Zakończyły się targi Warsaw Home & Contract - 7. edycja wydarzenia branżowego, które zgromadziło czołowe firmy, projektantów i ekspertów z Polski i całego regionu środkowo-wschodniej Europy. 

Targi były okazją do nawiązania relacji biznesowych, prezentacji innowacyjnych technologii oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Na Warsaw Home & Contract innowacje spotkały się z funkcjonalnością, a design z praktyką w codziennym życiu. Trendy na Warsaw Home 2023 - co jest teraz modne?

Targi Warsaw Home 2023 potwierdziły tendencję i główne nurty kwietniowego Salone del Mobile w Mediolanie. Pojawiło się dużo kamienia naturalnego oraz spieków wielkoformatowych. W tych ostatnich przoduje marka Laminam, która jest liderem na rynku.

Materiały wykończeniowe obejmowały na przykład ryflowania - czyli taką obróbkę przedmiotów, żeby ich powierzchnia była szorstka. Nadal utrzymują się lamele - bardzo popularny materiał wykończeniowy. Gięte drewno i sklejka to już wyższa półka - lubi je design i projektanci. Technika sięga połowy XIX wieku i została zapoczątkowana przez Michaela Thoneta

Uwagę zwracały kamienne stoliki i meble modułowe. Pojawiły się sofy i fotele o obłych kształtach, które od kilku sezonów są na topie. Ich organiczne kształty wnoszą do domu "miękkość" i ciepło, szczególnie, gdy tapicerowane są tkaniną boucle

Bukla to rodzaj mięsistej dzianiny, którą charakteryzuje wyjątkowa tekstura. Jest wykonywana z przędzy pętelkowej - powierzchnię tkaniny pokrywają gęsto i nieregularnie ułożone pętelki i supełki, jedne bardziej zwarte, inne puszyste. Kojarzona jest z żakietem Chanel, takim jak ten, który Jackie Kennedy miała na sobie w dzień zamachu na JFK. Z mody boucle przeszła na meble. I teraz jest główną tkaniną, którą obija się meble - w tym szczególnie obłe, które są obecnie w modzie. 

Wśród barw mebli pojawiły się stonowane: biel, kolory ziemi, ochra, brązy

Warsaw Home 2023 - wydarzenia towarzyszące i konkursy

Wydarzeniu towarzyszyły wykłady i warsztaty, prowadzone przez artystów i architektów oraz znanych designerów. Jeden z takich warsztatów podjął temat ochrony prawnej designu i praw autorskich. Inny zorganizowany w ramach tegorocznej edycji ArchiDAY dotyczył projektowania w Vectorworks i tworzenia wizualizacji w Enscape. 

Targi otworzył prestiżowy konkurs Paradyż Designers dla architektów i projektantów wnętrz zainicjowany przez Ceramikę Paradyż. Tym razem Paradyż zapowiedział kolejną edycję 2023/2024 z Jürgen Mayer H. jako przewodniczącym jury. Projektanci, architekci i studenci kierunków artystycznych zmierzą się z sobą w kilku kategoriach dotyczących projektowania przestrzeni z wykorzystaniem spieków wielkoformatowych. 

fot. Paradyż, Jürgen Mayer H. i Oskar Zięta
fot. Paradyż, w środku Jürgen Mayer H.

Zwycięzców wskażą m.in. Didier Faustino (światowej sławy architekt i artysta), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (architektka i prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich), Oskar Zięta (architekt i artysta), Ewa Porębska (z wykształcenia architektka, kuratorka i krytyczka architektury oraz redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”) i inni. 

Drugi konkurs zorganizowała firma 366 Concept, producent mebli, który wskrzesza najpiękniejsze ikony polskiego wzornictwa z drugiej połowy XX wieku. W konkursie do wygrania był limitowany FOTEL 366 w tkaninie Boucle Coll. - Olive / Oak 02. Uczestnicy musieli zaobserwować 366 Concept na instagramie, opublikować zdjęcie ze stoiska Fotela 366, Bunnego, Foxa lub Stefana, oznaczyć @366concept i użyć hashtagów #366concept #WarsawHome&Contract

Na Warsaw Home zorganizowany był też warsztat dotyczący robienia mozaiki. Poprowadził go oryginalny artysta Lubosz Karwat, który jest założycielem pracowni mozaiki artystycznej. W 2009 roku z kilkoma zapaleńcami założył ”Stowarzyszenie Polskich Artystów Mozaiki”, które jako jedyne w Polsce zrzesza twórców uprawiających tę rzadką technikę malarską.

