Po raz kolejny zachodzimy w głowę, jakie wybrać upominki dla najbliższych osób. Nie zwlekajcie! Wcześniej wybrane prezenty będą na pewno lepiej przemyślane niż te kupowane na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, jaką można sprawić niespodziankę, żeby obdarowana osoba była w pełni szczęśliwa.

Prezenty dla kochających bibeloty 

Designerski upominek jest jedną z tych rzeczy, która może "zrobić" całe wnętrze. Kultowe krzesło, lampa czy nawet figurka zmienią charakter wnętrza i sprawią, że będzie ono wyjątkowe. Taki prezent pod choinkę docenią wszyscy miłośnicy dobrego dizajnu. Oryginalnym prezentem pod choinkę będzie zestaw porcelanowych bombonier, podkładek pod kubki czy czajnika, który zrobi niemałą rewolucję na świątecznym stole, zarówno kolorem, jak i formą.

Porcelanowe bomboniery na słodycze, fot. Micucci Interiors
Porcelanowe czajniczek, dwa kubki i pokrywka w formie piramidy, fot. Micucci Interiors
Podkładki Love Who You Want marki Vista Alegre, przedstawiające pierotta, tygrysa, żyrafę i bejsbolistę, można dowolnie ze sobą mieszać. Fabrykę Vista Alegre, od zawsze ściśle związaną z historią i życiem kulturalnym Portugalii, założył w 1824 roku 19-letni wizjoner José Ferreira Pinto Basto. Innowacyjne i kreatywne podejście do łączenia wiedzy technicznej z walorami artystycznymi wynikające z prawie 200-letniego doświadczenia oraz rygorystycznego podejścia do jakości pozwoliło marce zachować bezcenne dziedzictwo artystyczne stawiające ją w czołówce branży. Fot. Rosenthal

Prezenty pod choinkę dla romantyków

Żeby stworzyć odpowiednią atmosferę podczas Świąt Boże Narodzenia, potrzebne jest wyjątkowe światło - ciepłe, przytulne, budujące nastrój. Zapewnią to świece i świeczniki, które są sprawdzonym i uroczym pomysłem na prezent gwiazdkowy. Jeśli obdarowany nie ma kominka, kupmy mu kilka świec, żeby mógł je postawić w różnych miejscach salonu.

Metalowy świecznik na trzy świece, fot. Westwing
Ceramiczny domek na tealighty, fot. Westwing
Świecznik Flec wykonany jest z precyzyjnie wygiętej stali, fot. noo.ma
Świeca sojowa o zapachu piernika, fot. Westwing
Świeca sojowa Into the Woods polskiej marki Yush to prawdziwa ucieczka do lasu, fot. yush.pl
Szklany świecznik Crystal Cereza, wymiar: 10x10x24cm, fot. Miloo Home

Prezenty gwiazdkowe dla zmarzluchów

Wyobraź sobie: siedzisz na kanapie, trzymasz w ręku kubek z gorącą czekoladą, w tle wesoło płonie ogień w kominku, a ty otulona w miękki koc zagłębiasz się w lekturze. Spraw ukochanej osobie przyjemność i obdaruj ją kocem, jaki sama chciałabyś dostać. Dobierz do niego poduszki. Bo tak naprawdę większą radością jest dawać niż otrzymywać.

fot. Westwing
Miękki koc od Westwinga.
Pled SVARTFRYLE o żakardowym splocie z tradycyjnym skandynawskim wzorem po obu stronach w ciemnożółtym i jasnoszarym kolorze, fot. IKEA
Poszewka na poduszkę Doubs uszyta została z czystej bawełny i ma na rogach frędzle, fot. Loberon

Prezenty dla zielono zakręconych

Co prawda sezon na rabaty jeszcze nie nadszedł, ale czemu by nie mieć rabaty w domu! Moda na minidżunglę wciąż trwa, więc otoczcie najbliższe osoby zielenią w doniczkach. Doniczki mogą być ciekawym pomysłem na prezent dla miłośnika roślin oraz designerskim akcentem - i już nie wiadomo będzie czy ozdobą jest roślina czy to, w czym ją posadzono.

