaryjnej windy będą pełnić funkcję łodzi ratunkowych - w tym celu zapewniono tzw. strefy bezpieczeństwa, przez które mogą się przemieszczać. Windy są wodo- i ognioodporne oraz wyposażone w rezerwowe systemy zasilania. 

Na wysokości 478 metrów, na 118. piętrze, znajduje się najwyżej na świecie położona szklana podłoga wewnętrzna.

Petronas Twin Tower, Malezja, Kuala Lumpur

Kto oglądał film “Osaczeni” z Seanem Connerym i Catherine Zeta-Jones, ten na pewno skojarzy ten drapacz chmur. Jego wieże połączone przęsłem (znajdującym się na 41. piętrze i mającym długość 58 metrów), mierzą po 451,9 metrów wysokości. 

Pierwsza wieża Tower One to siedziba największej w Malezji firmy naftowej Petronas. Druga wieża Tower Two mieści takie firmy, jak m.in. Boeing, IBM i Microsoft (która to która na zdjęciach nie da się ustalić). W podziemiach znajduje się największy w Malezji dom towarowy Suria KLCC.

Po drugiej stronie znajduje się KLCC Park. Wśród soczystej zieleni są stawy, place zabaw, ścieżki, a nawet wodospady - to idealne miejsce na spacery i odpoczynek po ciężkiej pracy. Bogata roślinność miejscami przypomina wręcz dżunglę.

Petronas Twin Tower największe wrażenie robi nocą. Stawy i jeziorka rozbłyskują feerią kolorowych świateł. Ale przede wszystkim zachwycają  fontanny, którym towarzyszy muzyka.

 

 

Autor
Najwyższe budynki świata - w którym wieżowcu chcielibyście pracować?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...