fot. Lubosz Karwat, Warsaw Home & Contrarct
fot. Lubosz Karwat

W 2012 roku Karwat zorganizował pierwszą w Polsce akcję mozaikowania w przestrzeni publicznej, w której każdy mógł wziąć udział. Dzięki współpracy z Pam Givens w tym samym roku został zaproszony na międzynarodową wystawę w Clauiano Art Exhibition Gallery we Włoszech. W 2018 roku podczas Targów Stone zorganizował wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi wystawę oraz warsztaty z mozaiki artystycznej. Gościem tego przedsięwzięcia był znany włoski artysta mozaiki Giulio Menossi.

fot. Lubosz Karwat

W 2020 roku zrealizował mozaikowy portret Jana Pawła II, który znajduje się w jednym z tzw. okien Papieskich w Polsce. Sukcesy i przedsięwzięcia Karwata są tak liczne, że nie starczyłoby miejsca, by je opisać. Na targach w Warszawie nie tylko pokazał swoje prace, ale również zaprosił chętnych, by spróbowali swoich sił w układaniu mozaiki.

Warsaw Home 2023 - spotkania i goście honorowi

Warsaw Home obfitowało w wiele branżowych spotkań między wystawcami, podczas których wymieniano się doświadczeniami i pomysłami. Ale dwa spotkania były wyjątkowe: targi odwiedziło dwóch znanych na świecie designerów, których nikomu nie trzeba przedstawiać.

Ekscentryk Karim Rashid 

Po raz kolejny Warsaw Home odwiedził gość specjalny Karim Rashid - światowej sławy designer, jeden z najbardziej cenionych twórców swojego pokolenia. Miał on okazję opowiedzieć o nadchodzących trendach w designie, o istocie projektowania i o tym, czego oczekuje po targach.

Karim Rashod projektował luksusowe produkty dla Christofle, Alessi, Veuve Clicquot i Riva 1920, ponadczasowe meble dla Bonaldo, Tonelli, BoConcept i Vondom, oświetlenie dla Artemide i Fontana Arte, zaawansowane technologicznie produkty dla Asusa i SirinLabs - listę marek wymieniać można by w nieskończoność. 

fot. Warsaw Home & Contract
fot. Warsaw Home & Contract

Jego prace znajdują się w tak prestiżowych muzeach jak MoMA w Nowym Jorku albo Centre Pompidou w Paryżu. Karim ma doktoraty honoris causa Carlton University, Pratt Institute, OCAD w Toronto, British Institute of Interior Design oraz Corcoran College of Art & Design.

fot. Warsaw Home & Contract
fot. Warsaw Home & Contract

To gwiazda współczesnego designu. Dla Rashida funkcjonalizm i minimalizm to podstawa. Jednocześnie jego projekty wyróżnia kolorystyka oparta na kontrastach mocnych barw - ulubione Karima to zwłaszcza róż i zieleń. Prace, które wychodzą spod jego ręki, nazywa „zmysłowym minimalizmem”. Rashid chętnie wykorzystuje miękkie, płynne formy. Jest autorem przeszło trzech tysięcy wdrożonych do produkcji projektów.

Oskar Zięta - nowy rozdział w karierze

Drugim uznanym designer był Oskar Zięta. Zasłynął on stołkiem Plopp, który przypomina nadmuchany, lśniący balonik. Jest on twórcą jednej z najnowocześniejszych metod obróbki stali, która polega na formowaniu za pomocą innowacyjnej technologii FiDU. Podczas obróbki technologią FiDU dwie cienkie blachy spawane są ze sobą po obrysie, a następnie nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem. Formy powstałe w ten sposób są bardzo lekkie i jednocześnie trwałe. Plopp był pokazywany na wielu wystawach na całym świecie oraz zdobył wiele prestiżowych nagród – między innymi Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 i Forum AID Award 2009.

fot. Rafał Ciemny

Oskar Zięta konsekwentnie bada potencjał metalu w projektowaniu użytkowym. Eksperymentuje z formą i funkcją. Na Warsaw Home 2023 przedstawiony został zupełnie nowy rozdział w karierze Zięta Studio: oświetlenie. Zięta Studio zaprosiło odwiedzających do odkrywania efektów koloryzacji metalu.

