W melt museum granice między tym, co realne, a iluzją i ułudą są płynne. Powstało w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawskich 2a. Na odwiedzających czeka 14 autorskich instalacji, które przeniosą ich w wirtualny świat.

Immersja to proces „zanurzania się” w świecie wirtualnym. Zjawisko to ujęte jest szczególnie w kontekście elektronicznej sztuki interaktywnej. Immersja postrzega sztukę jako obszar stymulujący wszystkie zmysły. Obszar, który zaprasza do interaktywności, proponuje zagłębienie się w świat sztuki nowych mediów i technologii oraz proponuje różne doznania.

Muzeum wykracza poza ramy miejsca, w którym zgromadzone są eksponaty, obrazy czy rzeźby. Pierwsza stała ekspozycja nosi tytuł "Artificial Dreams" i jest dziełem Kamili Staszczyszyny oraz Kuby Matyki, założycieli melt museum. Ekspozycja skupia się na relacji człowieka ze sztuczną inteligencją, analizując granice między technologiczną utopią a cyberpunkową wizją przyszłości. 

Wystawa Artificial Dreams

Na trzech kondygnacjach, zajmujących ponad 600 metrów kwadratowych, znajduje się 14 autorskich instalacji w kilkunastu pomieszczeniach, które zaprojektowano tak, aby zachęcały odwiedzających do interakcji. Zapełnione są one najnowszymi technologiami, które pobudzają zmysły.

Instalacje artystyczne w melt museum

W melt museum można na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść się do tajemniczego miejsca, gdzie obecna jest sztuczna inteligencja. Na przykład w instalacji "SIMULATION" zanurzymy się w wirtualnym oceanie, gdzie tysiące ryb reagują na każdy ruch zwiedzających, tworząc fascynujący spektakl. Ta interakcja z cyfrowym oceanem ożywia wyobraźnię, pozwalając zwiedzającym poczuć się jak odkrywcy nieznanego świata.

Z kolei "THE GRID" zabiera zwiedzających w międzygalaktyczną podróż, wypełnioną światłami i dźwiękami, które przenoszą ich w odległe zakątki kosmosu. To doświadczenie, które rozszerza granice wyobraźni, pozwalając poczuć się jak kosmiczni podróżnicy eksplorujący nieznane galaktyki.

Instalacja The Grid
Kamila na tle instalacji The Grid

Natomiast "INFINITY WELL" to prawdziwe wyzwanie, czyli studnia nieskończoności. Zwiedzający stąpają po szklanej tafli bez dna, co stanowi prawdziwy test odwagi. Po wejściu do studni świat wokół staje się nieskończony, a goście czują, że mogą sięgnąć poza granice wszechświata.

Instalacja Infinity Well

Całość przestrzeni i niezwykłe efekty świetlne potęguje dodatkowo muzyka stworzona przez cenionego kompozytora i producenta muzycznego, Wojciecha Urbańskiego, laureata Nagrody Muzycznej "Fryderyk" i nagrody głównej na Festiwalu Muzyki Filmowej oraz twórcy muzyki filmowej stale współpracującym z platformą Netflix. Dzięki artyście zwiedzający zanurzają się w dźwięki, które będą im towarzyszyć podczas eksploracji wirtualnego świata.

Twórcy melt museum

Twórcy Melt Immersive

Melt Immersive, wielokrotnie nagradzane studio założone przez duet Kamilę Staszczyszyn i Kubę Matykę, wyróżniono w rankingu NewEurope100, opracowanym przez Financial Times, jako najbardziej innowacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Projekty artystyczne Kamili oraz Kuby zdobyły międzynarodowe uznanie. Składają się na nie immersyjna wystawa „Moments” w Atelier Des Lumieres w Paryżu czy „Turbulence” podczas Ars Electronica Festival w Austrii. Na swoim koncie mają również multisensoryczny koncert Mastercard Music 2022, przedpremierowe odsłuchy duetu PRO8L3M czy futurystyczny koncert Hani Rani, inspirowany serialem Netfliksa. Z kolei projekt artystyczny oparty na sztucznej inteligencji melt.ai obserwuje już ponad 141 tysięcy i ma zasięg organiczny ponad 15 milionów osób.

Kuba Matyka

- Artificial Dreams to wykraczająca poza granice rzeczywistości podróż do świata, w którym efekty science fiction są na wyciągnięcie ręki. Staraliśmy się, by każdy krok pozwalał naszym gościom zanurzyć się w elektryzujących pejzażach przyszłości, wciągając ich w interaktywną symfonię światła, obrazu i dźwięku. To więcej niż wystawa! To portal, przez który możemy dotknąć jutra i sprawdzić, jak może wyglądać relacja człowieka ze sztuczną inteligencją – mówi Experience Director melt museum Kuba Matyka.

Kamila Staszczyszyn

A Creative Director Kamila Staszczyszyn dodaje: - W naszej pracy stawiamy na przeżycia i do tego samego zachęcamy odwiedzających melt museum. Warto wejść w interakcję z instalacjami, które reagują na ruch, „zanurzyć się” w immersyjnej zabawie, a dopiero potem wyciągnąć smartfon i podzielić się tym doświadczeniem z innymi.

Kamila i Kuba odbierają jedną z nagród.

Muzeum - godziny i bilety

Melt museum jest czynne od wtorku do piątku od godz.13.00 do 22.00, a w weekendy od 10.00 do 22.00. Bilety na wystawę można kupić online lub na miejscu. Do 19 listopada 2023, w ramach Early Access, goście mogą nabyć wejściówki ze specjalną 20% zniżką. Obecnie po rabacie cena biletu normalnego wynosi 60 zł, a ulgowego 50 zł. Muzeum przewiduje też promocje dla rodzin (2+1, 2+2), dzieci (do 4 roku życia wchodzą bezpłatnie), studentów i większych grup (4 za 3).

 

Autor
Melt museum już otwarte! To pierwsze w Polsce centrum sztuki immersyjnej
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...