Wazon ma zdejmowaną pokrywkę "głowę", fot. 9design
- Każda kobieta jest inna, każda wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie istnieje jeden kanon piękna i urody. Kobiety różnią się między sobą i właśnie to jest tym, co czyni je pięknymi! Wychodząc z takiego założenia, projektantka Elena Cutolo stworzyła dla marki Seletti kolekcję designerskich wazonów, które nawiązują do wielokulturowości i zróżnicowania społecznego. Fot 9design
Wazony w kształcie kobiet z wiankami we włosach, fot. J-Linen
Wazony w kształcie małp-totemów, fot. Micucci Interiors
Wazony z nowoczesnej linii Rosenthal Studio-Line zaprojektowane zostały przez międzynarodowej sławy twórcę Timo Sarpaneva. Znani artyści, odważne projekty, dbałość o tradycję przy jednoczesnym poszukiwaniu nowych rozwiązań, sprawiają, że Rosenthal to nie tylko fabryka produkująca przedmioty codziennego użytku, ale także miejsce gdzie powstaje wiele dzieł sztuki. Fot. Studio-Line, Rosenthal

Prezenty dla kucharzy

Coraz więcej ludzi czerpie przyjemność z gotowania. Nie masz wystarczających umiejętności, by zostać masterchefem, ale lubisz kosztować różne smakołyki, spraw komuś - i pośrednio również sobie - odpowiednie akcesoria kuchenne w prezencie pod choinkę. W każdym sklepie znajdziecie coś, co przyciągnie uwagę zarówno kucharza, jak i domowych głodomorów. Przedstawiamy kilka naszych pomysłów na prezent.

Klasyczny korkociąg w nieszablonowej odsłonie! Alessi ES17 pokazuje, jak się kończy zabawa z geometrycznymi formami – a kończy się zachwycająco. Korkociąg znakomicie sprawdzi się także jako dekoracja nowoczesnej jadalni lub salonu. Jego konstrukcję wykonano z bukowego drewna, fot. Fabryka Form
Czajnik elektryczny w kształcie Tukana, fot. Ototo
Tace dekoracyjne w różnych kształtach, fot. Nap
Naczynia w kształcie kapusty, fot. patyna.pl
Porcelanowa cukiernica w kształcie kurczaka projektu Aleksandry Żeromskiej została stworzona dla słynnej marki Lldro.

Prezenty dla kolekcjonerów

To wyjątkowe prezenty pod choinkę, które wymagają dużej wiedzy, w jakim kierunku rozwijają się pasje obdarowanych oraz dużej znajomości, co dokładnie kolekcjonują. Najlepiej, żeby oni sami zasugerowali, co ich ucieszy i co uzupełni ich zbiory.

Ceramika - szlachetna ozdoba

  • Jeśli na przykład w kolekcji najbliższych nam osób brakuje ceramicznego wazonu, wtedy jako prezent gwiazdkowy idealnie sprawdzą się projekty Uli Michalak. Hasłem artystki jest sztuka udomowiona - ma to być szlachetna dekoracja domu. Ula śmieje się, że to glina rządzi nią, a nie ona. Jedyne czego się trzyma to zachować naturalny charakter materiału. Natura jest jej inspiracją.
Wazon projektu Uli Michalak, ulamichalak.pl
fot. ulamichalak.pl

Najważniejszy jest wybór gliny, uwielbia te z grubym szamotem. Dzięki temu po wypaleniu otrzymujemy piękną strukturę i nie wymaga już szkliwienia. Pracuje starą metodą "łączenia wałeczków", dlatego na każdym etapie może mieć wpływ na zmianę formy. To sprawia, że nie uda się nigdy stworzyć dwóch takich samych prac (www.ulamichalak.pl)

  • Kolekcja ceramicznych talerzy na ścianę to również dobry wybór dla miłośników tego materiału. Coralla Maiuri urodziła się w Meksyku jako córka włoskiego ojca, scenarzysty i polskiej matki, aktorki Irasemy Dilian. Dzieciństwo spędziła na wsi w Lacjum we Włoszech, a później uczęszczała do liceum w Rzymie. Od najmłodszych lat wykazywała wrodzony talent do pracy z gliną i farbami olejnymi.

