Wzór Chevron (zygzak) występuje w wielu miejscach i jak rzadko który motyw ma bardzo bogatą historię. Chevron jest nawet na wojskowych pagonach. 

Chevron jest chyba najczęściej pojawiającym się wzorem, szczególnie we wnętrzach w stylu paryskim lub stylu glamour - dodaje im pazura. Choć od wieków pojawiał się na tkaninach, modę na chevron zapoczątkował w latach 70. XX wieku Ottavio Missoni. To jeden z częściej używanych przez tego włoskiego projektanta mody ornamentów na ubraniach, torbach i poduszkach. Wzór chevron jest także znakiem rozpoznawczym projektanta tkanin Roberta Kaufmana i brytyjskiej marki Riley Blake.

Na tej tapecie chevron przypomina piksele. To dowód na to, że motyw odnajdzie się pod różną postacią i w każdym wnętrzu, fot. FEATHR

Wzór Chevron: jak powstał?

Nazwa chevron pochodzi prawdopodobnie od francuskiego słowa „chèvre”, co znaczy koza, ponieważ wzór przypominał ślad, jaki zostawia kozia racica na ziemi. Ale motyw ten pojawił się znacznie wcześniej, gdy o państwowości w Europie nie mogło być mowy. Znalazł się bowiem na amforach w pałacu w Knossos, które liczą przynajmniej 4000 lat. Chevron znajdziemy go też w architekturze romańskiej, choćby w katedrze w Monreale na Sycylii. W jej krużgankach jedna z podwójnych kolumn jest zdobiona wzorem zygzaka. 

Motyw chevron może przybierać różne rozmiary i kolory, fot. LIME LACE

Gdzie występuje wzór chevron?

Chevron po francusku oznacza też krokiew, czyli belkę dźwigającą bezpośrednio pokrycie dachu. A przecież dach jest w kształcie odwróconego V. Taka stylizowana konstrukcja dachu występowała w heraldyce. Symbolizowała dom i bezpieczeństwo - pojawiała się zarówno na herbach zasłużonych rycerzy, jak i na rozbudowanych herbach szlacheckich. Zdobi na przykład herb Abdank, którym pieczętował się m.in. hetman kozacki Bohdan Chmielnicki. Poza tym wzór występuje także na pagonach wojskowych mundurów.

Ciekawostką jest to, że dwa odwrócone V ma w logo Citroën. Założyciel marki, André Citroën, zanim zajął się samochodami, zbił fortunę na opatentowanej metalowej przekładni do koła młyńskiego, której zęby przypominały V. Wreszcie w kształcie zygzaka układa się parkiet, popularną jodełkę - taki wzór na podłodze narodził się w XVI wieku na dworze króla Francji, Franciszka I Walezjusza, który zostawił po sobie piękne zamki nad Loarą. Stworzenie podłogi z klepek przycinanych pod kątem 45 stopni wymagało niesłychanej precyzji. Jodełka jest bardzo popularna do dziś.

Ta lampa ma nie tylko ciekawą podstawę. Uwagę zwraca głównie klosz, na którym chevron jest ułożony bardzo gęsto, fot. COTTERELL CO

Wzór Chevron ma więc dużo odsłon. I odnajduje się w wielu miejscach. Często wzór chevron można znaleźć na ceramicznych płytkach w kuchni i łazience. Świetnie wygląda w różnych kolorach i rozmiarach. Jest po prostu klasyczny i uniwersalny! 

Chevron pojawia się nie tylko na tkaninach, ale również na frontach komód i szafek, fot. LIME LACE
Autor
Wzór Chevron: kultowy zygzak
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...