fot. Rafał Ciemny
fot. Rafał Ciemny

W centrum uwagi znalazł się Helix Nebula. Gradientowe wykończenia zaprezentowane zostały na tryptyku luster RONDO. Również dobrze znane obiekty, takie jak PLOPP czy TAFLA, pojawiły się w świeżych, mocno kontrastujących interpretacjach. Wykończenia prowokują swoją intensywnością w świetle dziennym. Hipnotyzują w ultrafiolecie.

fot. Rafał Ciemny
fot. Rafał Ciemny

Targi Warsaw Home 2023 były miejscem premierowej odsłony nowego konceptu wystawienniczego Zięta Ilustrowany. Zięta Studio połączyło siły z uznanymi polskimi ilustratorami, np. z Katarzyną Bogucką, tworząc fascynującą opowieść o designie. Oskar Zięta połączył projektowanie i sztukę. Premiera tego konceptu miała miejsce na Salone del Mobile wiosną tego roku.

fot. Rafał Ciemny

Fotograf wnętrz

Poza premierą Oskara Zięty furorę zrobiła wystawa Yassena Hristova, fotografa, autora zdjęć polskich wnętrz. Jest absolwentem trzech kierunków studiów, między innymi fotografii w słynnej Łódzkiej Szkole Filmowej. Regularnie publikuje swoje sesje w najlepszych magazynach wnętrzarskich. Na stałe współpracuje z wieloma architektami i deweloperami. 

Yassen Hristov

Najciekawsze stoiska największych graczy - które marki najlepiej zaprezentowały się na targach?

Wystawa z kamienia - Focus Stone

Pierwszym stoiskiem, które szczególnie skupiało na sobie spojrzenia, był pawilon marki Focus Stone. Pokazano na nim kamień podświetlamy autorskimi technologiami - dokładniej mówiąc podświetlane obramowanie lustra w łazience. Od niemal 30 lat Focus Stones łączy rzemieślniczą tradycję kamieniarską i futurystyczną wizję. Specjalnością marki jest innowacyjne łączenie systemów oświetlenia z kamiennym surowcem. 

fot. Focus Stone
fot. Focus Stone

Efektowane pochłaniacze - Ciarko 

Wśród wielu wystawiających się firm uwagę zwracały nowoczesne okapy marki Ciarko. Podwieszane i przyścienne przypominają fakturą popularne obecnie lamelki. Na stoisku w czerwonych barwach spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Biżuteryjny blask - Halupczok

Zupełnie odmienną kolekcję przedstawiła marka Halupczok. Ekskluzywne meble kuchenne Gioia łączyły w sobie biel o ciepłym odcieniu z dyskretnym blaskiem naturalnego mosiądzu. Nadawało to całości wręcz biżuteryjnego charakteru o metalicznej poświacie. Marka produkuje luksusowe meble nie tylko do kuchni, ale również do salonu, garderoby czy sypialni. 

fot. Warsaw Home & Contract
fot. Halupczok
fot. Halupczok
fot. Halupczok

Ruchomy fotel - Gala Collezione

Fotele, sofy, narożniki - to od lat domena marki Gala Collezione. Produkuje zarówno meble luksusowe, jak i praktyczne - modułowe, które można personalizować. Wśród tych funkcjonalnych dużym powodzeniem cieszą się fotele rozkładane, zarówno manulanie, jak i za pomocą przycisku.

Dobrze schowane - Rejs

Szczególnie dużo działo się na stoisku marki Rejs. Mieliśmy okazję zobaczyć nowości wyposażenia kuchni, takie jak szafki narożne Corner Space Plus, systemy szuflad Cargo Maxi i Cargo Maxi Space DUO z linii Maxima PURO, a także uznane i cenione produkty, takie jak szuflady Ultra Box, systemy do segregacji odpadów czy stelaże House Master i Futuro obejmujące schowki na wiadra, ścierki, środki czystości, a nawet odkurzacz.

fot. Warsaw Home & Contrarct
fot. Warsaw Home & Contract
fot. Warsaw Home & Contract

Firma Rejs zajmuje się tworzeniem systemów i elementów wyposażenia mebli. Ich główną cechą są wyjątkowa funkcjonalność oraz stylowy wygląd. 

