Miejscowość Fiskars Village jest prawdziwym dowodem na to, że dobry design to klucz do dobrego życia. Fiskars Village stało się miejscem spotkań dla miłośników sztuki, rzemiosła i designu, tworząc przestrzeń, w której historia i nowoczesność przenikają się, dając inspirację odwiedzającym. Jest to także przestrzeń doceniana przez międzynarodowe społeczności artystyczne, co czyni ją kluczowym punktem na kulturalnej mapie.

Spokój, cisza, harmonia. Wjeżdżając do miejscowości Fiskars Village, położonej nieco godzinę drogi od Helsinek, odczuwamy przede wszystkim prymat natury. Nazwa miejscowości kojarzy nam się z wielką międzynarodową firmą Fiskars - wyposażającą domy i ogrody.

Z okazji jubileuszu 375. rocznicy powstania marki Fiskars została wydana książka opisująca życie mieszkańców Fiskars Village, ich zajęcia, wnętrza ich domów i pracowni

Tymczasem organizacja Fiskars Village to hołd oddany życiu slow. Jednak nie zapominajmy, że marka tak dobrze dba o nasze potrzeby, gdyż to właśnie stąd wyrastają jej korzenie.

Górujący nad okolicą zegar odmierza mieszkańcom czas od roku 1842 roku. Wizyta w Fiskars Village to szansa, aby poczuć ducha tradycji i innowacji, będących filarami współczesnego designu i kultury skandynawskiej

Wizyta w Fiskars Village to szansa, aby poczuć ducha tradycji i innowacji, będących filarami współczesnego designu i kultury skandynawskiej.

Jak powstała marka Fiskars? Początki nad rzeką Fiskars

Marka Fiskars obchodzi w tym roku imponujący 375. jubileusz istnienia, a jej historia nierozerwalnie związana jest z początkami nad rzeką Fiskars. Założycielem firmy był Holender Peter Thorwöste, który otrzymał przywilej na budowę hut żelaza wzdłuż rzeki Fiskars. Przez wieki firma miała różnych właścicieli. Jednym z najbardziej światłych z nich był John von Julin. Rozwijał on przemysł, ulepszył rolnictwo i leśnictwo wokół wioski. Jako farmaceuta rozumiał, jak ważne są opieka zdrowotna i edukacja. To właśnie te ideały przyświecały kolejnym właścicielom i zarządom i to właśnie do nich odniósł się na początku lat 90. XX wieku ówczesny dyrektor marki Ingmar Lindberg.

Kultowe nożyczki Fiskars z pomarańczowymi rączkami

Wraz ze zmianami w produkcji miejscowość zaczęła się wyludniać i przestała być domem dla pracujących robotników. Podjęto więc decyzję o powstaniu unikatowego stowarzyszenia zrzeszającego artystów i rzemieślników Fiskars Village, którzy będą gotowi zamieszkać w tym unikatowym miejscu i wspólnie stworzyć przystań dla sztuki, a także dobrego życia.  

Stolarz Tuomo Rinne ceni sobie proste życie w wiosce

Fiskars Village dziś - kooperatywa artystyczna

Dziś Fiskars Village to dom dla ceramików, wytwórców tradycyjnych mebli drewnianych, ale też piwowarów. Projektanci i artyści od 1996 roku tworzą kooperatywę artystyczną. Zrzesza ona 143 małe biznesy z obszaru designu, sztuki i rzemiosła, dla których takie hasła jak zrównoważony rozwój oraz hołdowanie tradycji nie są jedynie pustymi frazesami! Ich właściciele żyją prawdziwym życiem slow, bardzo blisko natury.

Fiskars Village to miejsce, gdzie żyje się zgodnie z rytmem natury

W miasteczku Fiskars Village znajdują się restauracje, sklepy, kawiarnie, galerie. Jest tam też oczywiście fantastycznie wyposażony sklep marki Fiskars, w którym można nabyć kultowe nożyczki z pomarańczowymi rączkami, które stały się znakiem rozpoznawczym marki.

Emma Heiniluoma uważa, że pojmowanie czasu w Fiskars Village jest zupełnie inne niż panuje w dzisiejszym świecie

Firma przyznaje, że do ważnych wydarzeń roku jubileuszowego zalicza się współpraca z Biennale Sztuki i Projektowania, które odbywa się w Fiskars Village, oraz produkcja specjalnych rocznicowych edycji kultowych produktów, czyli siekier i nożyczek niezastąpionych w każdym gospodarstwie domowym, również w Fiskars Village.

Fiskars Village - co zobaczyć? Atrakcje miasteczka

Fiskars Village zachowało wiele oryginalnych budynków przemysłowych, które zostały przekształcone w galerie, warsztaty i restauracje. Charakterystyczna, historyczna architektura w połączeniu z nowoczesnym designem tworzy niepowtarzalny klimat miasteczka, które jest popularnym celem wycieczek zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Finlandii.  

Fiskars Village oferuje ciekawe atrakcje turystyczne i artystyczne, takie jak spacery po malowniczych terenach, zwiedzanie starych budynków przemysłowych oraz uczestnictwo w warsztatach artystycznych. W Fiskars Village regularnie odbywają się festiwale designu, targi sztuki i rzemiosła oraz wydarzenia kulinarne, promujące lokalne produkty i tradycje. Miasteczko kładzie duży nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój. Lokalne inicjatywy promują odpowiedzialne podejście do produkcji i konsumpcji, co jest częścią filozofii życiowej miasteczka. Mieszkańcy i twórcy współpracują, aby łączyć nowoczesne technologie z tradycyjnymi technikami, zachowując przy tym szacunek dla środowiska. 

Autor
Fiskars Village - niesamowita wioska dla ceramików i stolarzy
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...