Kraków, znany z bogatej historii, zabytków i kultury, w ostatnich latach zaczyna również zyskiwać miano miasta nowoczesności. Wśród licznych atrakcji turystycznych, które przyciągają do niego rzesze turystów, pojawiło się nowe, wyjątkowe miejsce - Fabryczna City. To kompleks, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, stając się prawdziwym „miastem w mieście”.

Kraków, miasto królów, artystów i uczonych, od wieków przyciąga turystów swoją niepowtarzalną atmosferą. Jednak wśród zabytkowych uliczek i placów, pełnych historii i tajemnic, pojawia się nowe miejsce, które z pewnością zaskoczy niejednego odwiedzającego - Fabryczna City.

Lokalizacja i historia  

Fabryczna City, położona w strategicznym punkcie Krakowa, tuż obok Tauron Areny, szybko staje się magnesem przyciągającym zarówno mieszkańców, jak i turystów. To właśnie w tym miejscu, na terenie dawnej Państwowej Wytwórni Wódek POLMOS, narodził się kompleks łączący tradycję z nowoczesnością.

Historia tego miejsca jest fascynująca - dawniej tętniące życiem zakłady produkcyjne, dziś odzyskały swój blask i zostały przekształcone w nowoczesne centrum kultury, rekreacji i biznesu. Fabryczna City to nie tylko hołd dla przeszłości Krakowa, ale także wizja jego przyszłości, w której tradycja spotyka się z innowacją. Współczesne budynki i atrakcje harmonijnie wkomponowują się w zabytkową tkankę miejsca, tworząc unikalną przestrzeń, w której historia żyje obok nowoczesności.

Hotel Mercure Kraków Fabryczna City - połączenie tradycji z luksusem

Wizytówką kompleksu jest z pewnością hotel Mercure Kraków Fabryczna City mieszczący się w zrewitalizowanych budynkach zabytkowych przy ulicy Fabrycznej 13 niegdyś tętniącej życiem wytwórni wódek. Dziś, po latach zapomnienia, odzyskały swój blask dzięki nowoczesnemu designowi, który nawiązuje do przeszłości tego miejsca.

Wnętrza hotelu są pełne niespodzianek - od artystycznych motywów na ścianach, przez odnowione kadzie znalezione podczas budowy, po restauracje serwujące dania inspirowane lokalnymi tradycjami. W hotelu również znajdziemy wiele motywów inspirowanych lokalnie: na ścianach pokoi oko Gości dostrzeże artystycznie wykorzystane motywy: butelki, chmielu, jęczmienia i pnącza ziemniaka, czyli znowu wszystko co kojarzymy z produktem i procesem destylacji. W lobby recepcji stoi nawet odnowiona kadź, znaleziona podczas budowy.

- Zgodnie z duchem marki Mercure, nasz hotel stawia na odkrywanie historii miejsca, lokalnych smaków oraz integrację z lokalną społecznością - opowiada Joanna Chwastek-Pluta dyrektor generalny Mercure Kraków Fabryczna City i ambasador nowej kampanii marki #Approvedbylocals - Dzięki naszej lokalizacji i bogatej ofercie zarówno hotelu, jak i całego kompleksu, przybliżamy naszych gości do lokalnej społeczności jaka korzysta z usług lokali gastronomicznych i dobrze wyposażonej nowoczesnej przestrzeni sportowej. Dzięki czemu goście hotelu mogą z powodzeniem wtopić się w lokalną społeczność oraz poczuć lokalny smak i klimat tej części miasta.

Gastronomia - podróż po smakach świata

Fabryczna 13 to również prawdziwy raj dla smakoszy. Sześć tematycznych restauracji oferuje dania z różnych zakątków świata - od lokalnej kuchni galicyjskiej w "Destilo", przez włoskie specjały w "Pino Italia", po azjatyckie przysmaki w "Dozo". Nie można też zapomnieć o browarze "Nowa Wytwórnia" z piwem warzonym na miejscu oraz klimatycznej kawiarni "Bloom". Wszystkie miejsca zachwycają nie tylko smakiem, ale także niepowtarzalnym, loftowym wnętrzem, które nawiązuje do fabrycznej przeszłości tego miejsca.

Sport i rekreacja

Dla tych, którzy po intensywnym dniu zwiedzania chcą zrelaksować się i zadbać o formę, Fabryczna 13 oferuje nowoczesne centrum sportowe Fabryka Ciao. Basen, jacuzzi, sauny oraz profesjonalnie wyposażona siłownia to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na gości.

Muzeum Fabryka Wódki - podróż w czasie

Jednak to nie koniec atrakcji. Dla miłośników historii i alkoholu polecamy wizytę w Muzeum Fabryka Wódki. To miejsce, które opowiada o tradycji produkcji wódki w Polsce, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich produktów na świecie. Muzeum zostało podzielone na kilka stref, które prowadzą zwiedzających przez różne etapy produkcji i historii wódki. Pierwsza strefa to przestrzeń wprowadzająca z kinem, gdzie goście mogą obejrzeć krótki film przedstawiający historię destylacji w Polsce. Następnie przechodzimy do ogólnej strefy dotyczącej historii wódki, gdzie prezentowane są najważniejsze momenty związane z produkcją tego trunku w naszym kraju.

Kolejna część muzeum skupia się na procesach produkcji. W tym miejscu zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne maszyny i kadzie, które były używane w dawnej wytwórni wódek. To prawdziwa gratka dla technofilów i tych, którzy chcą zrozumieć, jak powstaje ten popularny trunek. Ostatnia strefa to historia zakładów na terenie Fabrycznej 13. Tutaj dowiemy się więcej o ludziach, którzy pracowali w wytwórni, oraz o samym budynku, który przez lata był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Krakowa.

Zwiedzanie kończy się w specjalnej sali degustacyjnej, gdzie goście mają okazję spróbować różnych rodzajów wódki i poznać tajniki jej smaku. Można tu również zakupić unikalne butelki lokalnej wódki oraz różnego rodzaju gadżety związane z muzeum. W Muzeum Fabryka Wódki można nie tylko dowiedzieć się więcej o historii destylacji, ale także spróbować najbardziej szlachetnych trunków i poczuć ducha dawnej fabryki.

Fabryczna City to miejsce, które każdy, kto odwiedza Kraków, powinien zobaczyć. To połączenie tradycji z nowoczesnością, miejsce, gdzie historia spotyka się z przyszłością. To prawdziwe „miasto w mieście”, które oferuje nie tylko nocleg, ale także mnóstwo atrakcji dla każdego. Czy jest lepszy sposób, aby poznać Kraków od nowej strony?

Autor
Od wytwórni wódek do kulturalnego centrum! Niesamowita metamorfoza Fabrycznej City w Krakowie!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....