Płyta z fakturą - Laminam

Kolejną wartą zauważenia była włoska marka Laminam. Na stoisku zobaczyliśmy wielkoformatowe płyty kwarcowe - kolekcję Hado, której nazwa po japońsku znaczy „na grzbiecie fali” oraz kolekcję Rain, wyróżniającą się głęboką fakturą, którą podsunął projektantom ruch wody spływającej po kamieniu. 

fot. Warsaw Home & Contract
fot. Laminam, Warsaw Home & Contract
fot. Laminam

Na marginesie, Laminam zainaugurował w 2023 roku koncept Seasonal Designs. Co roku będzie proponowana krótka seria spieków - teraz jest to aż 9 unikalnych wzorów. Znalazły się tu m.in. modele nawiązujące do białego, żyłkowanego marmuru oraz wzór z ekspresyjnym rysunkiem żył szarych i złocisto rdzawych.

Fotel z przeszłości - 366 Concept

Duże zainteresowanie przyciąga w ostatnich czasach marka 366 Concept. To firma projektowa, która szerzy tradycję i piękno polskiego wzornictwa. Tworzy meble z duszą i nutą historii. 

fot. Warsaw Home & Contract
fot. 366 Concept
fot. 366 Concept

W 2014 roku 366 Concept zdecydowało, że nadszedł czas na powrót wyjątkowego fotela z lat 60. Po uzyskaniu wyłącznych praw licencyjnych firma ponownie wyprodukowała zapomnianą ikonę z połowy XX wieku - fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego. Marka bazowała na oryginalnych rysunkach projektanta. Nazwa 366 Concept pochodzi od tego właśnie mebla.

Nowe wzory - GTV

GTV - marka od akcesoriów meblowych: półek, podpórek, zawiasów, uchwytów, szuflad). Co tym razem pokazała na targach?

fot. GVT, Warsaw Home & Contrarct
fot. GVT, Warsaw Home & Contrarct

Ciekawą rzeczą na stoisku była nowa odsłona szuflad AXIS PRO ze szklanymi bokami. Dalej: zawias SILENTO PRO, dzięki któremu szafki otwierają się i zamykają płynnie i bez hałasu. 

fot. GVT, Warsaw Home & Contrarct

GTV zaproponowało aż 111 nowych akcesoriów dekoracyjnych! Dostępne były m.in. uchwyty RAY oraz NYXA – laureaci nagrody Diamentu Meblarstwa 2024!

fot. GVT, Warsaw Home & Contrarct

Dopasowana technologia - ErnestRust

Zbliżona do asortymentu GTV jest marka ErnestRust prezentująca kuchnie i garderoby. Bez problemu można personalizować produkty, dostosowując je do swoich oczekiwań i potrzeb. Rust istnieje na runku ponad 50 lat, więc doskonale opanował technologię tworzenia mebli.

fot, Warsaw Home & Contract
fot. Rust
fot. Rust

Oświeć mnie! - Nowodvorski Ligthing

Nowodvorski Lighting dobrze uzupełniał inne marki, pokazując profesjonalizm w tym, co robi i pełne zaangażowanie. To marka, którą docenia się za wiele rodzajów oświetlenia: lampy designerskie i ekskluzywne, praktyczne oświetlenie zewnętrzne i komercyjne. 

fot. Nowodvorski Lighting
fot. Nowodvorski Lighting
fot. Nowodvorski Lighting
fot. Warsaw Home & Contract

Świat roślin - Flora Point

Wśród wielu marek meblowych i kuchennych znalazło się również miejsce dla firmy Flora Point, która szczególnie przyciągała miłośników roślin. Oprócz roślin z całego świata marka sprzedaje też akcesoria do hodowli (doniczki, wazony, narzędzia, ziemię, odżywki) i dekoracje do domu.

Warsaw Home - niszowe marki, które zrobiły na nas wrażenie!

Na targach Warsaw Home pojawiły się też marki, które mimo, że są niszowe, świetnie dają sobie radę na rynku. Doskonale odzwierciedlają panujące światowe trendy i odważnie stawiają na młodych projektantów. Ich stoiska zwracały uwagę raz intensywnymi barwami, kiedy indziej znów sterylnym minimalizmem. 

Młodość górą! - Motiv Home

Do takich należy Motiv Home. Meble tej marki są przykładem, jak dobrze można odzwierciedlić panujące światowe trendy.

fot. Warsaw Home & Contract

Jedną z kolekcji jest Organic projektu Izabeli Brola-Cieśluk, która postanowiła odrzucić typowe, prostokątne formy kanap. Inspirację czerpała z naturalnych, obłych kształtów przypominających gładkie kamienie. To projekt dla tych, którzy poszukują odważnych, a jednocześnie minimalistycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

fot. Motiv Home, Pion Fotografia
fot. Motiv Home, Pion Fotografia
fot. Motiv Home, Pion Fotografia

Inną pomysłową kolekcją jest Arc projektu Witamina D. Krzesła i stoliki mogą stać zarówno w ogrodzie, jak i we wnętrzu. W obu wypadkach są funkcjonalne, lekkie i poręczne.

fot. Motiv Home, Pion Fotografia

Motiv Home zatrudnia młodych projektantów, otwartych na nowe tendencje w designie. Nikodem Szpunar, Mode:Lina, PAWLAK & STAWARSKI stworzyli kolekcje śmiałe, które szturmem wdarły się na tegoroczne targi.