Jej prace są pełne kolorów, z opalizującymi refleksami, emanujące czystym i intymnym światłem. Ceramika włoskiej artystki łączy różne formy ekspresji, w tym porcelanę, tkaniny, jedwabie i aplikacje z metali szlachetnych. Pastelowe kolory, ozdobione złotymi akcentami, nadają jej pracom mleczną i świeżą świetlistość. Talerze, miski, dzbanki, wazony, słoiki i elementy dekoracyjne Coralli zachowują pamięć o wsi w Lacjum, gdzie mieszkała, oraz o energii baroku, która wywarła na nią duży wpływ, gdy uczyła się w Rzymie.

Talerze Corelli Maiuri łączą w sobie wspomnienie włoskiej wsi i rzymskiego baroku.
Talerze są pastelowe, opalizujące i ze złotymi akcentami.

Ilustracje Wilkonia na prezent pod choinkę, dla tych, którzy pielęgnują w sobie dziecko

Wśród kolekcjonerów są również fani ilustracji. Jednym z artystów jest niezwykle aktywny i płodny artysta Józef Wilkoń, który m.in. słynie z przedstawień zwierząt. Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta, gdzie jego wystawa z 2006 roku osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach, m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. 

Ilustracja Józefa Wilkonia "Pawie trio" z książki dla dzieci "Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw" Agnieszki Wolny-Hamkały, fot. DESA Unicum

Wiele jego rzeźb żyje w przestrzeniach miejskich, jak na przykład zwierzęta na terenie Piaseczna (na rynku, przed biblioteką), znana od lat szopka przed kościołem Kamedułów na warszawskich Bielanach czy rzeźba łosia w Izabelinie, która powstała na cześć zwierząt żyjących w Kampinoskim Parku Narodowym. Wilkoń próbuje ocalić od zapomnienia świat zwierząt, którego człowiek często nie docenia i nie szanuje wystarczająco. Oddaje hołd faunie także w bajkach, które ilustruje, gdzie postaci ludzkich praktycznie nie ma. Bohaterami są tylko zwierzęta. Pomnik jaki zbudował dla zwierząt to m.in. ogromnych rozmiarów rzeźba przedstawiająca Arkę Noego, prezentowana wiele lat temu w warszawskiej Zachęcie, a obecnie w pałacowych ogrodach przy Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na taką kosztowną inwestycję, kupmy inkografię. Więcej o inkografii można przeczytać na stronie: www.desamodern.pl. 

Plakaty na prezenty świąteczne - dla kolekcjonerów "Cyrku"

Jeśli obdarowany zbiera plakaty, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, jakie już ma i jakich lubi autorów. Jedną z popularniejszych serii jest Cyrk. Na początku 60. XX w. Zjednoczone Przesiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR) zaczęły zamawiać u wybitnych polskich artystów plakaty o tematyce cyrkowej. Plakaty te nie były dosłowną ilustracją, nie reklamowały konkretnych przedstawień. Artyści sięgając do metafory i symbolu w twórczy sposób oddali atmosferę cyrku. Do szkoły cyrkowej w Julinku kursowały wesołe autobusy pełne grafików, którzy na miejscu szukali inspiracji.

Plakat z serii Cyrk pt. "Tygrys na kole" autorstwa Huberta Hilschera, fot. DESA Unicum

W ciągu kilkunastu lat powstała seria plakatów, które cechuje humor, ekspresja i wdzięk. Tak narodziło się niezwykłe zjawisko w historii Polskiej Szkoły Plakatu - Plakat Cyrkowy. Wśród artystów tej serii znaleźli się m.in. takie tuzy plakatu, jak Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy czy Henryk Tomaszewski. Jednym z nich był Hubert Hilscher - wybitny artysta, uzdolniony grafik, skromny człowiek. Hilscher mówił, że jego cyrkowe plakaty są odrealnione, bo lew w zoo a lew w cyrku to dwie różne istoty.

Tygrys na kole znajduje się w kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie –  najstarszego muzeum plakatu na świecie. W latach 70. plakaty były wznawiane przez DESĘ, www.postermuseum.pl

Autor
Prezentownik 2024: pomysły na designerskie prezenty
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...