Kolor, zapach, niepowtarzalna atmosfera – to wszystko zapewniają wnętrzom kwiaty. Już kilka kwitnących roślin doniczkowych może zmienić całe mieszkanie w barwny ogród.

Kwiatowe dekoracje

Kwiaty w doniczkach są niezwykłą dekoracją wnętrz, szczególnie w domach pozbawionych ogrodu. Osobom, które spędzają dużo czasu w domu dają niezastąpione poczucie bliskości z naturą. Badania przeprowadzone przez niezależną holenderską organizację badawczą TNO wykazały, że ludzie stają się bardziej kreatywni, jeśli w pomieszczeniu są rośliny. Wystarczy choćby jedna, by wywrzeć dobroczynny wpływ.

"Przyjaciele są jak kwiaty doniczkowe - wymagają regularnej pielęgnacji." H. Jackson Brown

Jeśli masz miejsce tylko dla kilku kwitnących roślin, wybierz te, które długo kwitną – np. egzotyczny storczyki falenopsis, małe kalanchoe lub saintpaulię zwaną też fiołkiem afrykańskim. Bywa, że pojedyncze kwiaty są krótkotrwałe, ale na ich miejscu szybko pojawiają się nowe. Nawet jeśli roślina będzie kwitła tylko przez kilka tygodni, to i tak warto choćby na ten czas stworzyć z niej sezonową dekorację. Doskonale nadają się do tego np. wiosenne hiacynty, letnie gerbery, jesienne chryzantemy oraz zimowe azalie.

Anturium w doniczce   Hibiskus w ozdobnych osłonkach   Pachnące kwiaty gardeni w doniczkach
Anturium - polecane dla osób nieśmiałych   Hibiskus - jest symbolem Hawajów, to właśnie z tych kwiatów robione są słynne kwiatowe wieńce   Gardenia - zapach tych kwiatów dodaje optymizmu i przynosi radość, pomaga też wyjść z depresji

Hibiskus - kwiaty jednego dnia

Hibiskus znany jest także jako ketmia lub róża chińska. Jego kwiaty to prawdziwa eksplozja kolorów. Choćby dlatego warto mieć go w domu. Liczba kwiatów na roślinie zależy od jej wielkości – im większa roślina, tym więcej kwiatów. Niestety kwiaty są bardzo krótkotrwałe – żyją tyko jeden dzień. Na szczęście roślina kwitnie bez przerwy od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Anturium – kwiat czy nie kwiat

Wiele osób sądzi, że kolorowa część anturium jest kwiatem. W istocie jest to pochwa liściowa, częścią kwitnącą kolba pokryta malutkimi kwiatkami. Nazwa rośliny dosłownie tłumaczona z greckiego oznacza"kwiat z ogonem" (ów ogon odnosi się do kolby). Anturium występuje w różnych kolorach i rozmiarach i jest traktowane zarówno jako roślina doniczkowa jak i kwiat cięty - zwany żartobliwie "językiem teściowej".

Gardenia – kwiat dla romantyków

Większość kwiatów wzbudza podziw ze względu na swoją barwę lub kształt, jednak gardenia potrafi także oczarować swoim zapachem. Jej delikatna woń może wypełnić cały dom słodkim zapachem. Zachwycające są także jej gałązki z lśniącymi, owalnymi i ciemnozielonymi liśćmi. Biała gardenia przypomina elegancki bukiet ślubny, który przypadkowo umieszczono w doniczce.