Okrągłe kształty - NG design

NG design to jeszcze jedna marka uważnie śledząca obecne trendy i konsekwentnie wdrażająca je w życie. To nieszablonowe meble z wyższej półki o obłych kształtach i w pięknych tkaninach. Niektóre z nich są produkowane na zamówienie. Można je też personalizować.

fot. Warsaw Home & Contract
fot. NGDesing
fot. NGDesing
fot. NGDesing

Hasło: drewno - Svall Poland

Stoisko Svall Poland było jednym z nielicznych, na którym można było obejrzeć produkty łazienkowe. Wyróżniało się, pokazując umywalki wykonane w 100% z litego drewna. Umywalki robione są z najtwardszych gatunków drewna europejskiego: dębu i jesionu poddawanych obróbce termicznej oraz z orzecha amerykańskiego.

fot. Warsaw Home & Contract
fot. Svall Poland
fot. Svall Poland

Głęboka impregnacja olejami do drewna oraz zastosowanie dodatkowego protektora zapewnia pełną wodoodporność oraz długoletnią ochronę umywalek. Kilkuwarstwowe wykończenie woskiem pozostawia przyjemną w dotyku oraz odporną na przebarwienia i zabrudzenia powłokę, zachowującą jednocześnie unikatowy rysunek naturalnego drewna.

Pokrzywione stoliki - Bruni

Bruni to ręcznie wykonywane meble, które łączą surowość i nowoczesność stali z ciepłym drewnem. Projektanci pasjonują się sękami, spękaniami i ciekawym usłojeniem. Meble tej marki mają prostą formę i są robione z naturalnych materiałów. Ale to, co pokazała na Warsaw Home, było całkowicie inne. Zaproponowała stoliki kawowe na płaskich w formie i skrzywionych względem blatu nogach.

fot. Michał Mazur

Kute w mosiądzu - Pap Deco

PAP DECO to polska, rodzinna manufaktura, która jest pionierem mosiężnych dekoracji ściennych i uchwytów meblowych – rzeźbionych, a następnie wytwarzanych tradycyjną technologią odlewniczą.

Każdy z mosiężnych okuć meblowych i dekoracji ściennych z mosiądzu projektowany przez PAP DECO to wynik dojrzałego wzornictwa i rzemieślniczej pracy. Ściany i meble zaczną żyć swoją wyjątkowością.

Gdy natura wkracza do designu - Cyrylz Design

Cyrylz Design to była zupełnie inna bajka wśród wystawców. Cyrylz, czyli Cyryl Zakrzewski nie jest typowym artystą – to mistrz łączenia świata natury z nowoczesnym designem. Dorastając na skrzyżowaniu Poznania i Rezerwatu Przyrody Morasko, większość dzieciństwa spędził wśród lasów, pól i jezior. Dlatego też obcowanie z naturą wpłynęło na jego karierę artystyczną.

fot. Cyrylz
fot. Cyrylz

Po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w 2011 roku Zakrzewski szybko zyskał uznanie dzięki unikalnemu podejściu do rzeźby i projektowania mebli. Jego dzieła są bez wątpienia frapujące, funkcjonalne i płynnie wtapiające się w każde otoczenie.

fot. Cyrylz
fot. Cyrylz
fot. Cyrylz
fot. Cyrylz

Jedną z jego mocnych stron jest wiedza z zakresu obróbki drewna i nowoczesnych technik produkcyjnych. Meble Zakrzewskiego pokazywane były na wielu wystawach, od Mediolanu do Japonii.

Targi Warsaw Home zgromadziły wiele ciekawych firm i marek niszowych. Znalazło się też miejsce dla artystów. Pojawili się designerzy o międzynarodowej sławie. Było co oglądać i czym się zainspirować. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wystawcom! Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

Zdjęcie wprowadzające: fot. Rafał Ciemny

Autor
Warsaw Home 2023 - największe zaskoczenia i najlepsze stoiska - recenzja redakcji
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...