Bukiet kwiatów to dekoracja tyleż piękna, co nietrwała. Dla tych, którzy nie chcą albo nie mogą poświęcać im wiele uwagi, równie piękną alternatywą mogą być kwiaty sztuczne, które wyglądają jak żywe...

Jeśli sztuczne kwiaty wciąż kojarzą ci się z plastikową tandetą w najgorszym guście, pora zweryfikować ten pogląd, bo dziś oprócz tandetnych plastikowych koszmarków można kupić sztuczne kwiaty, które do złudzenia przypominają te żywe, ba - są często od nich bujniejsze i piękniejsze. Tyle tylko, że nie pachną... i nie więdną!

Katarzyna Sobczyk-Osuchowska, współwłaścicielka Tendom.pl, z koszem sztucznych hortensji Kompozycja kwiatowa - tendom.pl
- Nasze ulubione kwiaty to hortensje, piwonie, frezje i róże. To podstawa naszych kompozycji - mówi Katarzyna Sobczyk-Osuchowska, współwłaścicielka Tendom.pl.

Dziś dostępne są sztuczne kwiaty, które nawet gdy ich dotkniemy, trudno odróżnić od żywych. Brak tylko zapachu... A wykonane z nich kompozycje mogą być przepiękną dekoracją wnętrza przez długi czas.

Podobnie jak żywe kwiaty bardzo różnią się między sobą, tak i sztuczne wykonane są z różnych materiałów, aby jak najwierniej odtwarzać piękno natury. I tak np. storczyki robi się z silikonu, a polne kwiaty z delikatnego jedwabiu. Niekiedy tkanina jest dodatkowo "podgumowana", aby zrobione z niej kwiaty były cięższe i w dotyku lepiej przypominały swój pierwowzór. Dzięki temu są także bardziej plastyczne, można więc je wyginać i dowolnie układać.

Kompozycje ze sztucznych kwiatów wyglądają jak żywe - tendom.pl
Dodanie pojedynczych kwiatów w innym kolorze, po jakimś czasie może odmienić kompozycję. Do wazonu ze sztucznym bukietem można nalać wody, wtedy kwiaty wiarygodnie udają żywe.

Kwiaty, których nie trzeba podlewać...

Jedyną pielęgnacją, jakiej wymagają sztuczne kwiaty, jest od czasu do czasu czyszczenie. Można to robić wilgotną ściereczką (ewentualnie z płynem do mycia naczyń).

Zalety tych "wiecznych" docenią zwłaszcza ci, którzy żałują przekwitających kwiatów, ale także ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na ciągłe kupowanie świeżych. Ci, którzy dużo podróżują, będą dzięki nim wracać do domu pełnego pięknych bukietów.

Storczyk, który kwitnie przez cały rok - tendom.pl Sztuczne storczyki do złudzenia przypominają żywe kwiaty - tendom.pl
- Wśród doniczkowych kwiatów szczególnie upodobałyśmy sobie storczyki - przyznają właścicielki tendom.pl. - Ich uroda i różnorodność nas zniewoliły.

Sztuczne kwiaty doniczkowe mogą ozdabiać miejsca, w których żywe nie miałyby szans się utrzymać, np. łazienki bez okien czy wnęki.

Także ci, którzy zarzucają sztucznym kwiatom nudną niezmienność, nie do końca mają rację. Wykonane z nich kompozycje można zmieniać, układać na nowo. Dodanie kilku nowych kwiatów w kontrastowym kolorze może całkiem odmienić aranżację. Z kolei kwiaty kupione do dekoracji ślubnego lub komunijnego przyjęcia mogą potem ozdobić biuro.

Kompozycja ze sztucznych kwiatów (wariant 1) - tendom.pl Kompozycja ze sztucznych kwiatów (wariant 2) - tendom.pl
Kompozycja ze sztucznych kwiatów (wariant 3) - tendom.pl Kompozycja ze sztucznych kwiatów (wariant 4) - tendom.pl
Tendom.pl przygotowuje kompozycje dwustronne, które w zależności od tego, jak się je ustawi prezentują się rozmaicie, dzięki czemu łatwo o odmianę.

tekst i zdjęcia: Tendom.pl