Walter Gropius znany jest z ikonicznych budynków. Ale raz zrobił w swojej karierze wyjątek. Dla marki Rosenthal zaprojektował dzbanek, który na stałe wszedł do historii designu.

Kim był i co projektował Walter Gropius?

Walter Gropius, założyciel i pierwszy dyrektor szkoły Bauhaus, był nieszablonowy, nieprzystający do epoki, w której przyszło mu żyć. W wielu miejscach uznawano go za nie na miejscu. W Niemczech jego wizje uważane były za sprzeczne z duchem niemieckim. W Anglii, do której wyemigrował w 1934 roku, okazał się za mało mieszczański. Ameryka przypięła mu łatkę faszysty, a Japonia imperialisty. Gropius marzył, żeby zerwać ze sztuką dla bogatej elity, uczynić architekturę i wzornictwo bardziej demokratycznymi, bardziej dostępnymi dla zwykłych zjadaczy chleba. Żeby design był dla wszystkich.

Walter Gropius
Urodził się w Berlinie w 1883 roku. Jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. Pochodził z rodziny słynnych niemieckich księgarzy. Nie poszedł jednak w ślady rodziców i już w szkole średniej zdecydował, że zostanie architektem. Studiował architekturę w Monachium, jednak nigdy jej nie skończył. Nauką była dla niego praca. W 1908 roku został asystentem Petera Behrensa, jednego z czołowych niemieckich architektów modernistycznych. W jego pracowni poznał takie tuzy modernizmu, jak Le Corbusier i Mies van der Rohe. Jeszcze przed I wojną światową zaprojektował (wraz z Adolfem Meyerem) dwa ikoniczne budynki wczesnego okresu modernizmu: budynek administracyjny wystawy Werkbundu – związku skupiającego architektów, artystów i inżynierów związanych z budownictwem. W 1919 roku zorganizował w Weimarze uczelnię artystyczną nowego typu, Bauhaus, która pod jego przewodnictwem (1919–1928) stała się najważniejszą tego typu placówką na świecie. W 1934 roku Gropius opuścił Niemcy, a w 1937 roku osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie aż do emerytury wykładał na Uniwersytecie Harvarda. Zmarł w 1969 roku w Bostonie.
Dzbanek TAC projektu Waltera Gropiusa jest odzwierciedleniem prostoty, geometrii i funkcji.

Buntował się przeciwko brzydocie przemysłowych miast. Kierował się w życiu jedną zasadą: architekt powinien być projektantem życia społecznego. Dlatego przy obmyślaniu koncepcji osiedli rządził się sześcioma kryteriami: światło słoneczne, świeże powietrze, spokój, wygoda, zieleń i przyjemna atmosfera. Poza wszelką krytyką była też zasada, która brzmiała: praktyczność ponad wszystko.

Zaprojektował dla marki budynki fabryczne i...zestaw herbaciany!

Gropius blisko współpracował z Rosenthalem. Na początku lat 60. XX wieku zaprojektował dla marki budynki fabryczne, ale współpraca na tym się nie zakończyła. Zdecydował się zaprojektować przedmiot użytkowy - zestaw herbaciany TAC - jedną z ikon nie tylko Rosenthala, ale designu w ogóle.

Projektując serwis, Gropius działał analogicznie do pracy w obszarze architektury. Połączył formy geometryczne, uniknął ornamentów, a estetykę podyktowała funkcja. Nazwa zestawu jest skrótem od The Architects’ Collaborative, studia projektowego założonego przez architekta w Cambridge (Massachusetts) w 1946 roku.

Serwis herbaciany TAC zaprojektował Walter Gropius dla Rosenthala. Podobnie jak budynki fabryczne, w których słynna marka go wyprodukowała.

Na przestrzeni kolejnych dekad TAC doczekał się wielu reinterpretacji. W salonach Rosenthal jest już dostępna najnowsza odsłona tej kolekcji odmieniona za sprawą barwnych glazur w odcieniach szarości i błękitu. Ten sam zestaw, ale z inną dekoracją (Gropius Palazzo - propozycja Rosenthal Studio-Line), zaprojektowała Polka Ewelina Wiśniowska, łącząc geometryczne, zwielokrotnione złote moduły, które ozdobiły elementy serwisu.

Niezależnie od tego, czy wykonane z porcelany czy szkła, wszystkie elementy kolekcji TAC zwracają uwagę charakterystyczną linią.

Ciekawostką dla miłośników designu jest też linia szkła TAC obejmująca kieliszki i szklanki o różnym przeznaczeniu, dzięki którym można stworzyć całościową aranżację stołu w stylu wyznaczonym przez jednego z najbardziej cenionych projektantów XX wieku! Elementy kolekcji TAC są teraz dostępne w atrakcyjnej ofercie „Letnia Promocja”. Szczegóły na www.rosenthal.pl

Autor
Projektował ikoniczne budynki. Tylko ten jeden raz zrobił wyjątek!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...